Gündem

Büyük Akaryakıt Krizi: Sadece 40 Günlük Motorin Stoku Kaldı!

Rusya’nın Ukrayna işgali devam ederken Rusya’ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliğinde akaryakıt krizi baş gösterdi. Avrupa devletleri Rusya dışında alternatifler aramaya başladı. Norveç ve İngiltere stoklarının ancak 30 gün yeteceğini açıklarken Türkiye’nin akaryakıt stok miktarı hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı herhangi bir beyanda bulunmadı.

Büyük Akaryakıt Krizi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa’da yaşanan akaryakıt endişeleri her geçen gün daha çok büyümeye başladı. Amerika merkezli finans ajansı olan Bloomberg, Avrupa’da şuan için yalnızca 40 günlük yakıt tedarikine yetecek motorin stoku olduğunu ifade etti.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, 2022 ocak ayı sonunda Avrupa ülkelerinde depolanan motorinin miktarı 274,4 milyon varil. Bu da hiç dizel üretilmediği ya da ithal edilmediği takdirde ancak 40 günlük talebi karşılamak için yeterli.

Avrupa ülkeleri şimdilik motorin üretmeye ve Rusya dışı kaynaklarından ithal etmeye devam edecek. Stokların azalma hızı ise şu anda Rusya’dan gelen ürünlerin ikamesinin bulunup bulunamamasına bağlı.

Akaryakıt istasyonlarında meydana gelecek herhangi bir yakıt kıtlığı yalnızca araç sahipleri için değil için değil, aynı zamanda büyük ölçüde motorine dayanan endüstriler olan lojistik, inşaat ve tarım için de yıkıcı etkilere sahip olabilir.


İngiltere ve Norveç’in 30 Günlük Stoku Kaldı

Ayrıca Avrupa ülkelerinin stokları da eşit değil. Örneğin Finlandiya ve Danimarka şimdilik 6 aylık bir stok tutarken İngiltere ve Norveç’in elindeki motorinin ancak 30 gün yetebileceği düşünülüyor.

Motorin ihtiyacının yarısını ithalattan karşılayan İngiltere, ithalatın üçte birini Rusya’dan temin ediyordu. Yaptırımlar sonrası İngiltere günlük 100 bin varillik eksiğin karşılanması için başka bir kaynaklar aramaya başladı. Ancak sahip olduğu çeşitli tedarik kaynaklarından dolayı İngiltere’nin durumunun şimdilik o kadar da kötü olmadığı düşünülüyor.


Krizde En Zayıf Halka Almanya

Rus tedarikine bağımlı olan ülkeler hatta bölgelerin daha büyük sorunlar yaşaması bekleniyor. Avrupa’nın en büyük motorin tüketicisi olan Almanya’nın güney kısmı motorin temininin önemli bir kısmını İtalya ve Fransa’daki rafinerilerden sağlıyor.

Ancak doğu bölgeleri büyük oranda Rus petrolüne bağımlı. Bu nedenle ülkeye petrol akışının durması durumunda Almanya için ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu