Öğrenci Gazetesi

Cambridge Üniversitesi Tanıtım – Cambridge Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var?

Cambridge Üniversitesi Tanıtım – Cambridge Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var? Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan dünyanın en eski ve saygın üniversitelerinden biridir. 1209 yılında kurulan üniversite, geniş bir lisans, lisansüstü ve doktora programları yelpazesi sunar ve öğrencilere çeşitli alanlarda uzmanlaşma imkanı tanır. Cambridge’ın tarihi binaları, zengin kütüphaneleri ve öğrenci koleceleriyle öne çıkar ve öğrencilere benzersiz bir öğrenme deneyimi sunar. Ayrıca, Cambridge’ın dünya çapında tanınmış akademisyenleri ve araştırmacıları bulunur ve öğrencilere geniş kariyer fırsatları sunar.

Cambridge Üniversitesi Tanıtım

Cambridge Üniversitesi, Oxford’dan sonra yedi “eski üniversite”nin ikincisidir. Cambridge, hem genel göstergeler hem de bireysel kriterler ve programlar a ve Stanford Üniversiteleri ile birlikte QS  veya THE gibi saygın uluslararası sıralamalarda liderlerden biridir. 140’tan fazla ülkeden gelen öğrenciler burada eğitim görüyor.


Cambridge Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var?

Cambridge Üniversitesi ve onun baş düşmanı Oxford Üniversitesi , kolejler, fakülteler ve bölümlerden oluşan bir konfederasyondur. Toplamda, Cambridge Üniversitesi, gelecekteki öğrencileri bağımsız olarak seçmek de dahil olmak üzere her biri kendi kurallarına göre yönlendirilen 31 özerk koleje sahiptir. Cambridge kolejlerinin benzersizliği, belirli bir bilimsel alanda uzmanlaşmamaları, ancak bireysel bir rehberlik sistemi aracılığıyla öğrenci desteğini uygulayan disiplinler arası topluluklardır.

Genel olarak, Üniversite altı Okulda veya bilgi alanlarında eğitim sunar:

 • Sanat ve Beşeri Bilimler;
 • Biyolojik bilim;
 • Klinik ilaç;
 • İnsan ve Toplum Bilimleri;
 • Fiziksel Bilimler;
 • Teknoloji.

Her okul , içinde bir veya daha fazla konu grubunun öğretildiği ve çalışıldığı birkaç fakülteden oluşur . İkincisi, daha yüksek derecede uzmanlaşmış departmanlara atanır. Cambridge Üniversitesi’ne dahil olan bölümlerin tam listesi resmi web sitesinde bulunabilir .

Ayrıca çevrimiçi kurslar da dahil olmak üzere her türlü yarı zamanlı programları, yaz okullarını, stajları, kısa süreli kursları uygulayan Sürekli Eğitim Enstitüsü’nden (ICE) de bahsetmeliyiz.

Cambridge Üniversitesi İnşaatı Cambridge Üniversitesisadece bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda çeşitli laboratuar ve sınıfları olan güçlü bir araştırma merkezidir. Üniversitenin topraklarında dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Botanik Bahçesi, Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi, Zooloji Müzesi, Fitzwilliam Sanat Müzesi, R. Scott Polar Araştırma Enstitüsü ve diğer birçok ilgi çekici yer bulunmaktadır. Ek olarak, Cambridge Üniversitesi görkemli mimari yapılara sahiptir. 69 yıldır yapımı devam eden King’s College Şapeli de aralarında özel bir yere sahip.

Cambridge Üniversitesi binaları şehrin her yerine rastgele dağılmış olduğundan, genellikle dükkanlara, restoranlara, kafelere, gürültülü ve atmosferik barlara komşu olurlar.
Spor, Cambridge öğrencilerinin hayatında özel bir yer tutmaktadır, bu nedenle üniversitede birkaç spor kompleksi faaliyet göstermektedir (spor salonları, spor salonları, halter salonları), futbol, ​​beyzbol, ragbi, basketbol ve golf oynamak için stadyumlar, tenis kortu ve daha fazlası. Cambridge Üniversitesi’ndeki öğrenciler arasında en popüler spor kürek sporudur. Üniversitenin kolejleri ve fakülteleri arasında oldukça sık kürek yarışmaları düzenlenir ve

Mayıs ayında Cambridge Üniversitesi ekibi, ana rakipleri olan Oxford Üniversitesi ekibi ile rekabet eder.
Bir Cambridge Üniversitesikendi radyo istasyonuna sahiptir ve üniversitenin hayatı ve orada yapılan araştırmalarla ilgili en son haberleri içeren birkaç gazete yayınlanmaktadır. Buna ek olarak, Cambridge’de bir tiyatro topluluğu, öğrencilerin acil sorunları çözmelerine yardımcı olacak bir öğrenci konseyi ve bir komedi kulübü Footlights vardır.


Cambridge Üniversitesi’nin Bilimsel Başarıları

 • Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin en iyi 20 üniversitesinden oluşan bir etkileşim grubu olan seçkin bilim derneği “Russell” ın bir üyesidir. Russell üyeleri, büyük hibelerin 2 / 3’ünü ve devlet finansmanındaki aslan payını oluşturmaktadır.
 • 2013 yılında, St. John’s College’daki bilim adamları, insan bilincinin üçüncü durumunu keşfettiler – sözde disanestezi, hipnoz durumuna benzer (fiziksel ağrıya duyarsızlık ve neler olduğuna dair sürekli bir farkındalık). Disanesteziye giriş yöntemi muhtemelen tıpta devrim niteliğinde olabilir.
 • 2014 yılında, Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamları ağrı hissinden sorumlu geni keşfettiler. Doğumdan itibaren bu genin bulunmadığı bir hasta bilimsel deneyime yardımcı oldu. Gelecekte, bu keşif tüm günler ve hatta haftalar boyunca ağrıyı gideren yeni nesil analjeziklerin yaratılmasına izin verecek.
 • 2014 yılının ortalarında, Cambridge’de bir dünya rekoru kırıldı – bilim adamları, 17,6 T indüksiyonlu (geleneksel mıknatıslardan neredeyse 100 kat daha fazla) bir manyetik alan yarattılar.
 • 2013’te Cambridge bilim adamları, metabolizmanın azalmasıyla artan açlık hissinden sorumlu olan bir obezite geni buldular. Obezite sorunu giderek daha acil hale geldiğinden, bu keşif, bilim adamlarına göre çoktan başlamış olan ulusal ve hatta küresel bir obezite salgınını önleyebilir.
 • 2011 yılında, Nobel ödüllü Cambridge – Geim ve Novoselov profesörleri, İnternet bağlantılarının hızını artırmaya yardımcı olacak yeni grafen özelliklerini keşfetti.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Oxford Üniversitesi Tanıtım

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu