Öğrenci Gazetesi

Oxford Üniversitesi Tanıtım – Oxford Üniversitesine Nasıl Girilir?

Oxford Üniversitesi Tanıtım – Oxford Üniversitesine Nasıl Girilir? Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan dünyaca ünlü bir üniversitedir. 12. yüzyılda kurulmuş olan bu üniversite, dünya genelinde akademik mükemmeliyetiyle tanınmaktadır. Oxford Üniversitesi, geniş bir yelpazedeki lisans ve lisansüstü programlarıyla bilinir. Ayrıca, üniversitenin tarihi binaları ve zengin kütüphaneleri de öğrenciler için benzersiz bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Oxford Üniversitesi Tanıtım

Oxford Üniversitesi İngiltere’nin Güney Doğu bulunan dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir. Oxford Üniversitesi, Büyük Britanya ve İrlanda’nın yedi “eski üniversitesinden” biridir ve Britanya Adaları’nın ilk üniversitesi olarak kabul edilir. Oxford, İngiltere’nin en iyi 24 üniversitesinden oluşan Russell Group’un bir parçasıdır . Bugün, Oxford Üniversitesi, Times Higher Education (THE)  uluslararası sıralamasına göre dünyada ilk sırada yer alırken , QS sıralamasına göre MIT , Stanford ve Harvard’dan sonra dördüncü sırada yer almaktadır.. 70’ten fazla Nobel Ödülü sahibi ve diğer ödüllü uzmanlar farklı zamanlarda burada çalıştı. Tıbbi uzmanlık alanları hariç Üniversitenin yabancıların kabulü için kontenjanı yoktur.

Üniversitenin bölgesi gerçekten çok büyük: her kolejin kendi yemek odası, barı, kütüphanesi, salonu ve yatakhaneleri var. Çoğu şehir merkezinde veya ona yakın konumdadır, bu nedenle üniversite binaları kiliselere, mağazalara, kafelere, barlara ve restoranlara bitişiktir. Eğlence tesislerine ek olarak, üniversitede tiyatrolar, müzeler ve kütüphaneler bulunmaktadır. Ayrıca Oxford Üniversitesi’nin dünyaca ünlü Oxford Sözlüğü’nü yayınlayan kendi yayınevi vardır. Bir arboretum ve İngiltere’deki en eski botanik bahçesi de var. Bazı kolejlerin sınıfları ve kantinleri, genç büyücü Harry Potter hakkında bir dizi filmde izlenebilir. Çoğu zaman, Christ Church College’ın yemek odası içlerinde gösterildi.


Oxford Üniversitesine Nasıl Girilir?

Oxford Üniversitesine kabul prosedürü, eğitim seviyesine ve çalışma yönüne bağlı olarak değişebilir. Tüm yabancı başvuru sahipleri için ortak gerekliliklerden biri, yüksek düzeyde İngilizce yeterliliğidir. Kanıt olarak, uluslararası sınavların sonuçlarını sağlamalısınız.

Asgari gereksinimler, çalışma alanına ve programa bağlıdır – bazıları standart düzey puanları, bazıları – daha yüksek düzey puanları belirler. Bu nedenle, kabul komitesi, öğrencinin İngiliz edebiyatı alanında lisans derecesi için IELTS için en az 7.5 almasını isteyecektir, ancak yalnızca IELTS 7.0 sonucu ile organik kimya alanında yüksek lisans yapabilirsiniz.


Oxford Üniversitesi Fakülteleri

Oxford, küçük bir federal eyalete biraz benzer: merkez üniversiteye ek olarak, 38 Oxford Koleji ve 6 Kalıcı Özel Salon vardır. Oxford kolejleri benzersiz multidisipliner akademik topluluklardır: özel bir uzmanlıkları yoktur, bu nedenle bir üniversite öğrencisi teoloji ve Doğu çalışmalarından genetik ve BT’ye kadar yaklaşık 100 akademik bölümden herhangi birinde okuyabilir . Hepsi dört ana alanda birleşmiştir:

 • Beşeri bilimler;
 • Sosyal Bilimler;
 • Matematiksel, Fiziksel ve Yaşam Bilimleri;
 • İlaç.

Herhangi bir bilimsel alanda, Oxford genellikle uluslararası derecelendirmelerde onda birinin altına düşmez .
Üniversitede ayrıca çevrimiçi veya yarı zamanlı kurslar, yaz okulları, sürekli eğitim programları vb. Sunan Sürekli Eğitim Departmanı
vardır. Merkez üniversite ve bölümleri arasında bir rol dağılımı vardır:

 • Kabul organizasyonu . Üniversite, tüm eğitim seviyelerinde kabul sürecini denetler. Ancak, lisans eğitimi için öğrencilerin seçimi ve kaydı tamamen kolejlere bağlıdır. Yüksek lisans çalışmaları söz konusu olduğunda, Üniversite önce öğrencileri alır ve ancak bundan sonra kolejler kendi seçim süreçlerini yürütebilirler.
 • Malzeme ve teknik temel . Kolejler öğrenciler için konaklama, yemek, eğlence ve diğer kolaylıkları organize eder. Üniversite, kariyer danışmanlığı ve kütüphanelere, laboratuvarlara ve müzelere erişim dahil olmak üzere merkezi hizmetler sunmaktadır.
 • Eğitim süreci . Eğitim sürecinin çoğu doğrudan Üniversite tarafından kontrol edilmektedir: müfredatın içeriği, dersler, seminerler, laboratuvar dersleri, sınavlar ve tez savunması, derecelerin verilmesi. Özel ders sistemi, kolejlerin sorumluluk alanıdır.

Oxford Üniversitesi’nin Bilimsel Başarıları

 • 1993 yılında Oxford Üniversitesi’nden Brian Bellhouse iğnesiz bir aşılama yöntemi icat etti.
 • 2011 yılında Oxford’da yapılan temel kanser araştırmalarından birinin sonucu olarak, kötü huylu hücrelerin süblimleşmesinden sorumlu bir gen keşfedildi.
 • 2013 yılında Oxford bilim adamları , Harvard ile işbirliği yaparak insan büyümesinden sorumlu geni keşfettiler. Bu, kalp hastalığı çalışmalarının bir yan ürünüydü. Deney sırasında, uzun boylu insanların belirli organların kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteren bir model ortaya çıktı.
 • Oxford Üniversitesi’nde kozmoloji alanında çok sayıda keşif yapıldı – özellikle Mars araştırılıyor, Evrenin yaratılış teorileri geliştiriliyor, galaksilerin hareketlerinin yörüngeleri inceleniyor. Örneğin, yaklaşık 5 milyar yıl sonra galaksimizin Andromeda galaksisi ile çarpışacağı burada tespit edildi. Ve 2013’te Oxford Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yüzeyi bir analog dünyevi camla kaplı “cam gezegeni” keşfettiler.

Oxford Üniversitesi hakkında ilginç gerçekler

 • İlk yabancı öğrenci 1190’da Oxford’a kaydoldu, o belli bir Friesland Emo’suydu.
 • Ünlü eser Alice Harikalar Diyarında Oxford Üniversitesi’nde Lewis Carroll tarafından yazılmıştır.
 • Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yazan John Tolkien, kaleleri anlatırken Oxford Üniversitesi’nin gotik tarzı kampüsünün görünümünden ilham aldı.
 • Cambridge Üniversitesi , bir skandal sonucu üniversiteden ayrılan Oxford muhalifleri tarafından kuruldu – öğrencilerden biri cinayetle suçlandı (ve belki de işledi – bunu bugün kanıtlamak imkansız).
 • Dünyaca ünlü “İngiliz bilim adamları”, modern temel araştırmaların, keşiflerin ve Nobel Ödüllerinin büyük bir bölümünü oluşturdukları için çoğunlukla Cambridge ve Oxford Üniversitelerinde araştırmacılardır. Genellikle Oxbridge adı altında gruplanırlar.
 • Oxford ve Cambridge ( Oxbridge Tekne Yarışı ) arasındaki kürek yarışması ulusal bir etkinliktir: Her yıl Mart ayının son Cumartesi günü veya Nisan ayının ilk Cumartesi günü İngilizler yarışmaları canlı veya yayın yoluyla izlemeye giderler.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Harvard Üniversitesi Tanıtım

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu