Gündem

Cemre Ne Zaman Düşecek 2024? Cemre Havaya, Suya ve Toprağa Ne Zaman Düşer?

Cemre Ne Zaman Düşecek 2024? Cemre Havaya, Suya ve Toprağa Ne Zaman Düşer? Sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Baharın gelmesini müjdeleyen Cemre Halk arasında sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havaya sonra su ve toprağa düştüğüne inanılır. Cemre her yıl Şubat’ın son haftası ile Mart’ın ilk haftasında havaya, suya ve toprağa 3 cemre düşer.

Cemre Düşmesi Nedir?

Halk arasında sıcaklığın artması olarak bilinen ‘cemre’ Arapça kökenlidir ve sözlük anlamı kor yani ateştir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hâli olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubat’ta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.


Cemre Havaya, Suya ve Toprağa Ne Zaman Düşer?

Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Cemre, Şubat ayının son haftası bir hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşer.

  • Baharın müjdeleyicisi olarak ilk Cemre havaya 19-20 Şubat 2024 düşecek.
  • İkinci Cemre ise 26-27 Şubat 2024 tarihlerinde suya düşecek.
  • Üçüncü Cemre ise 5-6 Mart  2024 tarihlerinde toprağa düşecek.

Hayvancılıkla uğraşanlar için Cemre düşmesi soğuk nedeniyle dışarı çıkaramadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine geldiğini ifade eder.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu