Gündem

Çin Kestanesi Nasıl Ayırt Edilir? Çin Kestanesi Yenirse Ne Olur?

Çin Kestanesi Nasıl Ayırt Edilir? Çin Kestanesi Yenirse Ne Olur? Hayvan yemi olarak kullanılan Çin Kestanesi ya da at kestanesi fiyatının daha ucuz olmasından dolayı piyasada satışa çıktı. İnsan tüketimi için uygun olmayan Çin kestanesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Peki Çin Kestanesinin zararları nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Çin Kestanesi Nasıl Ayırt Edilir?

Çin kestanesi, Çin, Kore ve Tayvan bölgesine özgü bir kestane türüdür ve daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Gıda uzmanları Çin kestanesinin insan tüketimine uygun olmadığı belirtmektedir. Normal kestanelerin ülkemizde az yetişmesi ve fiyatlarının pahalı olmasından dolayı pazarlar Çin Kestanesi satıldığı iddia edilmekte. Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer kestanenin pazarlarda yerini almasından sonra denetim sıklaştırıldı. Çin kestanesinin insanı zehirleme riski olduğu söylenmektedir.

Çin kestanesini normal kestaneden ayırt etmenizi sağlayacak ilk etken fiyatı, Çin kestanesi, normal yani yerli kestaneye göre daha ucuz fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca Çin kestanesi pişirildiğinde tadı olmaz ve kabuğundan ayrılmaz. Çin kestanesi piştiğinde beyaz beyaz köpürdüğü söylenmektedir.


Çin Kestanesi Yenirse Ne Olur?

Çin kestanesi hayvan yemi olarak kullanılmaktadır ve insan tüketimi için kullanımı sakıncalıdır. Çin kestanesi içinde bulunan hemaglutin maddesi insan sağlığı üzerinde toksit etkiler yaratabilmektedir.

Çin kestanesi meyvelerinde yer alan hemaglutinin adlı madde, insan sağlığı üzerinde toksik etkiler yaratabilmektedir.

Bu etkiler sonucunda baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi çeşitli belirtiler bulunmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu