Din

Cinler Ne Yer, Ne İçer? Cinler Tuvalete Gider mi?

Cinler Ne Yer, Ne İçer? Cinler Tuvalete Gider mi?. Cinler de insanlar gibi yer, içer ve evlenirler. (İmam-ı Şiblî, Cinlerin Esrarı, Takdim Bölümü: 94) İnsanlar gibi cinsel ilişkide de bulunabilirler. (M. Abdülfettah Şahin, İnancın Gölgesinde: 1/146; İmam-ı Şiblî, Cinlerin Esrarı, 107)

Cinler Ne Yer, Ne İçer?

Cinler, Peygamber Efendimize (s.a.v.) yemeklerini sordular. Dedi ki:

“Üzerinde Allah’ın adı okunan ve etten bol olan her kemik sizin yiyeceğinizdir. Devenin ve atın her gübresi hayvanlarınızın yemidir.”

Bu nedenle Peygamberimiz (sav) sahabeyi şu şekilde uyarmıştır:

“Bu iki şeyle (kemik ve kuru gübre) anal temizleme yapmayın çünkü onlar kardeşlerinizin (cinlerin) yiyeceğidir. [Müslim, Salah 150 (450); Tirmizi, Tefsir, Ahkaf (3254); Prof. İbrahim Canan , K. Sitte: 4/244; İmam-ı Şiblî, Cinlerin Esrarı, 96]

Ancak Resûlullah (s.a.v.) ‘in “üzerinde Allah’ın adının okunduğu kemik” sözleri farklı anlaşılsa da, alimlerimiz Allah’ın adının okunduğu kemiğin mümin cinlerin yiyeceği olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Allah’ın adının okunmadığı kemikler, kafir cinlerin yiyeceğidir. (Prof. İbrahim Canan, K. Sitte: 4/244)

Müslim’in Sahih’inde tezeğin cinlerin değil hayvanların hükmü olduğu açıkça belirtilmiştir. Söz konusu rivayette Peygamber Efendimiz (s.a.v.) cinlere onlarla karşılaştığı gece şöyle buyurmuştur.

“Üzerine Allah’ın adı anılan ve eti çok olan her kemik sizin yiyeceğinizdir. Hayvanların gübresi de hayvanlarınız için yemdir.” Sonra, “Bu iki şeyle (kemik ve kuru tezek) taharetlenmeyin, çünkü bunlar kardeşlerinizin (cinlerin) yiyeceğidir” buyurdu. (Müslim, Salât, 150).

Bu hadisten açıkça anlaşılmaktadır ki, “onlar kardeşlerinizin (cinlerin) yiyeceğidir” ifadesindeki “yiyecek” kelimesi genel bir kelime olarak kullanılmıştır. Yani cinler için kemik ve hayvanları için tezek anlamına gelmektedir.

Tirmizi’nin Sünen’inde şu ifade yer almaktadır.

“Tezek veya kemikle taharetlenmeyin, çünkü bunlar cin kardeşlerinizin yiyeceğidir.” (Tirmizi, Taharet, 14)

İbn Hacer gibi bazı âlimler hadiste geçen “İnnehu = bu” zamirine dikkat çekerek bu zamirin sadece “İzam = kemikler” kelimesine ait olduğunu; “hams = tezek” kelimesi için bir şey söylenmediğini çünkü bunun cinler için değil hayvanları için yiyecek olduğunu belirtmeyi amaçladığını ifade etmişlerdir (Tuhfetul-Ahvazi, söz konusu hadisin açıklaması)

Bu açıklamalardan hadislerde geçen “kemik “in cinlerin, “tezek “in ise cinlere ait hayvanların yiyeceği olduğu anlaşılmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Cinler İnsan Kılığına (Şekline) Girebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu