Çinli Araştırmacılar Işınlanmanın Mümkün Olduğunu Kanıtladı

Genel olarak teleportasyon fikri oldukça uzak görünse de, bu çok da uzak olduğumuz bir kavram değil. Bu gün ve yaşta, insanların fark ettiğinden çok daha ileriyiz ve bunun gibi anlar tam olarak bunu kanıtlıyor.

Sadece birkaç yıl önce Çinli bilim adamları , Dünya’dan gezegenin etrafında en az üç yüz mil uzaklıktaki bir uyduya bir foton göndermeyi başardıklarını açıkladılar. Evet, uzaya ışınladılar. Bu, kuantum fiziği dünyasında ciddi bir başarıydı ve o zamanlar ‘fütüristik bir atılım’ olarak lanse edildi.

Biraz ‘dışarıda’ olsa da, ışınlanma küresel olarak kuantum optik laboratuvarlarında oldukça standart bir şey haline gelmiş gibi görünse de bu, bir şeyin ışınlanabileceği en uzun mesafeydi. Bunun olmasına izin veren fenomen dolaşıklık olarak bilinir ve aynı anda iki kuantum nesnesi oluştuğunda ve uzayda işaret ettiğinde meydana gelir. Bu, aynı dalga fonksiyonuna sahip oldukları ve Teknoloji İncelemesine göre bile bunu paylaşabildikleri anlamına gelir.

Teknoloji İncelemesi aslında bu konuda şu şekilde rapor edildi:

1990’larda bilim adamları, bu bağlantıyı kuantum bilgilerini evrendeki bir noktadan diğerine iletmek için kullanabileceklerini fark ettiler. Fikir, bir foton ile ilişkili tüm bilgileri bir yerde “indirmek” ve dolaşmış bir bağlantı üzerinden başka bir yerde başka bir fotona iletmektir.

Bu ikinci foton daha sonra birincinin kimliğini alır. Tüm niyet ve amaçlara göre, ilk foton olur. Işınlamanın doğası budur ve Dünya’daki laboratuarlarda birçok kez gerçekleştirilmiştir.

Işınlanma, çok çeşitli teknolojiler için bir yapı taşıdır. Çinli ekip, “Uzun mesafeli ışınlanma, büyük ölçekli kuantum ağları ve dağıtılmış kuantum hesaplama gibi protokollerde temel bir unsur olarak kabul edildi” diyor.

Teorik olarak, bunun yapılabileceği maksimum mesafe olmamalıdır. Ancak dolaşıklık kırılgan bir şeydir, çünkü fotonlar atmosferdeki veya optik fiberlerin içindeki madde ile etkileşime girerek dolaşıklığın kaybolmasına neden olur.

Sonuç olarak, bilim adamlarının dolaşmayı ölçtüğü veya ışınlanma gerçekleştirdiği mesafe ciddi şekilde sınırlıdır. Ekip, “Uzak yerler arasındaki önceki ışınlanma deneyleri, optik fiberlerde veya karasal boş alan kanallarında foton kaybı nedeniyle 100 kilometrelik bir mesafeyle sınırlıydı” diyor.

Ancak Micius tüm bunları değiştirir, çünkü 500 kilometrelik bir yükseklikte yörüngede kalır ve bu mesafenin çoğunda, yolculuğu yapan herhangi bir foton boşluktan geçer. Yoldaki atmosfer miktarını en aza indirmek için Çinli ekip, Tibet’teki Ngari’deki yer istasyonunu 4.000 metrenin üzerinde bir yükseklikte kurdu. Böylece, zeminden uyduya olan mesafe, ufka yakın olduğunda 1.400 kilometre ile yukarıdayken 500 kilometre arasında değişmektedir.

Deneyi gerçekleştirmek için Çinli ekip, saniyede yaklaşık 4.000 oranında yere dolaşmış çift fotonlar yarattı. Daha sonra bu fotonlardan birini gece yarısında her gün tepeden geçen uyduya ışınladılar. Diğer fotonu yerde tuttular.

Son olarak, dolaşıklığın meydana geldiğini ve fotonları bu şekilde ışınlayabildiklerini doğrulamak için yerdeki ve yörüngedeki fotonları ölçtüler. 32 gün boyunca milyonlarca foton gönderdiler ve 911 vakada olumlu sonuçlar buldular. Çinli ekip, “Bağımsız tek fotonlu kubitlerin bir yer gözlemevinden düşük bir Dünya yörünge uydusuna, 1400 km’ye kadar mesafeye sahip bir yukarı bağlantı kanalı aracılığıyla ilk kuantum ışınlanmasını rapor ediyoruz” diyor.

Bu yöntemin kendisini mükemmelleştirmek ve yenilerini oluşturmak hala uzun yıllar sürerken, başarı anıtsal ve akıl almaz. Tüm bunlar hakkında ne düşünüyorsun? Biri için geleceğin ne tuttuğunu görmek için oldukça heyecanlıyım ve bunun gibi şeylere göz atarak bar oldukça yüksek.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Muhtemelen Bir Terapisti Görmeniz Gerektiğini Gösteren 12 İşaret

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478