Gündem

Çocuklar İçin 10 Tehlikeli Ev Eşyası

Çocuklar İçin 10 Tehlikeli Ev Eşyası. Yetişkinler için risksiz olan bazı eşyalar bebekler için ciddi sorunlara neden olabilir. Çocukların güvenliği için evinizi düzenlemenin birçok yolu vardır. Bazı tehlikelerin farkında olmanız gerekir. Bebekler için tehlikeli olan ev eşyaları listesi hazırladık. Çocuğunuzun sağlığı için aşağıda belirtilen eşyalardan çocuklarınızı uzak tutunuz.

1. Elektrik

Elektrik kabloları, bebeklerin emeklemeye başladığı andan itibaren çok tehlikelidir. Her şeyle ilgilenen bebekler, telin ilettiği elektrik akımının farkında değildir. Ellerini veya küçük metal nesneleri akıntıya yapıştırmaya çalışırlar. Bu eylem elektrik çarpmasına, yanıklara ve ölüme neden olabilir. Bunu önlemek için elektrik iletkenlerini plastikle kaplayabilirsiniz. Ayrıca onları ulaşılamayacak bir yerde tutmalısınız.


2. Dolaplar

Dolaplar her zaman bebekler için ilgi çekicidir. Dolaba tırmanmayı seven bebekleri korumak için dolabı duvara ve zemine sabitlemeniz gerekmektedir.


3. Banyo

Çocuğu suya yakın bir yerde yalnız bırakmayın. Özellikle banyoda. 5 yaşın altındaki çocuklar için daha dikkatli olmalısınız. Çocuğunuzun su ve banyo konusunda ne kadar istekli olduğu önemli değil, gözden kaçırmayın.


4. Çamaşır Makinesi

Çocuklar çamaşır makinelerine oyun alanı gibi davranırlar. Kıyafetlerini döndüren ve komik sesler çıkaran bir araba olduğunu düşünüyorlar. Bazıları çamaşır makinesine eğlence için giriyor ve bu olayların çoğu ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden oluyor. Çocuklara bunların oyuncak olmadığını öğretmelisiniz.


5. Temizlik Ürünleri

Bebekler her şeyi ağızlarına almayı severler. Kendilerine ilginç gelen yiyecekleri ve yiyecek olmayan yiyecekleri tatmaya çalışırlar. Bu nedenle temizlik ürünleri çocuklar için tehlikelidir. Kimyasallar açısından zengin Zehirlenmeye ve yanıklara neden olabilir. Bazıları meyve suyunu andırıyor ve çocukların ilgisini çeken kaplarda. Temizlik ürünlerini çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.


6. Madeni Paralar

Bebekler parlak şeyleri sever ve madeni paralar özellikle onlar için ilginçtir. Madeni paralar boğulma tehlikesinin yanı sıra sinir sistemine zarar veren maddeler açısından da zengindir. Madeni paralar mikrop açısından zengindir. Çocukların bozuk paralarla oynamasına izin vermeyin.


7. İlaçlar

Evde çeşitli ilaçlar olabilir. Onlarla ilgilenen çocuklar aşırı doz alabilir. Bir çocuğun zayıf sinir sistemi bu tür ilaçlardan ciddi şekilde zarar görebilir. İlaçları çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.


8. Merdivenler

Her yıl binlerce insan merdivenlerden düşerek ölüyor. Çoğu ölüm, düşme sonrası kafa travmalarından kaynaklanır. Merdivenler özellikle çocuklar için tehlikelidir. Yürüme yetenekleri tam olarak oluşmamış, bazıları hala emekleme sürecindedir. Merdiven girişleri kapatılmalı ve kilitlenmelidir. Kilidi açılamadığı için bebeklerin düşmeyeceği neredeyse kesindir.


9. Perdeler

Perdeler, zararsız ev eşyaları gibi görünebilir. Ancak bebeğin perdenin perdeleri ile boğulma riski az değildir. Halat nedeniyle boğulma tehlikesi nedeniyle her yıl binlerce çocuk ambulanslara götürülmekte ve bir kısmı hayatını kaybetmektedir. Perdelerin iplerini kesebilirsiniz. Perdeler zarar görse bile çocuklarınız güvende olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu