Gündem

Çocuklarınızın Benlik Saygısını Yok Edebilecek 9 Ebeveynlik Hatası

Çocuklarınızı yetiştirmek söz konusu olduğunda ‘doğru yol’ işleri biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi doğru yaptığınızı düşünebilirsiniz, ancak her zaman yanlış yaptığınız şeyler olacaktır.

Elbette, çocuğunuza her düzeyde baktığınızı düşünebilirsiniz, ancak genel olarak benlik saygısı ve güvenine çok dikkat ediyor musunuz? Çocuğunuz bir insan olarak nasıl karşılaşır? Kapatıyor ve gerçekten ‘dışarıya’ koymayı reddediyor mu?

Çocukların cildinde ne kadar emin ve içerik varsa, bu dünyaya çıkıp bir şeyler yapmak için daha istekli olacaklardır. Konfor bölgelerinden çıkacaklar, yapmak istedikleri şeyleri bulacaklar ve başkalarıyla birçok farklı seviyede doğru temasta bulunacaklar. Bununla birlikte, çocuklarımızı inşa etmek yerine onları yıkmak gibi hatalar yapıyoruz.

Aşağıda, ebeveynler olarak yapma eğiliminde olduğumuz ve genellikle çocuklarımız ve hayatta nasıl hareket ettikleri üzerinde doğrudan bir etkisi olan daha yaygın hatalardan bazılarını ele alacağım. Benlik saygısı önemlidir ve eğer onları geri inşa etmelerine yardımcı olmak için çalışmazsa çok önemli bir şeydir. Yükseldikçe çocuğunuz güçlenir.

1. Onları kendi duygularından korumak

Çocuklarımızı daha fazla hissettikleri şeylerden ne kadar saklarsak, o kadar kötü olurlar. Bu duyguların iyi ya da kötü olup olmadığına bakılmaksızın, hissettikleri her şeyi kabul etmeleri ve işlemeleri gerekir. Onları sonsuza kadar şişiremezler.


2. Her hevesine ikram

Çocuklarınız hala insan ve gerçek dünyaya çıktıklarında onlara yiyecek ve içecek sağlamak için orada olmayacaksınız. Başkalarının sizin için yaptığınız şeyleri yapmasını bekleyemezler. Onları el ve ayak üzerinde beklerseniz, tek başlarına olduklarında nasıl düzgün çalışacaklarını bilemezler.


3. Onlara ders vermek yerine onları cezalandırırsınız

Cezalar bazen önemlidir, ancak ders almazlarsa tutmazlar ve güç vermezler. Birini her zaman aşağıya zorlamak, neden zaman harcamaktan ibaret olduğunu ve sadece sebepsiz yere ayırdığını öğretir. Yanlış bir şey yaptıklarında bunun yanlış olduğunu anlamaları gerekir, aksi takdirde değişmezler.


4. Kendi hatalarını yapmalarına izin vermemek

Hepimiz hata yaparız ve çocuklarınızı kendi hatalarından kurtaramazsınız. Hata yapmaları ve bu hatalarla nasıl başa çıkacaklarını bulmaları gerekir. Yaşıyorsun ve öğreniyorsun, hayat böyle.


5. Mağdur oynamalarına izin vermek

Bu dünyada, kendimize izin vermediğimiz sürece kurban değiliz. Eğer çocuğunuzu bu mağdur zihniyeti içine koyar ve onların saklamasına izin verirseniz, kendi sorunları için herkesi ve her şeyi suçlarlar. Tabii, insanlar acımasız olabilir ama kurbanı oynamak kimseye yardım etmez.


6. Mükemmel olmalarını beklemek

Mükemmellik mevcut değildir ve bu yüzden onu asla yaşamımızdakilerden beklememeliyiz. Çocuklarımız hata yapacak ve kendi hayatlarını yaşayacaklar. Kendileri oldukları için kendilerini kötü hissetmemeliyiz.


7. Eylemlerinden sorumlu tutmamak

Bizim eylemlerimiz kendimizdir ve başka hiç kimsenin değil, eğer o zaman karışıklık yaparsak, bundan sorumlu olmamız gerekir. Zamanın sonuna kadar tüm yavrularınız için darbe alamazsınız. Bir noktada, sorumlu yetişkinler olmak zorunda kalacaklar.


8. Onlarla yeterli zaman geçirmeyi reddetmek

Çocuklarınızın sizinle zaman geçirmesi, sizden öğrenmeleri ve yanlarında büyümeleri gerekir. Kendinizi kapatamazsınız ve yine de iyi olmalarını bekleyemezsiniz. Sadece böyle çalışmıyor.


9. Size açılmalarına izin vermemek

Çocuklarınızın size rehberlik için gelebilmeleri gerekir. Seninle konuşamazlarsa kiminle konuşacaklar? Anneleri veya babaları olarak, onlar için mümkün olan her şekilde orada olmanız gerekir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu