Blog

Coğrafya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Coğrafya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?. Dünyayla bir fark yaratmak istiyorsanız, coğrafya okumak, başlamak için iyi bir yerdir. Coğrafya kariyerleri iklim değişikliği, doğal afetler, aşırı nüfus, kentsel genişleme ve çok kültürlü entegrasyon gibi modern toplum için en acil sorunların bazılarına çözümler geliştirme fırsatları sunmaktadır.

Coğrafya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Seçtiğiniz kariyer yolu, fiziksel coğrafya mı yoksa beşeri coğrafya mı çalıştığınıza bağlı olabilir. İlki, dünyanın fiziksel malzemeleri ve süreçlerine odaklanan doğal bir bilimdir, ikincisi ise insan toplulukları ve kültürleriyle ilgili konulara odaklanan bir sosyal bilimdir.

Hangi kariyer yolunda giderseniz gidin, seçtiğiniz alanda iş deneyimi edinmeye çalışın, mevcut roller hakkında bir farkındalık kazanın ve irtibat kurun. Saha çalışması pratik becerilerinizi geliştirmenin ve uygulamalı deneyim kazanmanın yararlı bir yoludur. Üniversiteniz ayrıca işe yerleştirmeleri tamamlamanız için fırsatlar sağlayabilir.
Coğrafyada hangi kariyerlerin size en uygun olacağını ve bu alanlarda istihdam edilebilirliğinizi nasıl artıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


Coğrafyada Tipik Kariyer (Haritacı)

Kariyer  haritacılık  geliştirilmesi ve haritaların farklı türde üreten, hem de şekiller, şemalar, elektronik tablolar ve seyahat rehberleri ilgili üreten içerir. Bir haritacı olarak rolünüz, eski haritaların ve tarihi belgelerin restorasyonunu da içerebilir. Kartograflar, yayıncılık, devlet, araştırma ve koruma gibi çeşitli alanlarda çalışmaktadır. Günümüzde bu alan aynı zamanda coğrafi bilgi sistemleri (GIS) ve dijital haritalama teknikleri gibi bir dizi ileri teknolojiden de yararlanmaktadır. Bu rolü sürdürmek için genellikle bir lisansüstü dereceye veya önceki bir deneyime ihtiyacınız olmayacak, ancak yine de uzaktan algılama gibi bir konuda uzmanlık derecesini tamamlamanız ve / veya pratik bir deneyim kazanmanız yararlı olabilir.


Çevre Danışmanı

Çevre danışmanları, ticari veya devlet müşterilerinin yönetmeliklere uymasını sağlamak ve çeşitli çevre konularını ele almak için çalışır. Bu, genellikle bir kara, hava veya su alanının kirlenip kirlenmediğini ve etkinin ne olacağını masaya dayalı araştırma ve saha çalışması yoluyla belirlemeye odaklanan çeşitli bir roldür. Çevresel danışmanlık, ilgilenilen bir alanda uzmanlaşma potansiyeli olan yapılandırılmış bir kariyer yolu için fırsat sunar. İş deneyimi, suya bağlı kuruluşlar ve hükümet dahil olmak üzere potansiyel işverenlerle bu role girmede çok faydalı olacaktır.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Görevlisi

Ortamın yanı sıra verilerle, analitiklerle ve bilgisayar sistemleriyle çalışmak ilginizi çekiyorsa, bu rol size uygun olabilir. Coğrafi bilgi sistemleri  karmaşık coğrafi bilgilerin, örneğin radarın toplanması, depolanması, analizi, yönetimi ve sunumu için kullanılan bilgisayarlı sistemlerdir. Coğrafi bilgi sistemleri görevlileri, CBS tarafından oluşturulan coğrafi verilerin toplanması ve incelenmesini gerçekleştirir. Veriler, çevreye yarar sağlayacak kararlar almak için savunma, meteoroloji, petrol, gaz, telekomünikasyon ve ulaştırma gibi çeşitli alanlarda uygulanabilir.
Bu role katılmak için, daha önce dereceniz boyunca bir modül olarak GIS okumuş olmanız yararlı olabilir ve birçok işveren aynı zamanda yüksek lisans derecesi ve / veya iş tecrübesine de değer verir.


Koruma Görevlisi

Çevre konusunda tutkuluysanız ve başkalarını doğal dünyayı takdir etmeye ve korumaya teşvik etmek istiyorsanız, bir koruma subayı olmak isteyebilirsiniz. Bu kariyere, doğal bir çevreyi korumak ve yerel halkın olumsuz etki yapmadan ortamlarını nasıl kullanabileceği konusunda farkındalık yaratmak için çalışacaksınız. Benzer şekilde, sürdürülebilir bir kalkınma görevlisi kendi işverenlerinin yerel alanda sürdürülebilirlik uygulamalarını teşvik edecektir. Bu kariyere devam etme şansınızı arttırmak için, ücretli ya da gönüllü çalışma yoluyla ilgili bir iş deneyimi kazanmak önemlidir ve sürdürülebilir kalkınmada bir yüksek lisans derecesi yararlı olabilir.


Geri Dönüşüm Memuru

Coğrafyadaki kariyerlerde sürdürülebilirlik temasıyla devam eden geri dönüşüm görevlileri, bölgelerinde geri dönüşümü teşvik ederek israfı azaltmayı amaçlamaktadır. Çevresel ve atık azaltma politikalarını ve planlarını planlar ve geliştirirler. İşvereniniz yerel bir otorite / hükümet, geri dönüşüm yüklenicisi veya çevre yardımcısı olabilir. Bu kariyerde, güçlü iletişim ve planlama becerilerinin yanı sıra mevcut geri dönüşüm uygulamalarını, yeni gelişen teknolojileri ve gelecekteki eğilimleri anlamanız gerekecektir.


Öğretmen / Öğretim görevlisi

Coğrafya becerilerinizi ve bilgilerinizi, bir ortaokul, kolej veya ileri eğitim kurumlarında bir coğrafya öğretmeni olarak gelecek nesillere aktarmak isteyebilirsiniz. Diğer öğretim rolleri gibi, bu da genellikle yüksek lisans veya doktora düzeyinde özel bir öğretim yeterliliği ve / veya özel bir çalışmanın tamamlanmasını gerektirecektir. Mükemmel iletişim becerilerine, yaratıcılığına ve konunuza bağlılığına ihtiyacınız olacak.

Ayrıca coğrafyadaki yeni gelişmelere ayak uydurmanız ve belki de alan gezilerini pratik bir öğrenme yöntemi olarak ayarlamanız gerekir.

Yukarıdaki coğrafya kariyerlerinin hiçbiri size çekici gelmiyorsa, hala birçok seçenek mevcut. Dereceniz boyunca edindiğiniz beceriler aynı zamanda ticaretten, kamu sektöründen taşımacılık ve turizme kadar geniş bir yelpazedeki diğer sektörlerdeki kariyerlerde de yararlı olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu