Corona Virüsü Aşısı Geliştirildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp dünyaya yayılan corona virüsü şu ana dek 4 binden fazla kişinin ölümüne neden olduÇin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp dünyaya yayılan corona virüsü şu ana dek 4 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü tüm dünyaya yayıldı. Son olarak Türkiye’de de vakaya rastlandı. Şu ana dek 100 binden fazla kişiye bulaşan ve 4 binden fazla kişinin ölümüne neden olan virüsün henüz kesin bir tedavisi yok. Ancak Dünya Saplık örgütü başta olmak üzere pek çok sağlık şirketi virüs için hem tedavi hem de aşı geliştirmeye çalışıyor. Tabii ki bu süreç oldukça uzun. Geçtiğimiz haftalarda aşı konusunda sona yaklaşıldığı açıklanmıştı. Ancak geliştirilen aşının üretimi birkaç aydan önce yapılamayacak. Yine de bu gelişme milyonlarca kişi için umut verici. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından fonlanan Kanada merkezli şirket Medicago, yeni tip corona virüsü aşısı geliştirdiklerini duyurdu. Detaylara daha yakından bakalım.

Corona virüsü dünyaya yayılmaya devam ediyor. Dünyadaki milyarlarca insanı tehdit eden virüsle ilgili umut verici bir gelişme yaşandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından fonlanan Kanada merkezli şirket Medicago, yeni tip corona virüsü aşısını geliştirdiklerini duyurdu.

Şirket açıklamasında; Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) onayını almaları halinde ayda 10 milyon aşıyı üretmeye başlayabileceklerini duyurdu

Şirketin CEO’su yaptığı açıklamada; corona virüsünün genetik sekansını elde eder etmez 20 gün içinde corona virüsü aşısı geliştirdiklerini söyledi.

Medicago CEO’su Bruce Clark; genetik kodun özel bir yöntem ile elde edildiğini ve bu yöntemin de FDA tarafından onaylanmasına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

İsrailli bir firmanın da aşıyı geliştirdiklerini iddia etmesi üzerine ise Clark, şu şekilde konuştu; “Aşıyı geliştirdiklerini öne süren birkaç firma daha var ancak bunlar farklı teknolojiler. Bazıları, bırakın Covid-19’u, henüz hiçbir konuda kendini kanıtlamamış olan RNA veya DNA bazlı aşı türleri. Umarım başarılı olurlar tabi.”

Aşının bu kadar hızlı geliştirilmesinde ise bitkisel yöntemleri kullanmanın etkili olduğunu söyleyen Clark sözlerini şöyle sürdürdü;

“Corona virüsü aşısı geliştirirken, aşı proteinlerini geliştirmek için biyolojik reaktör olarak geleneksel tavuk yumurtası değil bitki kullandık. Geleneksel aşılar için çok fazla sayıda yumurta gerekiyor. Aşı geliştiricileri bu yumurtalara virüsü enjekte ederek deneme yanılma yöntemi ile ilerliyor. Ancak bu süreç hem çok uzun sürüyor hem de pahallı. Bunun yanında sonuçları da mükemmel olmaktan çok uzak. Mutasyonlar da aşıyı etkisiz kılabiliyor.”

Firma, son 10 yıldır canlı virüs üzerinde çalışmak yerine bitki yöntemi ile çalışıyor. Bu süreçte virüsün genetik kodu amaca uygun şekilde genetiği dizayn edilmiş agrobakteri içine enjekte ediliyor

Pentagon’un Gelişmiş Savunma Araştırma ve Proje Ajansı’nın (DARPA) bu yeni yöntem nedeni ile Medicago’yu desteklediği ve bunun için ‘Mavi Melek’ programı çerçevesinde 100 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtiliyor. Bu bütçenin aslan payının Medicago firmasının Kuzey Carolina eyaletinde kurulan yeni laboratuarı için harcandığı aktarılıyor. 20 günde geliştirilen aşı da bu laboratuarda üretildi.

Medicago CEO’su Bruce Clark, şu an ihtiyaç duydukları şeyin ‘FDA onayı almak için zorunlu olan ‘klinik deney’ safhalarına doğrudan insanlarla başlayabilmek ve üretime geçebilmek’ olduğunu söyledi

Clark bürokratik engeller ortadan kaldırılırsa aşının Kasım ayında hazır olacağını açıkladı. Aşı eğer hayvanlar üzerinden test edilmeden insanlar üzerinde test edilmeye başlarsa, bu aşı tarihinde bir ilk olacak. Çünkü Medicago’nun ürettiği aşı tarihteki ilk baştan sona vegan aşı olma özelliğine sahip olacak.

Kaynak: 1

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uyardı: Çamur Yağacak

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478