Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Elektrik Tarifeleri Yeniden Değerlendirilecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası elektrik faturalarının yeniden değerlendirileceğini ve doğalgaz desteği verileceğini duyurudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada elektrik faturalarının yeniden düzenlendiğini açıkladı. Erdoğan, esnaf için kademeli tarife uygulanacağını ve konutlardaki tarifelerin ise yeniden değerlendirileceğini belirtti. Ayrıca dernek, vakıf ve cemevleri konut statüsüne alınacak.

“Elektrik Tarifeleri Yeniden Değerlendirilecek”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Erdoğan toplantı sonrası açıklama yaptı.

Gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 1’e düşürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, ‘İstanbul’daki toplantıda iş dünyamızdan gıda başta olmak üzere tüm ürünlerde yüzde 7 KDV ve yüzde 7 kendi fedakarlıkları şeklinde en az yüzde 14’lük bir indirim beklediğimizi söyledim. Bakanlıklarımız KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını yakından takip edecek, aksi yönde davranış sergileyen firmalara gereken yaptırımları uygulayacaktır’ dedi.

Elektrik tarifesinde yapılacak yeni düzenleme hakkında bilgi veren Erdoğan, ‘Geçtiğimiz Kabine toplantısında 150 kw olan en düşük tarife dilimini 210 kw’a yükseltmiştik. Ocak ayı itibarıyla tüketicilerin yüzde 64’ünün düşük tarifeden faydalandığını görülmektedir. Bugünkü toplantımızda vatandaşlarımızı daha da rahatlatacak yeni adımların kararını aldık. 210 kw saate kadarki düşük tarife ve üzerindeki yüksek tarife rakamları ilgili kurumlarımızca vatandaşlarımız lehine yeniden değerlendirilecektir.Esnafın korunacağı şekilde konu ele alınacaktır. Dernekler, vakıflar ve cemevleri konut statüsüne alınacak. Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği, ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek’ ifadelerini kullandı.


Fiyat Artışları Geçici

Enerji fiyatlarının son dönemde tüm dünyada yükselmekte olduğunu belirten Erdoğan, ‘Küresel düzeyde doğalgaz fiyatları 10 kat, kömür fiyatları 5 kat, petrol fiyatları 3 kat artmıştır’ dedi. Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki elektrik ve doğalgaz fiyatlarını euro üzerinden kıyaslayan Erdoğan, şunları kaydetti:

‘Elektrik ve doğalgaz fiyatlarının avro cinsinden rakam ve asgari ücrete oranları üzerinden Avrupa ülkeleriyle karşılaştırmasını yaparak sizlerin de dikkatine sunmak istiyorum. Konutlarda aylık 200 kw üzerinden bakıldığında Türkiye Avrupa’daki 34 ülke arasında vatandaşlarına en uygun fiyatla elektrik hizmeti sunan 3. ülkedir. Ülkemizdeki elektriğin 200 kw’!a denk gelen tutarı 18 avro iken bu rakam Norveç’te 35 avro, Fransa’da 45 avro, Hollanda’da 60 avro, Belçika’da 92, Almanya’da 100 avrodur.

Asgari ücretle mukayese ettiğimizde ülkemizde yüzde 5.5’luk bir oran, Almanya’da 6.2’lik, Çekya’da yüzde 10’luk, Romanya’da yüzde 15’lik oranlarla karşılaşıyoruz. Türkiye 100 m3’lük tüketime 18.5 avroluk faturayla Avrupa’nın vatandaşına en ucuz doğalgaz hizmeti sunan ülkesidir.


Doğalgaz Desteği

Vatandaşlara verilecek doğalgaz tüketim desteğiyle ilgili hazırlıklar tamamlandığını belirten Erdoğan ‘4 milyon hane için yılda 2 defada ödenmek üzere 450-1150 arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteği sağlayacağız. Kronik hastaların bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacaktır. Başvurular cuma günü başlayacaktır’ açıklamasını yaptı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu