Bilgi Arşivi

Deniz Süngeri Ne İşe Yarar? Deniz Süngeri Nerelerde Kullanılır?

Deniz Süngeri Ne İşe Yarar? Deniz Süngeri Nerelerde Kullanılır?. Son günlerde kullanım alanı oldukça artan Deniz Süngeri araştırılmaya başlandı. Su diplerinde zemin, kaya ve ya hayvan kabuklarına da yapışarak yaşayan canlı olan deniz süngerleri hayvan mı bitki mi?  Deni Süngeri Kilosu Ne Kadar? Deniz süngeri Hangi alanlarda Kullanılır? gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Deniz Süngeri Ne İşe Yarar?

Genellikle cilt temizliği ve ev temizliği için kullanılan Deniz Süngeri Nedir, Ne İşe Yarar? merak edilenler arasında. Pek çok farklı şekle ve renge sahip olan Deniz Süngeri Sert ve de delikli yapısından dolayı genelde ev temizliği ya da cilt temizliğinde kullanılmakta. Özgün renklerinden ve çok gözenekli yapısı nedeniyle ilginç gözüken canlıdır. Döllenmeyi kendi içerisinde yapan canlının boyutu insan elinden yaklaşık 3 metre uzunluğa kadar değişebilmektedir. Kolay yetişen canlılar, ülkemizde vardır.


Deniz Süngeri Nedir?

Parlak sarı, turuncu, kırmızımtrak, siyah ve menekşe renkli olabilirler. Belli bir şekilleri yoktur. Hakiki doku ve organları yoktur. Duyu, sinir ve hareketi sağlayan hücreleri bulunmadığından yapıştıkları zeminlerde sabit yaşarlar. Hayvanlardan çok bitki hissini verirler.

Boyları birkaç milimetreden, 3 metreye kadar değişir. Büyük çoğunluğu sıcak denizlerde yaşar. Çok azı tatlı sularda bulunur. Bir sünger zemine yapışan kapalı bir kısımla, vücut boşluğuna açılan oskulum denen bir açıklıktan ibarettir. Yanlarda da suyun girip çıkmasını sağlayan delikler vardır. Bu delikli yapıdan dolayı süngerlere porifera denir.

Küçük ağız vazifesini gören yan deliklerden giren su, vücut boşluğunu dolaştıktan sonra, oskulumdan tekrar dışarı atılır. Süngerler eşeyli ve eşeysiz olarak iki şekilde ürerler. Her iki çeşit üreme hücresi de aynı veya ayrı ayrı hayvanlarda bulunabilir. Döllenme vücut içinde olur.


Deniz Süngeri Ne İçin Kullanılır?

Sert ve de delikli yapısından dolayı genelde ev temizliği ya da cilt temizliğinde kullanılan deniz süngeri ev temizliğinde genelde inatçı lekeler için kullanılmaktadır. Yüzeyler üzerinde yer alan kurumuş kirleri kolaylıkla söküp atabilirler. Bu sebeple de mutfak temizliğinde, tüm yüzeylerin silinmesinde rahat bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca kokusuz olması sebebi ile yüz ve ya cilt bakımı için de kullanılmaktadır.


Deniz Süngeri Nerelerde Kullanılır?

Günümüz koşullarında deniz süngeri kurutulduktan sonrasında kullanıma hazır bir hale gelmektedir. Gerekli miktarlarda kişisel hijyen ürününün üzerine tatbik ettikten sonrasında cildinize nazik bir şekilde sürebilirsiniz. Düzenli olan kullanımda cildinizi de canlandıracak ve de yenileyeceksiniz. Daha diri ve de genç bir görünüm sağlayacaktır. Bir deniz süngerini sadece bir yıl kullanmalıdır. Hem kuruyup yumuşamaktan deforme olur hem de hijyenik açıdan uzun kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Genelde mutfak, banyo temizliklerinde ya da cilt için kullanılır.

 • 1. Cilt temizliği,
 • 2. Makyaj temizliği,
 • 3. Banyo temizliği,
 • 4. Araba yıkamada,
 • 5. Cerrahi ve optiktemizlikte,
 • 6. Tıbbi imalatta,
 • 7. Deri boyamada,
 • 8. Desenli duvar dekor boyamasında,
 • 9. Matbaacılıkta,
 • 10. İnce porselen seramik işçiliğinde sır geçirmede,
 • 11. Uçakların yakıt deposunu izolesinde,
 • 12. Silindir gömleklerinin honlanmasında,
 • 13. Boyacılıkta,
 • 14. Dekarasyonculukta,
 • 15. Litogratlarda,
 • 16. Kuyumculuk ve gümüşçülükte kullanılmaktadır.

Deniz Süngeri Faydaları

Uzun süreli ve düzenli kullanımda ölü hücreleri yok eder. Selülit, sivilce ve yağ bezelerinin giderilmesini sağlayarak cilde ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ayrıca deri altındaki kan akışını hızlandırarak cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Özgün, yumuşak dokuları ve temizleyici özellikleri sayesinde denizde yaşayan bu süngerler insanlık için bir mucize değerindedir. Yapay sünger kullanımındansa doğal sünger kullanımı hem insanlık için hem de çevre için önemlidir.

Yapay süngerlerin yok olma süresi çok uzundur ve doğayı kirletir. Oysa organik deniz süngeri doğanın bir parçasıdır, kolaylıkla çözünür ve çevreyi kirletmez. Bu yüzden deniz süngeri kullanımını arttırmalı ve bu konuda bilinçlenmeliyiz. Deniz süngeri kullanırken uygun şekilde avlanmış deniz süngerlerini tercih etmeli, bu faydalı ve kendine has canlı türünün neslinin tükenmemesi için dikkatli olmalıyız.


Deniz Süngeri Nasıl Kullanılır?

Kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale gelen deniz süngeri ve paketlenmektedir. Tedarik ettiğiniz deniz süngerini ıslattığınızda yumuşayacaktır. Gerekli miktarda kişisel hijyen ürününü üzerine tatbik ettikten sonra cildinize nazikçe sürebilirsiniz. Düzenli kullanımda cildinizi canlandıracak ve yenileyecek, daha diri ve genç bir görünüm katacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bir deniz süngerini yalnızca en fazla bir yıl kullanmalı, daha sonra yenisini almalısınız.

Hem kuruyup yumuşamaktan dolayı deforme olacaktır hem de hijyenik açıdan bir seneden fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre kimi insanların deniz süngerlerine alerjisi olduğunu tespit etmiştir. Bu yüzden kullanım sonrasında bir reaksiyon gördüğünüzde doktora gitmelisiniz. Deniz süngeri satın almak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


👉 Cilt İçin Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır? 


Deniz Süngerimim Kullanım Alanları

 • Cilt temizliğinde,
 • Oto yıkamada,
 • Cerrahi operasyonda,
 • Makyaj temizliğinde,
 • Banyo temizliğinde,
 • Tıbbi ürünlerde,

Canlı organizmalar olan deniz süngerlerinin çıkarılması ve işlenmesi için özel kimyasal ürünlerden yararlanılır. Bu uygulama sayesinde endüstriyel olarak süngerleri kullanıma hazır hale gelir.

Denizlerden toplanan birçok ürün endüstriyel alanda kullanılmaya devam ediyor. Endüstriyel kaynaklar arasında bulunan süngerlerde de çok farklı alanlarda çeşitli amaçlarda kendisine yer buluyor. Süngerler denizlerin temizlenmesini sağlayan doğal filtrelerden bir tanesidir. Süngerlerin canlı olarak avlanması ya da denizden çıkarılması doğal dengeyi bozabilir. Bu yüzden kaçak toplamanın önüne geçilir.


Deniz Süngerinin Cilde Faydaları

Uygun şartlar altında deniz süngerinin işlenmesi durumunda makyaj temizliği ve cilt temizliğinde kullanılır.  Ayrıca cerrahi ve optik temizleme konusunda da sıklıkla tercih edilir. İlaç sanayinde uygun şartlar altında işlenen deniz süngerleri deri hastalıklarında da kullanılmaktadır. Deniz süngerleri yüksek emilimi sayesinde vücut temizliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Deniz süngeri kılcal damarlara mesaj etkisi sunarak cildin nemlenmesine de katkıda bulunur.


Deniz Süngerinin Temizlik Sektöründe Kullanımı

Deniz süngeri işlendikten sonra bulaşık süngeri olarak kullanılabilir. Bununla beraber bazı sünger türleri kapalı alanlarda yer alan zararlı ve kötü kokuların emilmesini sağlar.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu