Gündem

Deprem Yatağı Nedir? Deprem Yatağı Ne İşe Yarar?

Deprem Yatağı Nedir? Deprem Yatağı Ne İşe Yarar?. Deprem Anında Sizi Güvenli Bir Şekilde ‘İçine Alan’ Yatak Çinli tasarımcı Wang Wenxi’ nin geliştirdiği bu yatak, deprem anında kapanıp güvenliğinizi sağlayacak şekilde sizi içine alıyor.

Deprem Yatağı Nedir?

Tasarımcı Wang Wenşi deprem yatağının patentini 2010 senesinde almış. O tarihten bu yana yatağın tasarımını geliştirmiş ve bazı güvenlik eklemeleri yapmış. Deprem, ne zaman geleceği belli olmayan bir doğal afettir. Elbette korunmak için bazı yolları var; depreme ultra dayanıklı binaların inşa edilmesi ya da alınan eğitimle deprem anında neler yapılması gerektiği şeklinde. Ama Çinli Wang Wenxi’ nin geliştirdiği anti-deprem yatağı, en yıkıcı depremlerde bile güvende kalmanızı sağlayan bir sisteme sahip.

Şöyle ki olası bir deprem anında içerdiği sensörler sayesinde deprem olduğunu anlayan yatak; uyumakta olan kişiyi kendi güvenli haznesine alıyor. Bu güvenli haznenin acil durumlar için yangın söndürücü, kask, fener ve ilk yardım ekipmanları, yiyecek, içecek, oksijen maskesi bulunmaktadır. Bu sayede hem kendi sağlığınızı ve güvenliğinizi korumuş oluyorsunuz, hem de çevrenizde depremden etkilenen insanlara yardım edebilecek durumda olabiliyorsunuz. Bu proje depremlerde yaşanması olası can kayıplarını büyük ölçüde azaltacaktır.


Deprem Yatağı Ne İşe Yarar?

Wenxi, sırasıyla 2008 ve 2010 yıllarında Chin’i sarsan yıkıcı Wenchuan ve Yushu depremlerinin ardından 2010 yılında ilk kez patentini aldığı tasarımı rafine ediyor.

Wenxi, gazetecilere tasarım fikrini nasıl ortaya çıkardığını “Wenchuan ve Yushu depremleri ağır kayıplara neden oldu” dedi. “Bu yüzden, yapabileceğim en ciddi şeyin, hayattaki bedeli azaltmak için bir şeyler icat etmek olduğunu düşündüm.” Şeklinde konuştu.

Tasarımcının en son sürümü, daha fazla koruma sağlamak için daha da güçlü bir şekilde üretildi ve ayrıca uzun bir süre içeride mahsur kalan bir hayatta kalmayı sürdürmek için yeterli malzeme (yiyecek, su vb.) İçerir.

Wenxi ayrıca alternatif bir “martı kanadı” tasarımı üzerinde çalışıyor; yatağın üzerinde bir kanopi gibi kutu benzeri çelik muhafazanın iki yarısı, herhangi bir titreme ve titremenin ilk ipucunda çarparak kapanıyor.

İşte “martı kanadı” tasarımına bir başka bakış, kavisli kanatların yatağın üzerinde kapanması ve uyuyanı tabut benzeri bir tüpün içine koyması için hazır.

 

Wenxi, depreme dayanıklı bir yatakta başka bir varyasyon sunuyor; bu model, uyuyanı yere çarpmak ve güvenli bir mezar benzeri muhafazaya kapatmak için hidrolik kullanan levha benzeri metal bir “çatı” özelliğine sahip.

Benzer şekilde, Wenxi, kullanılmadığında sığınağın üst kısmının duvara dayandığı alternatif bir tasarıma sahiptir. Sismik aktivite tespit edildiğinde, metal levha bir fare kapanı gibi kapanır, tıpkı birinin bir kitabı çarparak kapatması gibi.

En son versiyonu daha fazla koruma sağlamak için daha güçlü ve aynı zamanda uzun süre içeride mahsur kalan bir hayatta kalmayı sürdürmek için yeterli malzeme (yiyecek, su, vb.) İçeriyor. -pahalı (ancak daha az yer kaplayan) Wenxi’nin tasarımını benimseyin, yatak platformu içe doğru katlanıyor ve şüphesiz uyuyanı yatağın içi boş çekirdeğinin içine atıyor, ardından etrafta dönerek koruyucu çadır benzeri bir üst oluşturmak için dönüyor ve bu da muhtemelen birini güvende tutar düşen enkaz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Dünya Tarihindeki En Büyük 10 Deprem 

👉 17 Ağustos Depreminde Kaç Kişi Öldü? 1999 Gölcük Depremi

👉 Deprem Çantasında Neler Olmalı? 

👉 Deprem Anında ve Enkaz Altında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

👉 Deprem İzolatör Sistemi Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu