Gündem

Devlet Stokçunun Tepesinde: 2. El Otoculara Soruşturma

Devlet Stokçunun Tepesinde: 2. El Otoculara Soruşturma. Rekabet Kurumu stokçuluk yapan ikinci el oto araç satan Arabam.com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo hakkında soruşturma başlattı. Dört marka Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ile suçlanıyor. Söz konusu kanun tekelleşme ve fiyatlarda aldatıcı hareketleri kapsıyor.

2. El Otoculara Soruşturma

Rekabet Kurumu’nca, Arabam.com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo Oto hakkında soruşturma açılması kararlaştırıldı. Söz konusu şirketlerin çeşitli uygulamalar ile Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurumu’nca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri toplantıda müzakere eden Rekabet Kurumu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Arabam.com, Vava Cars Turkey, Araba Sepeti ve Letgo Mobil hakkında soruşturma açtı.


Fiyatta Oyun Tespit Edildi

Dört markanın, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri tespit edildi. Kanuna göre, tekelleşme ve fiyatlarda aldatıcı hareketlerde bulunma gibi maddeler yer alıyor. Kanunda; “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır” ibaresi yer alıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu