Yaşam

Dexday Nedir, Ne İşe Yarar? Dexday Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Dexday Nedir, Ne İşe Yarar? Dexday Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?. Ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaç olan Dexday, etkisi çok hızlı olduğu için ağrınızın daha hızlı dindirilmesini sağlamak için üretilmiştir. En çok merak edilen sorulardan biri olan Dexday Etkisi Ne Kadar Sürer? Dexday Yan Etkileri Nelerdir? tüm bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Tüm detaylar makalemizde…

Dexday Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Dexday efervesan suda eriyerek çözünen tablet formunda  olup 20 veya 30 tablet olarak bulunmaktadır ve içerisinde ketoprofen bulunan NSAİİ grubu olan bir ağrı kesici türüdür. Aynı zamanda tıptaki terimi ile steroid olmayan anti- inflamatuar ilaç grubunun bir üyesi olarak ketoprofen içerir. Çok güçlü bir ağrı kesici olan bu tablet,  içerisinde bulunan ketoprofen sayesinde; baş ağrısı, migren başta olmak üzere eklem ağrısı, Diş Ağrısı, regl ağrısı gibi dönemsel geçici ağrı durumlarında ve romatizman eklem hastalıklarının tedavisi için kullanılması tavsiye edilir ve bunun yanı sıra enfeksiyonların yol açtığı ağrıların bir çoğunda çok etkilidir.

Dexketoprofen içeren Dezday Tablet sıklıkla kullanılmaktadır. Dexday ilaç alındıktan sonra on dakika içinde ağrıya etki eder. Vücudun hayati organları için diğer analjeziklere göre daha güvenlidir. Enfekte olmuş veya hasar görmüş bölgede üretilen siklo oksijenaz enzimlerinin etkisini azaltarak çalışmaktadır. Bu enzimler ağrıya ve iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Hastalarda meydana gelen ağrı durumlarını azaltma, ateş düşürme ve inflamasyonu azaltmak gibi etkileri bulunmaktadır.


Dexday Ne İçin Kullanılır?

 • Kaslarınızda ve bağlarınızda burkulma, gerilme ve incimle durumlarındaki ağrıyı azaltmada
 • Bel ağrılarını en aza indirmede
 • Birçok kadının dönemsel olarak her ay yaşadığı regl ağrısını azaltmaya
 • Diş ağrısı, baş ağrısı ve migren gibi hastalık durumlarında daha iyi hissetmenize
 • Eklem iltihabıyla ortaya çıkan romatizman hastalıkları
 • Osteoartrit yani dejeneratif eklem hastalığı tedavisinde
 • Omurlar arasındaki eklemlerin sertleşmesi durumunda hareket yeteneğinin azalmasıyla ortaya çıkan ankilozan spondilit tedavisinde
 • Eklem çevresinde bulunan yumuşak dokunun iltihabı hastalıkları olan bursit ve tendinit tedavisinde kullanılmaktadır.

Dexday Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Sıklıkla ağrı kesici olarak kullanılan Dexday, içeriğindeki etken maddeler sayesinde diş ağrıları için de çok fazla tercih edilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Dexday Nasıl Kullanılır?

Dexday’i daima doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanınız. Dexday, oral efervesan tablet başına 50 mg konsantrasyonda üretilir ve normal doz, yemekten sonra her 12 saatte bir alınır.

Dexday’ i en az 15 dakika kullandıktan sonra uzanmamak tercih edilir. Mide ekşimesi veya mide ağrısı gibi herhangi bir mide problemi hissettiğinizde Dexday tabletlerini aldıktan sonra, mideyi sakinleştirmek için bir bardak süt veya bir asit önleyici içecek alınabilir. Mide kanaması veya mide ülseri gibi mide problemlerinin beklentisini azaltmak için Dexday tabletleri en düşük dozda ve en kısa süre ile alınmalıdır.

Özellikle midede yan etkilerin oluşmaması için Dexday tabletlerine ihtiyaç duyulmadan alınmamalı, ağrı olmadıkça işe yaramayacaktır.

Doktorunuz ağrınızın şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecek ve uygulayacaktır. Ağrının cinsine ve şiddetine göre önerilen günde bir defa 50 mg’dır. Günlük maksimum doz 75 mg’ı aşmamalıdır. Dexday oral yoldan bir bardak suda (150 ML) eritilerek içilir.


Dexday Kullanma Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ


Dexday Yan Etkileri Nelerdir?

Dexday da diğer ağrı kesici ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. Ancak yan etkiler sadece belirli kişiler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Suda eriyebilen bu tableti özellikle karaciğer problemi yaşayan kişiler ile astım rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanım halinde dikkatli olmasında fayda vardır. Bu hastalıklara sahipseniz ve ilacı aldıktan sonra rahatsızlık duyuyorsanız hemen doktorunuza başvurarak ilacın kullanımı durdurabilirsiniz. Karaciğer hastalarında kimi zaman ketoprofen ALT ve AST gibi bazı karaciğer enzimlerinin artmasına sebep olarak karaciğerinize zarar verebilir. Yine astım durumunda eğer aspirine alerjiniz varsa ketoprofen kullanmanızda sakınca vardır. Bu durumları mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.

Yaygın olan Dexday yan etkileri ise;

 • Mide ağrısı, gaz, iştahsızlık, şişkinlik hissetme
 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve sersem hissetme hali
 • Kusma, ishal, mide bulantısı
 • Ciltte kızarıklık oluşma

Ciddi derecede olan Dexday yan etkileri ise çok nadirdir ancak aşağıda adı geçen durumları hissetmeniz halinde derhal hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Bu durumlar;

 • Ciltte abartılacak derecede kızarma, kaşıntı, şişme
 • Kusma ya da büyük abdestte çıkmanızda kan görme
 • İlaç kullanımda sonra nefes alma da sorun yaşama ya da hırıltılı sesler çıkarma
 • Şiddetli derecede mide yanması, mide ağrısı çekme, sürekli kusma ve mide bulantısı hissetme
 • İshal durumunun artması, ayaklarda ve yüzde şişme başlaması

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Dexday Alkol Etkileşimi

Dexday alırken alkol almayın. Alkol, Dexday’ın neden olduğu mide kanaması riskinizi artırabilir. Mide veya bağırsak kanaması semptomlarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.


Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanımı?

Dexday, hamilelik sırasında kullanım için güvenli olmayabilir, Araştırmalar sonucu fetüs üzerinde zararlı etkileri olduğunu göstermiştir, ancak insanlar üzerinde araştırması sınırlıdır.
Gebe kadınlarda kullanımın faydaları risklerine rağmen, kullanılması için gerekli ihtiyaç ortaya çıkarsa ve tıbbi gözetim altında kabul edilebilir.

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Dexday hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


Emzirme Döneminde Kullanımı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Dexday emzirme döneminde kullanılmamalıdır.


Dexday Etken Maddesi Nedir?

Sodyum için uyarı;

Dexday’ in her efervesan tabletinde 2.5 mmol (57,7 mg) sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Aspartam için uyarı;

Bu ilacın içinde aspartam bulunmaktadır. Aspartam bir fenilalanin kaynağıdır ve fenilketonurisi (ender rastlanan kalıtsal bir hastalık) olan hastalar için zararlı olabilir.

Sorbitol için uyarı;

Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınzı olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Potasyum için uyarı;

Bu tıbbi ürün her efervesan tablette 1 mmol’den daha az potasyum ihtiva eder; yani esasında “potasyum içermez”.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Funderly Krem Ne İşe Yarar?

👉 Clindoxyl Jel Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu