Yaşam

Diaformin 1000 mg Ne İşe Yarar? Diaformin 1000 mg Kilo Verdirir Mi?

Diaformin 1000 mg Ne İşe Yarar? Diaformin 1000 mg Kilo Verdirir Mi?. Sağlıklı bir yaşam bazen tıbbi destek almak gerebilir. Bunlardan biri de diyabet hastaları için geçerlidir. Diaformin 1000 mg aslında diyabet hastaları için kullanılmaktadır. Fakat Diaformin 1000 mg Zayıflatır Mı? sorusu da merak edilenler arasında. Diaformin 1000 mg kullananlar, Diaformin 1000 mg ishal yapar mı, Yan Etkileri Nelerdir? araştırmakta. Gelin birlikte Diaformin 1000 mg  Nasıl Kullanılır? ve 2024 fiyatını öğrenelim…

Diaformin 1000 mg Ne İşe Yarar?

Son günlerde sıklıkla merak konusu olan Diaformin 1000 mg, öncelikle diyabet için kullanılır fakat zayıflatma özelliği de bulunduğundan çok fazla kişi tarafından da merakla araştırılmakta. Özellikle kilo problemi olan kişiler Diaformin 1000 mg hakkında araştırmalar yapmaya devam etmekteler. Diaformin, diyabet hastalarında şeker düzeyini ayarlayan ve optimal seviyeye getiren  bir tür ilaçtır. 1000 mg film tablet biçiminde piyasaya sunulan ve 100 tabletten oluşan, oral antidiyabetik ilaçlar sınıfında olan bir tablet olarak piyasada yerini almıştır.

Sıklıkla diyabet hastalığını kontrol altında tutma ve tedavi etme amaçlı olarak kullanılır. Diaformin etken maddesi, metformin hidroklorür olmakla birlikte içinde ayrıca kimi yan maddeler de vardır. Bunlardan bazıları etil alkol, magnezyum stearat, Avisel pH 102, PKV K30, titanyum dioksit isimli maddelerdir. Tip 2 diye adlandırılan şeker hastalığına sahip olan hastaların kanlarında olan şeker, yani glikoz seviyelerini normal olan oranlara düşürmek ve aynı seviyede tutmak için yardımcı olması için reçete edilmektedir.

Diyabet hastalarında, pankreas yeterli insülini üretememekte veya üretilen insülini vücut kullanamamaktadır. Hal böyle olunca kanda yüksek bir insülin seviyesi oluşmakta ve bu insülin hücrelere gidemediğinden kanda birikmektedir. Böylelikle insülinin yükselmesine bağlı olarak şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Diaformin 1000 mg tablet vücutta ki insülin seviyesinin olması gereken düzeyde kalmasını sağlamaktadır.

Diaformin 1000 mg Kullanım alanlarını listeleyecek olursak;

 • Fazla kilolu ve Tip 2 şeker hastalığına sahip olan hastaların, tek başına diyet ve egzersizle kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesinin yetersiz olduğu durumlarda, Diaformin 1000 mg kullanılmaktadır.
 • Diaformin 1000 mg, insülinle beraber kullanılabilmektedir.
 • İnsülin direncinin kırılması gereken durumlarda kullanılmaktadır.
 • Hiperinsülinemiyi önlemek için alınmaktadır.
 • Tip 2, diabetes mellitusun önlenmesinde kullanılmaktadır.
 • 10 yaşın üstünde olan şeker hastası olan çocuklar ve yetişkinler, Diaformin 1000 mg tableti tek başına ya da insülin ile birlikte kullanabilmektedir.

👉 Etolax 500 Mg Ne İçin Kullanılır? 


Diaformin 1000 mg Etken Maddeleri Nelerdir?

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan Diaformin 1000 mg film tablet olarak, 100 adetlik blister kutularda sadece eczanelerde satılmakta olup, bu ilacın mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması gerekmektedir. En iyi ilaçlardan birisi olan Diaformin 1000 mg etken maddesi ise metformin hidroklorür olmaktadır. Diaformin tabletin bir yüzünde 1000 mg yazısı, diğer yüzünde ise ktam ortasında kırılma çizgisi bulunmaktadır. Böylelikle Diaformin 1000 mg tablet, yarım olacak şekilde kırılıp kolaylıkla alınabilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Diaformin 1000 mg Kilo Verdirir Mi?

Günümüzde birçok kişi tarafından diaformin ve türevleri olarak piyasada bulunan tip 2 diyabet tedavisinde antidiyabetik ilaçlarla zayıflama amacıyla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hammadde olarak metmorfin hidroklorür barındırırken, kan şekerinde denge elde etmeye yardımcı olmaktadır. Bu amaç ile iştahı baskılayan bir yapısı bulunan ilaçlar, insan vücudunda bir miktar kilo kaybını da sağlayabilmektedir.

Aslına bakılırsa sağlıklı bir kilo verme programı hazırlarken, diaformin gibi tip 2 diyabet ilaçları kullanmak doğru değildir. Çünkü bu tip ilaçlar hazımsızlık, kusma, nefes darlığı, ishal, çarpıntı ve bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Zira tıbbi olarak şeker ilacı olarak üretildiği için insülin direnci ve tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunmayan kişilerin kullanması doğru değildir. Daha sonrasında diyetisyen ile görüştükten sonra endokrinoloji uzmanı tarafından önerilmiş ise diaformin ile zayıflama amacı ile diaformin ilacı kullanılabilir.

İlaç diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyerek, normal hale getirmek için hekimler tarafından verilir. İştah kesici bir yapısı bulunduğundan dolayı bazı hastalarda yan etkiler sayesinde zayıflama sonucunda elde edilmesi mümkündür. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaç, yan etkileri uzun süre gösterdiğinde sağlığınızı tehlikeye atabilir ve çok daha büyük rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Diaformin Nasıl Kullanılır?

 • Doktorunuz farklı bir öneri sunmadıkça, yetişkinlerde standart başlangıç ​​dozu günde iki veya üç kez 500 mg veya 850 mg Diaformin’dir. Alınabilecek maksimum günlük doz, üçe bölünmüş 3000 mg’dır.
 • Ayrıca insülin kullanıyorsanız, doktorunuz size Diaformin’i nasıl başlatacağınızı söyleyecektir.
 • Diyabetin önlenmesi için kullanım: Standart başlangıç ​​dozu, yemeklerle birlikte veya sonra günde 2 doza bölünmüş 1.000 ila 1.700 mg metformin hidroklorürdür. Hastanın devam eden tedavi ihtiyacını değerlendirmek için glisemik durum ve risk faktörleri düzenli aralıklarla izlenmelidir.
 • Doktorunuz kan şekeri seviyenizi düzenli olarak izleyecek ve kan şekeri seviyenize göre Diaformin dozunu belirleyecektir.
 • Tedaviniz sırasında doktorunuz yılda en az bir kez böbreklerinizin nasıl çalıştığını kontrol etmek isteyecektir. Böbrekleriniz normal çalışmıyorsa, doktorunuz böbreklerinizi daha sık kontrol etmek isteyebilir.
 • Diaformin yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınabilir. Diformor’u yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra almak, bu ilacın yan etkilerinin sindirim sisteminizi etkilemesini önleyecektir.
 • Tabletleri çiğnemeyin veya ezmeyin.
 • Diaformin tabletini yeterli miktarda suyla yutun.
 • Günlük bir doz Diformin alıyorsanız, sabahları (kahvaltıda) alın.
 • Günde iki bölünmüş doz Diaformin alıyorsanız, sabah (kahvaltıda) ve akşam (akşam yemeğinde) alın.
 • Günde üç bölünmüş doz Diaformin alırsanız, sabah (kahvaltıda), öğlen (öğle yemeğinde) ve akşam (akşam yemeğinde) alın.
Diaformin 1000 mg doz miktarları ise hastaların durumuna göre ve doktorların hastaların kan şekeri seviyesini izleyerek, bu seviyeye göre ayarlanmaktadır. Bu nedenle Diaformin 1000 mg tabletin mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması büyük önem taşımaktadır. Doktorun verdiği dozlar dışında kullanımı ise hastalarda istenmeyen sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Diaformin Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, DIAFORMIN’in içeriğine duyarlı olan kişilerin yan etkileri olabilir. Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği gibi listelenir:

Çok yaygın:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Karın ağrısı,
 • İştah kaybı.

Bu istenmeyen etkiler genellikle tedavinin başlangıcında ortaya çıkar. Önlem olarak, metforminin bölünmüş günlük dozlarda kullanılması ve yemek sırasında veya sonrasında alınması önerilir. Bu belirtiler devam ederse, derhal Diaformin kullanmayı bırakmalı ve en yakın hastaneye başvurmalısınız.

Yaygın:

 • Bozulmuş tat (ağızda metalik tat),
 • Asteni,
 • Baş dönmesi ve baş dönmesi,
 • Baş ağrısı.

Çok nadir:

 • Laktik asit.

Laktik asidoz, özellikle böbrekleriniz düzenli çalışmıyorsa çok nadirdir; ama ciddi bir rahatsızlık. Bu sizin başınıza gelirse, acil tedaviye ihtiyacınız olabilir. Laktik asidoz belirtileri kusma, kas krampları ve karın ağrısı (karın ağrısı), şiddetli yorgunluk, genel refah ve nefes almada zorluktur. Diğer belirtiler vücut ısısının düşmesi ve kalp hızının düşmesidir. Bu semptomlar ortaya çıkarsa, laktik asidoz komaya neden olabileceğinden acil tıbbi yardım gerekebilir. Bu durumda, Diaformin kullanmayı hemen bırakmalı ve en yakın hastaneye başvurmalısınız.

 • Metabolik asidoz (bilinç kaybı, durgunluk, uyku bozukluğu, kusma, bulantı ve baş ağrısı ile karakterize bir durum).
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler
 • Hepatit (karaciğer iltihabı ve yorgunluk, iştah kaybı, kilo kaybı, cildin sararması ve gözün beyaz alanları). Bu olduğunda, Diaformin’u kullanmayı bırakın ve doktorunuza bildirin.
 • Kolestatik hepatit (sarılık, açık renkli dışkı, kaşıntı, halsizlik, anoreksiya ile karakterize bir durum).
 • Artan karaciğer enzim seviyeleri.
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi (hemolitik anemi)
 • Kandaki düşük B12 vitamin seviyesi,
 • Hipoglisemi (titreme, terleme, dudaklarda ve dilde karıncalanma, solukluk, çarpıntı ve huzursuzluk, normal kan şekerinden daha düşük).
 • Döküntüler (eritem), kaşıntı, ciltte kurdeşen gibi cilt reaksiyonları
 • Parlak, mor papül döküntüleri ile önemli cilt rahatsızlığı.
 • Kilo kaybı ve zayıflama (kaşeksi), iştah azalması (anoreksiya)

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu