Kimdir

Dilek Sabancı Kimdir, Nerelidir? Dilek Sabancı Hayatı ve Biyografisi

Dilek Sabancı Kimdir, Nerelidir?. Türkiye’nin zenginlerinden Sakıp Sabancı’nın kızı olan Dilek Sabancı Kaç Yaşında? Hayırseverliği ve bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alan Dilek Sabancı Hastalığı Nedir? Katıldığı programlarda yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken Dilek Sabancı Serveti en çok merak edilenler arasında. Gelin birlikte Dilek Sabancı Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Dilek Sabancı Kimdir?

Bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alan Sakıp Sabancı’nın kızı Dilek Sabancı Kimdir, Nerelidir? merak edilmekte. Özellikle son günlerde sosyal medyada da “Bir insanın 50 milyon doları, bir evi ve bir arabası olsa rahat rahat yaşar” sözleri ile dikkatleri üzerine çeken Dilek Sabancı, 1964 Adana doğumludur. 2024 yılı itibari ile 60 yaşındadır ve aslen Adanalıdır. Sakıp Sabancı ve Türkan Sabancı’nın ilk çocuğu olan Dilek Sabancı’nın ayrıca 2 kardeşi daha vardır.

Dilek Sabancı hastalığı nedir? sorusunu cevaplayacak olursak; altı buçuk aylık doğan Dilek Sabancı 6 ay kuvözde yaşadı. Erken doğumumdan kaynaklanan, beynin motor fonksiyonlarındaki gücün az olması nedeniyle 7 yaşına kadar yürüyemedi. Hastalığı sebebiyle 5 ameliyat geçirdi. İstanbul Şişli’de başladığı ortaokul eğitimine İngiltere’de devam etti. Liseyi Cenevre’de okuyan Sabancı lisans eğitimini ABD’deki Reinhardt University’de aldı.


Dilek Sabancı Hayatı ve Biyografisi

Dilek Sabancı 1989 yılında kurmuş olduğu Vista Turizm ve Seyahat A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Başkanıdır. Dilek Sabancı’ya Mardin’e sağladığı katkılardan dolayı 28 Ocak 2016 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından ilk defa verilen “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir.

Dilek Sabancı’nın eğitim aldığı okullar:

 • Fisher Junior College, Boston-Mass. Turizm ve Pazarlama (1984-1986)
 • Reinhardt College, Atlanta Georgia. Sanat Tarihi ve Psikoloji eğitimi (1984-1986)
 • International School of Geneva. Senior High School diploması (1980-1983)
 • Heathfield School in Ascot. Junior High School (1977-1979)

Şişli Terakki Orta Okulu (1976)

 • Dilek Sabancı, aynı zamanda yakın ilgi duyduğu sosyal sorumluluk projelerinin yönetimi konusunda çeşitli
 • programlara katılmış ve bu konuda eğitimler almıştır.
 • CHICAGO De PAUL ÜNİVERSİTESİ 2001
 • Sosyal sorumluluk ve fon toplama direktörü Ms. Ellen Benjamin’in özel eğitim programına katılmıştır.

NEW YORK ÜNİVERSİTESİ 

 • Sosyal sorumluluk ve fon toplama üzerine sertifika programına katılıp, sertifikasını almıştır.

NEW YORK ÜNİVERSİTESİ 2004

 • Sosyal sorumluluk ve fon toplama ile halkla ilişkiler ve pazarlama prensipleri üzerine sertifika programlarına katılıp, sertifikasını almıştır.

Dilek Sabancı, almış olduğu eğitimler haricinde aynı zamanda farklı kurumların PR departmanlarında çeşitli staj programlarını tamamlamıştır.

TP TECHNIP / İnşaat Şirketi, Paris 1987-1988

ELF FRANCE / Petrokimya Şirketi 1988

THOMSON CSF / Elektronik ve Savunma Sanayi 1988

Dilek Sabancı, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’yı akıcı şekilde konuşup yazmaktadır.


Dilek Sabancı’nın iş hayatı:

1989 yılında VİSTA Turizm ve Seyahat A.Ş şirketini kurmuştur. Sektörde lider kurum olan VİSTA, müşterilerine kişisel servis ve özel tasarlanmış yerli ve uluslararası seyahat düzenlemeleri konusunda hizmet sunmaktadır. VİSTA; aynı zamanda, 151 ülkede dünya çapında yaygın 4.100 ofisi bulunan Carlson Wagonlit (CWT) zincirin Türkiye temsilcisidir. Dilek Sabancı halen VİSTA TURİZM VE SEYAHAT A.Ş‘nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

2008 yılında Dilek Gayrimenkul Yatırımları ve Turzim A.Ş.’yi kurmuştur ve halen bu kurumun Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Dilek Sabancı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin (TÖSSED) Onursal Başkanı’dır.


Dilek Sabancı Aldığı Ödüller

 • Dilek Sabancı, kendi alanında başarılı öğrencilere, öğretmenlere ve sporculara, sıkı çalışmayı ve başarıyı teşvik etmek üzere her yıl “Dilek Sabancı Ödüllerini” vermektedir.
 • Engelli çocukların eğitimine verdiği destekten dolayı, Lions Kulübü tarafından sunulan “Hizmet Denizine Bir Sevgi Damlası” 2000
 • Antalya Akdeniz Üniversitesi tarafından engellilere verdiği destekten dolayı “Özel Ödül” 2001
 • 71.Erkek ve 14. Kadınlararası Dünya Ağırlık Kaldırma Şampiyonası’na verdiği destekten dolayı Türkiye Halter Federasyonu’ndan “Antalya 2001” plaketi
 • 2001 Dünya Şampiyonası’nda verdiği destekten dolayı Uluslararası Ağırlık Kaldırma Federasyonu’ndan “Antalya 2001 Plaketi”
 • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “2001 Fair Play Davranış Dalı Büyük Ödülü”
 • 2002 Bilişim Olimpiyatları’na (BİTEK-O) katkılarından dolayı “Onur Ödülü”
 • 2002 Özel Olimpiyatlar, Amerika Washington Özel Olimpiyatlar Başkanı Eunice Kennedy Shriver tarafından Özel Olimpiyatlara verdiği destek ve katkılarından dolayı “Özel Ödül”
 • Engellilerin spor faaliyetlerine vermiş olduğu destekten dolayı Fevziye Mektepleri Vakfı tarafından verilen “Onur Ödülü”
 • Dilek Sabancı, 2002 Yılında Rotary’nin sadece kadınların oluşturduğu kulübünün “INNER WHEEL” “Özel Ödül”üne engellilere verdiği destekten dolayı layık görülmüştür.
 • Dilek Sabancı, sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerden dolayı, Rotary kulüpleri tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüşmüştür.

İlginizi Çekebilir 👇

👉Ahmet Ümit Kimdir, Nerelidir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu