Kimdir

Ahmet Ümit Kimdir, Nerelidir? Ahmet Ümit Hayatı ve Biyografisi

Hem yazar hem de şair olan Ahmet Ümit Kimdir, Kaç Yaşında? merak edilmekte. Sıklıkla polisiye romanları yazan Ahmet Ümit eserleri de araştırılanlar arasında. Bir çok romanı olan Ahmet Ümit Alevi mi? Gelin birlikte Ahmet Ümit Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Ahmet Ümit Kimdir?

Ünlü şair ve yazar olan Ahmet Ümit son günlerde en çok merak edilen isimlerden oldu. Bir çok romanı olan Ahmet Ümit sıklıkla polisiye romanı yazmıştır. Bununla birlikte bir çok şiiri de mevcuttur. 1960 yılında Gaziantep’te doğan Ahmet Ümit 2023 yılı itibari ile 63 yaşındadır ve aslen Gazianteplidir. Lise eğitimini Gaziantep Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Başarılı yazar Ahmet Ümit, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı.


Ahmet Ümit Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Ümit 1960 yılında Gaziantep’te doğmuş, polisiye türünde kitaplar yazan ve bugüne kadar yayımlanmış 26 kitabı bulunan roman yazarıdır. Ahmet Ümit’in biyografisi edebi anlamda birçok başarı ile doludur. 1979 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüne başlamıştır. Bu yıllarda sol görüşlü derneklerde çalışmış, çeşitli gazete ve dergiler için yazılar yazmıştır.

Ahmet Ümit üniversite eğitiminin ardından Türkiye Komünist Partisi tarafından Moskova’ya gönderilmiş ve Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim almıştır. Türkiye’ye geri döndükten sonra aktif siyaseti bırakarak arkadaşıyla birlikte reklam ajansı işletmiştir. Yine Hişt, Öküz, Cumhuriyet Kitap, Yeni Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde öykü ve şiirleri yayımlanmıştır.

Ahmet Ümit ilk şiir ve öykü kitabını yayımlanmasının ardından arkadaşının teşviki ile polisiye türünde kitaplar yazmaya başlamıştır. 26’sı yayımlanan seksene yakın kitabı 26 farklı dile çevrilmiştir. Ahmet Ümit kitapları ayrıca dizi, film ve tiyatro oyunlarına uyarlanmıştır. Yazarlığının yanı sıra Habertürk kanalında “Yaşadığın Şehir” adlı programı yapmakta ve sunmaktadır.

Twitter 👉 Ahmet Ümit 


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Levent Gültekin Kimdir, Nerelidir? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu