Bilgi Arşivi

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? Doğu Ekspres Bilet Fiyatları 2022

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?. Dünyanın en güzel 4 tren rotasından biri seçilen Doğu Ekspres güzergahı seçilen Doğu Ekspresi güzergahı 1.300 kilometrelik parkuru 31 saat 40 dakikada tamamlayan Doğu Ekspresi, Ankara-Kars arasında kalan güzelliklere tanıklık etmek isteyen kişileri ağırlıyor. Doğu ekspresi Ankara garından hareket edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’da kısa kısa molalar vererek 25 saate Kars’a ulaşıyor. Doğu Ekspresiyle unutulmaz bir yolculuğa çıkmak isteyenlerin sorduğu Doğu Ekspres Bilet Fiyatları 2022 sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi yol güzergahında bulunan doğal güzellikler sebebiyle özellikle fotoğrafçılar ve gezginler tarafından yoğun talep görmektedir. En çok yoğunluk yaz aylarında olmaktadır. Kış aylarında ise dağcılıkla ilgilenenlerin tercihi olmaktadır. Doğu Ekspresi her gün 17: 55’te Ankara garından hareket eder ve bir sonraki gün hava koşullarına da bağlı olarak 19;00 gibi Kars ‘ta olur.

Doğu Ekspresine online bilet alma işlemleri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) resmi sitesi üzerinden alınabiliyor. TCDD tarafından satılan biletler sadece tren yolculuğunu kapsarken, öğrenciler, fotoğraf sanatçıları ve gezmeyi sevenler tarafından sıklıkla tercih edilen bu seyahat için bilet bulmak her zaman mümkün olmuyor. Diğer yandan Doğu Ekspresi’ne olan yoğun talep nedeniyle tur şirketleri tren bileti ve otel ücretlerini kapsayan birçok tur seçeneği ile seyahat edecek vatandaşlara hizmet veriyor.

Doğu Ekspresine Bilet Almak İçin TIKLAYINIZ.


Doğu Ekspres Bilet Fiyatları 2022

Turistlik Doğu Ekspresi için 2022 yılı için belirlenen tek kişilik bilet 400 TL, iki kişilik biletler ise 250 TL olmak üzere 500 TL dir. Dönem dönem TCDD Taşımacılık Doğu Ekspresi’ne özel indirimler sunabiliyor. Son dönemlerde 13-26 yaş arasındaki kişilere özel Genç Bilet adı verilen bir kampanya söz konusu. Bu yaş aralığındakiler indirimli fiyattan biletlerini temin edebiliyor.

Doğu Ekspresi Bilet fiyatları 2022 için şu şekilde:

Ankara Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)

Tam (Tek Kişi) 480.00 TL
Tam (İki Kişi) 600.00 TL
Genç (Tek Kişi) 384.00 TL
Genç (Çift Kişi) 489.00 TL
65 yaş üstü (Tek Kişi) 240.00 TL
65 yaş üstü (Çift Kişi) 300.00 TL

Ankara Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları 

Tam 54.50 TL
Genç 49.50 TL
65 yaş üstü 29.00 TL

Ankara Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

Tam 78.00 TL
Genç 69.00 TL
65 yaş üstü 49.00 TL
 • Tam bilet: 48.00 TL
 • İndirimli bilet: 45.00 TL
 • 60-64 yaş: 40.50 TL
 • 65 YAŞ üstü: 40.00 TL
 • Çocuk (7-12 yaş): 35.00 TL
 • Basın: 30.50 TL
 • Öğretmen: 30.50 TL
 • TSK Personeli: 30.50TL
 • TCDD Personeli: 30.50 TL

Doğu Ekspres Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

Kuşkusuz ki Doğu Ekspresi’ni bu denli ayrıcalıklı kılan en önemli unsur vagon tipleri. Bugün standart bir tren yolculuğunda kolay kolay denk gelinemeyecek bir durum olduğu için yolcularda büyük bir heyecan yaratıyor.

Tren yolculuğunda yemek yemek, uyumak, sevdiklerinizle beraber camdan tıpkı bir sinema filmini izliyor gibi manzarayı seyre dalmak tarifi pek mümkün olmayan bir keyif olsa gerek.

Doğu Ekspresi’nden bilet aldığınızda özellikle vagon çeşitleri arasında kendiniz adına en doğru seçimi yapmalısınız.

Doğu Ekspresi’nin yolcularına sunduğu toplam 4 ayrı vagon bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pulman
 • Örtülü kuşetli
 • Yataklı
 • Yemekli

Doğal olarak burada aldığınız hizmetin içeriğine göre ödemeniz gereken bedel de değişiyor. Dilerseniz bu dört vagon çeşidine de kısa kısa göz atalım.


Pulman

Pulman koltuklarda yolculuğunuzu yatakta değil koltuklarda sürdürüyorsunuz. Kulağa biraz can sıkıcı gelse de bu koltukların oldukça konforlu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu genelde size harika yol arkadaşlıkları sunan bir seçenek. 24 saatlik boyunca, yepyeni insanlarla bu deneyimi paylaşabilirsiniz.

Bu koltukların ortak kullanımlı tuvalet bölümleri vardır ve buralarda birer priz bulunur.

Uygun fiyata satıldığı için iki adet koltuk satın alarak rahatça uyuyabilirsiniz. Karşılıklı iki koltuğu satın alarak da ayaklarınızı uzatma şansınız var.


Örtülü Kuşetli

Burada da tıpkı pulman seçeneğinde olduğu gibi koltuklar söz konusu ancak bu koltukların yatağa dönüşme şansı var.

İkişer koltuğun ranza biçiminde karşılıklı olarak sıralandığı vagonlarda, yatağınızı bizzat siz hazırlıyorsunuz.

Görevliler ihtiyacınız olanları size temin edecektir.


Yataklı

Doğu Ekspresi’nin en çok ilgi gören vagonlarından bir tanesidir. Koltuklar iki kişiliktir ve anında yatağa çevrilebilir. Yataklı vagondan bir tanesini tercih edenler için bu vagonların her birinin özellikleri ise şu şekilde:

 • Lavabo ve raflar, size özel olarak sunulur.
 • Ayrıca bir mini buzdolabı da hizmetinizdedir.
 • Prizler ortak kullanım alanlarında değil, bizzat bulunduğunuz bölümün içindedir.
 • Oda sıcaklığını keyfinize göre ayarlamanız da mümkün.

Yemekli

Yemekli vagonda yataklı bölümlere ek olarak dörder kişilik çok şık masalar bulunuyor.

Zengin bir menüye sahip olan restoranda, harika yemekler ve içecekler sizi bekliyor. Dileyenler yolcuk boyunca alkol de tüketebiliyor.

Restoranın sabit açılış kapanış saatleri yok, müşteri olduğu sürece aktif diyebiliriz.

Özel bir işletmeye ait olsa bile restoran fiyatları 2020 itibarıyla oldukça makul düzeyde.

Trende Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı ve Yemekli olmak üzere dört çeşit vagon bulunuyor. Normal koltuklu vagon ve uzun süreli yolculuklar için pek konforlu olduğu söylenemez.

Pulman vagonlar genellikle kısa mesafe yolculuklarında tercih ediliyor. Örtülü Kuşetli kısmında dört kişilik koltuklar bulunuyor. Koltuklar istenildiği takdirde yatağa dönüştürülebiliyor.

Ayrıca görevliler tarafından temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Doğu Ekspresi ile yapılacak seyahatte en konforlu bölüm yataklı vagonlar.

Kompartımanda biri altta biri üstte iki yatak, buzdolabı, piriz, masa ve lavabo bulunuyor.

Dört kişilik masaların bulunduğu restorandan oluşan yemek bölümünde uygun fiyata gayet lezzetli yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu