Gündem

Doğum Parası 2022 Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Parası 2022 Ne Kadar?

Doğum Parası 2022 Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Parası 2022 Ne Kadar?. Günümüz şartlarında yeni doğum yapan annelerin en çok merak ettiklerinden biri de Doğum Parası 2022 Nasıl Alınır? 2022 de doğum parası yardımı ne kadar? Geri ödemesiz olarak devlet tarafından verilen Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Doğum Yardımı Başvurusu İnternetten Yapılabilir mi? Birlikte  tüm detayları öğrenelim…

Doğum Parası 2022 Nasıl Alınır?

Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartları sonrası devletin geri ödemesiz olarak verdiği Doğum Yardımı Parası 2022 de oldukça araştırılıyor. Yeni doğum yapan annelere devlet tarafından ödenen iki farklı doğum parası şekli bulunmakta. İlki, her doğum yapan TC vatandaşına verilen yardım parası ikincisi ise, çalışan kişinin hamilelik nedeniyle çalışamadığı zaman dilimi için ödenen SGK tarafından verilen rapor parasıdır. Birbirinden farklı olan doğum parası alma şartları da farklılık göstermektedir.

Doğum parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her doğum yapan TC vatandaşına verilmektedir. Ancak doğum parası ilk çocuk, ikinci çocuk yada üçüncü çocuk olması durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Bu şekilde gereken tutar hesabınıza yatacak ve yattığı an size mesaj gelecektir.

Doğum Parası sorgulama Ekranı İçin TIKLAYINIZ


Doğum Parası İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum parasından faydalanmak isteyen kişilerin başvuru için yapması gerekenler ve istenen evraklar şu şekildedir:

  • Yeni doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı çıkarılmış olmalı.
  • Anne ya da babadan az az biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmalı.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sitesinde yer alan Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi.

Bu evrakları tamamlayan kişiler, gerekli dilekçe ve başvuru formlarını tamamladıktan sonra ister bireysel ister kargo yoluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne başvurularını gerçekleştirebilir.

Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden kolaylıkla sorgulama yapılabilmektedir. e-devlet’te yer alan “Doğum Parası” sekmesi üzerinden işlemlerinizi kontrol edebilir ya da 183 ve 144 numaralı hatlar üzerinden bilgi alabilirsiniz.

E Devletten Doğum Yardımı Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

👉 Kordon Kanı Ne İşe Yarar? Kordon Kanı Kaç Yıl Saklanır?


Doğum Parası 2022 Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu