Blog

Doktora Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 Şey

Adınızın önünde ‘Dr’ olması doktora yapmak için bir neden değildir. Bunun yerine bir doktora başlamadan önce bu dokuz ipuçlarını göz önünde bulundurun. Doktora yapmak, birinin resmi akademik eğitiminin zirvesidir. Ancak, doktora yapmadan önce izleyebileceğiniz birçok kariyer yolu vardır ve başarılı bir kariyere sahip olmak çok önemli değildir.

Doktora Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 Şey

Doktora yapmak zaman alıcı ve yorucu bir süreçtir ve doktora yapma gereği hakkında pek çok farklı görüş vardır – hepsi olumlu değildir. Ancak, doktora, yüksek öğrenim alanında bir ölçüt olmaya devam etmekte, akademik disiplinlerin niteliği, sıralaması ve evrimine karar vermektedir. Üniversite bölümlerinde var olan rekabetçi doktora pozisyonları için hala çok sayıda parlak aday var.

İşte doktora yapmadan önce dikkat etmeniz gereken dokuz şey.

1. Buna Gerçekten İhtiyacın var mı?

Teknoloji gibi disiplinlerde, en iyi olmak için doktora yapmanız gerekmez. Bu uygulama tabanlı bir endüstri olduğundan, alanda çalışırken ilgili becerileri kazanabilirsiniz.

Ancak, bilim dışı konular söz konusu olduğunda, akademi’de devam etmek çoğu zaman yardımcı olabilir, çünkü fikirlerin tartışma, tartışma, okuma, yazma, konferans, seminer vb. Yoluyla üretildiği yer. Örneğin, beşeri bilimler alanında doktora İş yerinde her zaman mümkün olmayan bir şeyi okuma, yazma ve öğretme becerileri.


2. İlgi Alanınızı Araştırın

Doktora gemisine atlamaya karar verdikten sonra, ilgi alanınızı araştırın, farklı üniversitelerdeki farklı bölümlerin web sitelerine gidin, fakülte profillerini, geçmiş ve mevcut doktora öğrencilerinin profillerini ve yayınlarını okuyun.


3. Proje Temelli Doktora – Açık Doktora

Çoğunlukla Avrupa üniversitelerindeki birçok araştırma grubu, çalışma alanlarında doktora başvurusu yapmakta ve genel olarak kabul edilen tüm adayları finanse etmektedir.

Ancak, genellikle doktora programına girdikten sonra veya başvurunun kendisi sırasında ilgilendiğiniz herhangi bir konuyu seçebilirsiniz.


4. Bir Süpervizör Seçmek

Doktora sırasında iyi bir danışman çok önemlidir. Sizi akademik olarak doğru yönde yönlendirmelerine ve sahip olabileceğiniz diğer konularda yardımcı olmalarına yardımcı olmanız gerekir.

Denetçi adayının akademik profilini, yayınlarını ve geçmiş denetleyici deneyimlerini araştırın. Mümkünse, eski öğrencileriyle temasa geçin ve onlarla o öğretmenle çalışma kararınız hakkında konuşun.

Mutlaka ünlü bir alime ihtiyacınız yok – size yeterince zaman ve dikkat vermeyecek – bu yüzden akıllıca seçim yapın.


5. Disiplinlerarası Bir Konumu Seçmelisiniz?

Doktora konunuzu seçmekte çok fazla özgürlük var ve bu çok uzmanlaşmaya başlayabilir, ancak istihdam edilebilirlik faktörü hakkında da düşünmeye çalışın.

Bu, özellikle seçmeli veya niş bir doktora konusunun genel akademi ile uyuşmadığı veya bitirdikten sonra akademik bir pozisyon kazanma konusunda daha az kapsamının bulunduğu beşeri bilimler için geçerlidir. Bazı kurslar, bölümlerini finanse etmek, finansman sağlamak ve öğrencileri yerleştirmek için zor bir zaman geçirebilir.

Ancak, bazen lisans derslerinde öğrenilen beceriler işe yarar. Medya çalışmaları ve dijital beşeri bilimlerde çalışan birçok kişi mühendislik, teknoloji veya diğer bilim konularında bir geçmişe sahiptir.


6. Okuyucu ol

Doktora, bağımsız ve keskin bir bilgin yaratmayı amaçlamaktadır ve bunun için daha geniş bir okumaya devam edebilecek birini gerektirmektedir. Neye dokunursanız olun, bölgenizdeki veya konunuzdaki her değişiklikten haberdar olun. .

Unutmayın ki, bir doktora okuma ve yazma becerileri açısından bir adımdır. Bunun için hazır olun ve çıtayı mümkün olduğu kadar bastırın, çünkü çalışmaların çoğunu kendi başınıza yapacaksınız.


7. Akademik Yaşam ve Ağ Kurma

Bu kadar sıkı akademik arayışların etrafındaki olumsuzluk genellikle olumsuz görüşlere yol açabilir.

Ancak, bunu içeriden gördüğünüzde, birçok olumlu yön olduğunu göreceksiniz. Farklı şehirlerde veya ülkelerde konferanslara, seminerlere ve atölye çalışmalarına katılmak, faydalı bir deneyim olabilir.

Böylece meslektaşlarınızla, araştırmacılarla ve akademisyenlerle iletişim kurun ve araştırma yaşamının içsel yalnızlığını dengelemek için ağınızı geliştirin. Gelecekte fon ve olası iş bulmada da yardımcı olacaktır.


8. Tutku ve Bağlılık

Konunuz hakkında tutkulu olmak önemlidir. Acıdan zevk almanız gerektiği anlamına gelmez, ama önde yatan gümüş astarı görebilmelisiniz.

Sadece isminizden önce “Dr” eklemek için ya da herhangi bir tanıma için doktora yapmayın. Doktora yapmanın temel nedeni, derinlemesine bir konuyu incelemektir.

Tutkunuza dayanan bir tez üzerine tıklayarak başlayın, gerisini takip edin.


9. Boş bir yıl ayırın ama devam etmesine izin vermeyin

Birçoğu doktora yapmadan önce iş ya da iş tecrübesi alıyor, bu yüzden tezlerini bitirmek ve tekrar işlerine devam etmek için çalışma izni alabilirler. Bazen, iş deneyimi sonraki adımlarınızı anlamanıza yardımcı olur.

Birçoğu, sahip oldukları akademik eğitimden memnun hissetmiyor, bu yüzden bu boşluğu doldurmak ve kariyer olanaklarını geliştirmek için doktora yapıyorlar.

Ancak, eğer akademide olmak istiyorsanız doktora başlamadan önce çok fazla beklemeyin. Gerçekten kariyer gelişiminizi engelleyecektir. Önce doktoranızı bitirmeyi ve ardından öğretime girmeyi hedeflemek daha iyidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu