Üniversite

Neden Doktora Yapmalısın?

Doktora hayatın daha akademik yönüyle ilgilenen birçok kişi için, bir Doktora eğitimsel ve entelektüel yeteneğin nihai olarak tanınmasıdır. Doktora derecesini diğer derecelerden ayıran, araştırmaya odaklanmaktır, nispeten az sayıda öğrencinin kazandığı genişletilmiş ve detaylı bir yaklaşım.Doktora kazanmak için, bir öğrenciden genellikle yüksek lisans seviyesine kadar eğitimini tamamlamış olması beklenir. Doktora, o zamana kadar edinilen kazanımlar ve bilgiler üzerine inşa edilecek ve adayın, konunun bilgi birikimine katkıda bulunmak amacıyla, üç veya daha fazla yıl boyunca belirli bir soruyu araştırmak için harcamasını gerektirecektir.

Yurtdışında Doktora Programları

Uluslararası doktora çalışmaları, günümüzde bilgi birikimi olan ekonomimizin talepleri doğrultusunda en popüler çalışmalarındandır. Doktora mezunları, uluslararası işgücü piyasasında en önemli bilgi çalışanları arasında sayılır ve ulusal ve uluslararası politika yapıcılar tarafından önceliklendirilir.Uluslararası bir doktora programına başvurmak isteyip istemediğinizi düşünürken göz önünde bulundurulacak çok şey var: derece ne kadar sürecek, ne kadara mal olacak, kendime fon sağlayabileceğim, hangi niteliklere ihtiyacım olacak? Bir araştırma projesi seçiyorum, nasıl bir araştırma önerisi yazarım ve doktora yapmak nasıl bir şey?Tüm bu soruların kısa cevabı, her eğitim sisteminin, her kurumun ve hatta her fakültenin doktora adaylarına ve uygulamalarına farklı bir yaklaşıma sahip olmasıdır.


Bölgesel Farklılıklar

Doktora dersleri, çalıştıkları yere göre hem uzunluk hem de yapı bakımından farklılık gösterir . ABD’de ve Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’da giderek artan bir şekilde, ilk çalışma yılının önemli bir süresi derslerde harcanmakta, teorik bilgiyi rafine etmek ve konuyla ilgili metodolojik yaklaşımınızı gözden geçirmektedir. Daha sonra, az sayıda akademik personelin gözetiminde, bir tez veya orijinal eserin üretilmesiyle sonuçlanan, 80.000 ila 100.000 kelime uzunluğundaki iki ila dört yıllık araştırma ve yazma dönemini takip eder.


Kabul Şartları

Doktora adayları hemen hemen her zaman mevcut bir lisansüstü deneyimin bir unsuru, ister bir lisansüstü sertifika, yüksek lisans derecesi veya mesleki eşdeğeri olsun. Doktora derecesine giriş sadece mevcut akademik bilgilerinize değil, aynı zamanda araştırma teklifinizin – derecenizi geliştirmek ve incelemek istediğiniz konu – başvurduğunuz fakülte üyesi tarafından denetlenip denetlenemeyeceğine de bağlıdır.


Bir Gözetmen Bulmak

Tüm doktora koşullarında ortak olan önemli alanlardan biri, program boyunca destek ve rehberlik sağlamaktan sorumlu olan akademik doktora uygun bir doktora danışmanı seçmek ve iletişim kurmaktır. Bunun açıkça kendi ilgi alanınıza ve uzmanlık alanlarına sahip olması, önerilen projeniz hakkında heyecanlı olan veya belki de belirli bir konuyu araştırmak için aday arayan biri olması gerekecektir.


Kariyer İlerlemesi

Kim doktora yeterlilik mezunları istihdam? Açık cevap dünyanın her yerindeki üniversiteler ve kolejlerdir. Birçok üniversite sisteminde, sadece doktora derecesine sahip olan adaylara sadece yeni akademik randevular için rutin bir yöntemdir. Kariyer akademisyenlerinin hemen hemen kesin bir doktora veya tamamlama aşamasına yakın bir randevu almış olması gerekir.Ancak, bu gerçek değil; Halen doktora mezunlarının işe alınmasını hedefleyen istihdam sektörlerinin çeşitliliği şaşırtıcıdır. İş, sanayi, araştırma ve geliştirme, öğretim, hükümet ve kamu sektörünün tüm alanları, özellikle bilgi üretimi üzerinde yoğunlaşmanın gerekli olduğu doktoralara ev sahipliği yapmaktadır.Nokia Stratejik Planlama Müdürü Karsten Vandrup, doktora mezunlarının neden BİT endüstrisi için özellikle önemli olduğunu açıklıyor: “İnovasyona bağımlıyız. Yeterlilikler yerine işe alımlarda özel yetenekler ararız. Doktora mezunları, üniversiteler ve sanayi arasında köprü kurarak teknoloji transferini ve her iki yönde de bilgi akışını desteklemeye yardımcı olabilirler. ”Akademik ilgi alanınız ne olursa olsun, doktora derecesi almak, alanınızın en iyisi olarak kabul edilir. Üç, dört veya bazen beş yıl boyunca çalışmak için gereken çaba muazzam, ancak sonuçlar benzer şekilde faydalı olabilir. Bilgi üretimine daha fazla önem verdiğimiz ve çalışma ve yaşama şeklimizde devrim yaratacak yeni gelişmeler ararken, mümkün olan en yüksek akademik niteliğe sahip olanlar için istihdam olanakları hem heyecan verici hem de çeşitlidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu