Gündem

Doktora Yapmanıza Yardımcı Olacak 8 Alışkanlık

Birçok mezun için, dört yıllık yoğun bağımsız araştırma gerçekten stresli bir zamandır. Süreç uyarlama, bağımsız düşünme, sürekli öğrenme ve anlamlı iş üretme konusunda sürekli sorumluluk ve bilgiye orijinal bir katkı içerir. Bu başlı başına, hem zihinsel hem de fiziksel olarak sadece göz korkutucu değil aynı zamanda aşırı yorucudur.

Her şeyden öte, etrafınızdakilere yaşadıklarınızı açıklamak gerçekten zor. Birçok kez, kendileri geçmedilerse, başkalarının deneyimlerimle ilişki kuramayacakları söylendi.

Aileniz ve arkadaşlarınızın sürekli baskı altında olduğunuzu anlamaları kolay değildir, tekrar tekrar aşmanız gereken zorluklarla karşı karşıya kalırsınız. Bu sizi duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak süzülmüş hissetmenize neden olabilir. Buna rağmen, destekleyici aileye ve arkadaşlara sahip olmak doktora çalışmasının birçok aşaması ile başarılı bir şekilde başa çıkabilmenizi sağlamak için uzun bir yol kat ediyor.

Kendi iyiliğinizin önemini kabul etmek önemlidir. Bu doktora döngüsünde olurken genellikle ihmal edilir: laboratuarda deneyler yapmak, haftalık toplantılara katılmak, veri toplamak ve analiz etmek, sunum hazırlamak, makale yazmak, tez yazmak vb. Böylece, bu yoğun zamanda kendimize bakmak hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor.

İşte benim doktora çalışmalarım sırasında geliştirdiğim sekiz alışkanlık, sadece gülünç stresle daha iyi başa çıkmama yardım etmeme değil, aynı zamanda beni herhangi bir durumda, stresin ötesine bakabilecek ve gerçekten yolculuğa müteşekkiriz (ve günün sonunda hala biraz olumlu kalır!).

Gözlem –  her zaman harekete geçmek veya tepki göstermek yerine

Çevrenizdeki her şeyi gözlemleyin. En küçük şeylerden büyük resme. Ancak aynı zamanda, bağlı olmaktansa çevrenizden kopuk kalın. Bu kopma hissi, çevrenizde olanlara duygusal bir cevaptan ziyade gözlemlere izin verir. Yanıt vermeye hazır olduğunuzda, duygusal olarak bağlantı kurmanıza izin verin. İsteğinizden ayrılmayı ve bağlanmayı öğrenmek, refahınızı korumanız için çok önemlidir.


Okuma – oku, oku, oku!

Okumak için çok rahatlatıcı buluyorum, bunun benim terapim olduğunu söyleyebilirim.

İçeriği gevşemek ve hissetmek için her gün okuduğum romanın belirli sayfalarından geçmem gerekiyor. Okuma, stresi ve kaygıyı azaltmamı ve çevreden tamamen kopma hissini hissetmemi sağladı ve bu benim için terapötik.


Kahveyi sabaha sınırlayın…

… Ve akşamları taze nane çayı ile değiştirin.

Geçmişte, sağlık görevlilerinin uyuşturucu kullandığımı düşündüğü noktaya kadar sağlıklı bir miktarda kafein alması nedeniyle hastaneye kaldırıldım. Her ne kadar bu saçma (ve komik) gibi görünse de, laboratuvarda yoğun bir gün boyunca içtiğim kahve miktarını ciddi şekilde kesmenin ya da herhangi bir son teslim tarihinden önce gerekli olduğunu hemen fark ettim.

Şimdi sabahları gidip işe gidip geldiğimde sadece bir cappuccino içiyorum ve arada bir de ikincisi kahve molasında haftada bir kez içiyorum. Günün geri kalanında, taze nane çayı ile değiştiriyorum, taze nane yaprakları kullanarak – sadece bir bardağa atıp, bir bardak limonlu sıcak kaynar su ekleyin. Taze nane kokusunu solumak gerçekten günün stresini ortadan kaldırır ve gevşememe yardımcı olur.


Yüzün! 

Ben her zaman laboratuara gidip laboratuvara gidip geldiğimde o kadar uzundu ki, akşamları rahatlamak için yeterli zaman yoktu, egzersiz yapmak için rahat bıraktım. Bu yüzden öncelik vermedim.

Bu, büyük bir zihinsel stres birikimine yol açtı; bu da yorgunluğa yol açtı: kalp atış hızının artması, düşük tansiyon ve nihayetinde kaygı ve deneyimlerim, son teslim tarihlerim, sosyal hayatım ve ilişkilerim tarafından boğulma hissi.

Çözüm bu zihinsel ve fiziksel stresi serbest bırakmaktı. Ne kadar meşgul olursam olalım, düzenli olarak haftalık yüzmeye başladım – sabahları laboratuara girmeden bir saat önce. İhtiyacım olan tüm kardiyoları alıyorum, vücudum eklemlerimi zorlamadan bir egzersiz yapıyor, sırtımı destekliyor ve hepsinden zevk alıyorum – bu beni daha rahat ve rahat hissetmeme neden oluyor.


Sıradan görevlerde durmayın

Kendim hakkında öğrendiğim bir şey, küçük şeyleri yapmayı ve tozunu almayı (ve çabucak yolumdan almayı) onları bir kenara bırakmak ve sonradan endişelenmek yerine tercih etmemdir.

Elbette ilk önce daha büyük, daha önemli şeylere öncelik verme gereği duyuyorum ama bu yaklaşım benim için çalışıyor. Çevremi ve önemsiz, önemsiz ve sıradan ama gerekli olan şeyleri zihnimi kirletmek gibi bir şey. Bu yüzden yapılacaklar listemi olabildiğince çabuk temizledikten sonra zamanımı ve dikkatimi gerektiren görevlere geçiyorum.


Yaratıcı ol

Sanata olan tutkum şiddetli olduğu zaman kendime yeniden bağlandım. Her gün okuldan eve gelip kendimi her akşam yeni sanat çalışmaları üzerinde çalışırken bulurdum.

Ya çizim yapıyordum ya da boyamak için yeni teknikler öğreniyordum ya da yaratıcı bırakma kartlarını çikolata paraları içeren ceplerle birleştiriyordum.

Benim sanatım için harcadığım tüm çaba ve tutku, A seviyeleri için okuduktan sonra derecem için bir kenara itildi. Yaşam bilimlerinde uzmanlaşmaya karar verdiğimden beri, eğitim sisteminin bilimleri ve sanatları böylesine sert bir şekilde bölüştüğünü fark ettim;

UCL’deki lisans son sınıf araştırma projemde immünohistokimya deneyleri yapmaya başlayana kadar bir kez daha doğada var olan doğal sanatı takdir etmeye başladım.

Daha sonra, bir doktora öğrencisi olarak, şimdi SciArt denilen şeye daha derin bir ilgi duydum. Şimdi sanat amaçlı bilimsel araştırmamın fotoğraflarını çekiyorum ve sinirbilim alanıyla ilgili çarpıcı görselleştirmeler arayan en büyük anlamıyla Neuroscience 2016 Sanat Yarışması’na bir giriş sunmayı planlıyorum.


Düzenli yaz

Çoğu zaman okuyabilirsiniz, ancak yazmaya zorlandığınız bir zaman gelir.

Doktora öğrencisi olarak, genellikle sürekli bir şeyler yazıyor olmanız gerekir. Bu, üç ay sonra 12 aylık bir ilerleme raporu ve tez komitesine gönderilen daha önemli “yükseltme” raporuyla başlar.

Ardından, doktoralarımızın sonuna kadar ihtiyaç duyduğumuz ve gelecekteki doktora sonrası pozisyonlar için sağlam bir eğitim olabilecek bilimsel makale yazma uygulaması geliyor.

Son olarak, şimdi başladığım bir şey: Laboratuarda son dört yılda yapılan sonsuz deneylerden sonra bilimsel bilgiye orijinal katkımı The Thesis adı verilen tek bir belgeye yazmak.

Tüm bilimsel yazma pratiğinin yanı sıra, bunun ötesinde, bilim dışında ve daha kişisel, içsel bir düzeyde yazma konusunda bir noktaya değindim. Günlük düşünceleri kısa aralıklarla kaydediyor olsun ya da düşüncelerim ve fikirlerim üzerine daha ayrıntılı bir yazılı parça olsun, bilimsel olmayan yazılara bir tür kişisel gelişim alıştırması gibi davranıyorum.


Doğaya geri dön

 Doğa  , kendi içinde mutluluk ve huzur kaynağıdır. Doğanın güzelliği beni şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor. Doğal dünyayı gözlemlemek, kendinizi pozitif enerji ile çevrelemenizi sağlayan her zaman moral bozucu bir deneyimdir. Olumsuz insanlar veya olumsuz atmosferler olsun, kendinizi olumsuz olandan uzaklaştırın.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu