Gündem

Dünya Tarihine İz Bırakmış 5 Ünlü Öğretmen

Dünya Tarihine İz Bırakmış 5 Ünlü Öğretmen. Belki de hayatımızda bizi mutlu eden, bizi bir şekilde eğitim konusunda terbiye eden ve sistemli yapıları ile kendimizi bulmamızı sağlayan, öğretmenlerimizdir. Hem kutsal, hem zor bir meslek olarak anlatılan öğretmenlik için, pek çok şey yapılıyor. Gelin dünyada önemli işlere imza atan öğretmenlere göz atalım.

1- Mustafa Kemal Atatürk

Listemizin ilk sırasına Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü koyuyoruz. Milleti için yaptığı çalışmalardan tutun da inkılaplara kadar her zaman en iyi eğitimi ön plana çıkardı diyebiliriz. Eğitimin ve öğretmenlerin önemini hayatı boyunca her fırsatta vurguladı. Atatürk’ün birçok farklı alanda gerçekleştirdiği yeniliklerden birisi de harf inkılabıydı. 1 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk harflerine ilişkin kanun kabul edildi. Atatürk ve onun izinden giden öğretmenler, bu yeni alfabeyi halka tanıtmak ve öğretmek için çalıştı. 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açıldı. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Atatürk’e de Başöğretmenlik ünvanı verildi. Ülkemizde 24 Kasım “Öğretmenler Günü”, öğretmenlik mesleğini icra edenlere karşı saygı ve sevgimizi gösterdiğimiz önemli bir gündür.


2- Aristotle

Eğitimden ve öğretmenden her zaman bahseden Aristotle, kendine has üslubu ve tarzı ile büyük bir çalışma yaratmıştır. Ailelerin de eğitimde payı olduğunu ancak öğretmenlerin eğitimde en büyük etkiye sahip olduğunu savundu. “İyi öğretmenler bizi biz yapmada önemli bir rol oynarlar ve başka hiç kimsenin yapamayacağı bir şey yapıyorlar: dünya görüşümüzü değiştirmek ve bizi daha önce olduğumuzdan daha iyi bir yere taşımak”


3- Friedrich Fröbel

Okul öncesi eğitim için önemli çalışmalara imza atan Alman bir eğitimci olan Fröbel, bu konuya ilişkin çalışmalarını da sürekli büyütüyor ve bizlere sunuyor. İnsan beyninin gelişiminin en önemli döneminin doğum ile 3 yaş arasındaki dönem olduğunu keşfeden Froebel; bir çocuğun doğasını, içgüdülerini ve dürtülerini araştırmanın önemini vurguladı.Bu, eğitime, daha sonra verildiği yaştan daha erken başlamanın önemini anlamak için güçlü bir temel oluşturdu. Öğretmen olarak yoğun bir çabaya dahil oldu.


4- Jan Amos Comenius

Modern eğitimin babası olarak ön plana çıkan Comenius, ders kitaplarında da resmini gördüğümüz önemli bir öğretmendir diyebiliriz. Ders kitaplarında resimlerin kullanımının önemini fark edip uygulayan ve aynı zamanda bunu evrensel bir eğitim kavramı olarak yansıtan ilk eğitimcidir. Eğitimin ergenliğin ilk günlerinde başlaması ve tüm yaşam boyu devam etmesi gerektiğine inanıyordu. Comenius ayrıca, zengin ya da fakir, yetenekli ya da zihinsel engelli her çocuğun tam eğitime hakkı olduğuna inanıyordu. Onun için, eğitim sınırlaması, insanlığın ilerleyişinde önemli bir engeldi. Sonuç olarak, bir dizi mükemmel ders kitabı yazarak bu sınırlamaları ortadan kaldırmak için çaba sarf etti. Önemli bir öğretmen olduğu için, çözüm odaklı çalışmayı tercih etti.


5- Anne Sullivan

Amekikalı ve kısma görme engelli olan öğretmen, Helen Keller adında bir görme ve işitme engelli kız çocuğu ile tanışmış ve onunla çalışmalarını sürdürmüştü. Sullivan’ın kendi kısmi körlüğü, onu küçük kızın kapalı dünyasını açmaya teşvik etti. Mucizevi inovasyonu ve çocuğun potansiyeli sayesinde, Helen’in avucuna yazmaya dayalı bir işaret dili kullanarak ona eğitim verdi. 1957’de Sullivan, Keller’in ellerinden birini akan suyun altına yerleştirdi; öte yandan, eline s-u diye heceledi, bu sözcük Helen’in zihninde yer etti ve bu şekilde çalışmaya devam ettiler. Helen gördüğü destek ve eğilimle, Bachelor of Arts derecesini elde eden ilk görme ve işitme engelli insan oldu. Engellerine rağmen başardıkları, insanlara ilham kaynağı oldu. Beş dil bilen, bisiklet süren, seyahat eden, yüzen, satranç oynayan Helen Keller, yazdığı makaleler ve kitaplarla hayatını engellilere yardımcı olmaya adadı. Başta Amerikan Görme Engelliler Vakfı olmak üzere birçok organizasyonda görev aldı. Helen Keller, “Her Şey Suyla Başladı” adlı bir kitap da yazdı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu