Öğrenci Gazetesi

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil – Dünyada En Çok Konuşulan Dilleri

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil – Dünyada En Çok Konuşulan Dilleri. Dil, insanlar arasında iletişimi sağlayan doğal bir araçtır. Kendisine özgü kullanım alanları ve yasalar ile seslerden örülmüş toplumun meydana getirdiği sosyal bir kurumdur. UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda dillerin bir kısmı dünya genelinde bir kısmı ise küçük bölgelerde kullanılıyor ve 7000 ile 8000 arası dil var.

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada bilinen 7.111 dil konuşuluyor ve araştırmalar sonucu her yıl yeni diller keşfediliyor. Konuşulmakta olan dilleri konuşan insanlar kalmadığında o dil ölmüş kabul ediliyor. Dünyada binlerce dilin 1000’den az konuşanının olduğu biliniyor ve bu dillerin ölmek üzere olduğu belirtiliyor. Binlerce dil içerisinden sadece 23 dil dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor. Dünya nüfusunun % 86’sı Asya ya da Avrupa dillerinden birini konuşuyor.

Dünya sıralamasında 12 sırada olan Türkçe’miz, Dünyada 8 ayrı ülkede bulunan 78 milyon 500 bin insan tarafından konuşuluyor.

1. Çince

Toplamda 38 eyalette 1 milyar 299 milyon insan Çince konuşuyor. Çinçe’nin kendi içinde Gan, Hakka, Huizhou, Jinyu, Mandarin, Min Bei, Min Dong, Min nan, Min Zhong Pu-Xian, Wu, Xiang ve YUE gibi farklı lehçeleri var. En fazla kullanılan lehçe ise Mandarin. Toplamda 909 milyon kişi Mandarin lehçesi konuşuyor.


2. İspanyolca

En çok konuşulan diller sıralamasında ikinci sırasında artık İspanyolca var. Toplamda 31 ülkedeki 442 milyon kişi İspanyolca konuşuyor. Avrupa’da sadece İspanya diye düşünsekte Güney Amerika kıtasında bulunan ülkelerin neredeyse tamamı İspanyolca konuşuyor.


3. İngilizce

İkincilikten üçüncülüğe düşen İngilizceyi hemen hemen herkes Dünyada en çok konuşulan dil zannediyor. Dünya üzerinde toplamda 118 ülkede İngilizce konuşulmasına rağmen toplamda 378 milyon insan İngilizce konuşuyor. İngilizce’de lehçe yok. Hani bizim düşündüğümüz Amerikan İngilizcesi mi, İngiliz İngilizcesi mi diye bir ayrım bulunmuyor. Ana dili İngilizce olanlar sıralamasında üçüncü sırada olan İngilizce, hala Dünya’da en yaygın kullanılan dil sıralamasında ise birinci sırada.


4. Arapça

Sadece ülkemize komşu ülkeleri düşününce Arapça konuşulan ülkelerin sayısının bir hayli fazla olduğunu hayal edebiliriz sanırım. Toplamda 58  ülkede 21 farklı lehçede Arapça konuşuluyor. Dünya üzerinde Arapça konuşan insan sayısı 315 milyon.


5. Hintçe

Hindistan’da  çok farklı lehçeler var. Ama ana dil Hintçe olarak kabul ediliyor ve Hintçe’yi 260 milyon insan konuşuyor. 260 milyon insanın haricinde, Hindistan’da listenin 16. sırasında ki Telegu dilini 74 milyon 800 bin kişi, 17. sırasında ki Marathi dilini 71 milyon 800 bin kişi ve 20. sırasında ki Tamil dilini de 66 milyon 700 bin kişi konuşuyor. Bu diller de Hintçe olarak sayılsa 473 milyon 300 bin kişi ile 2. sıraya yerleşebilir.


6. Bengalce

Ana kökeni Bangladeş olan Bengalce’yi 243 milyon insan konuşuyor. Bengalce 4 ülke tarafından konuşuluyor ve Hint – Ari kökenli bir dil.


7. Portekizce

Portekiz’in 2020 nüfusu 10.28 milyon  Ama Ronaldo’su var. Ve Dünyada Portekizce konuşan insan sayısı 228 milyon ve toplamda 15 farklı ülkede Portekizce konuşuluyor.


8. Rusça

Dünyanın en büyük ülkesi Rusya ve Rusça. Rusya’nın toplamda tam 14 ülke ile sınır komşusu;  Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore. Ülkeleri listeleyince ne kadar büyük olduğunu daha kolay hayal edebiliyoruz sanırım. Rusça toplamda 18 ayrı ülkede 154 milyon insan tarafından konuşuluyor.


9. Japonca

Uzak doğunun her zaman en ilgi çekici ülkelerinden bir olan Japonya ve Japonca. Toplamda 128 milyon insan Japonca konuşuyor. Bu sayıya Avustralya’da yaşayan Japonlarda dahil.


10. Lahnda – Urduca

Pakistan’ın ana dili olan Urduca 4 farklı lehçede toplamda 119 milyon insan tarafından konuşuluyor. Afganistan’ın bazı bölümlerinde de Urduca konuşuyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Dünyanın En Eski 14 Dili

👉 Dünyanın Öğrenmesi En Zor 30 Dili

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu