Bilgi Arşivi

Dünyanın Öğrenmesi En Zor 30 Dili – Türkçe Kaçıncı Sırada?

Dünyanın Öğrenmesi En Zor 30 Dili – Türkçe Kaçıncı Sırada?. İnsanı diğer canlılardan ayıran dil belirli bir topluluk ya da bir ülke tarafından kullanılan iletişim aracıdır. İlk insanlar bulundukları çevredeki sesleri taklit ederek oluşturdular. Konuşulan bütün dillerde doğal ses yansımalarına karşılık gelen kelimeler bulunmaktadır. Diller kullanıldıkları topluma göre farklı kelime ve ses yansımaları olarak kullanılmış ve dil farklılıkları ortaya çıkmıştır. Yeni bir dil öğrenmek günümüzde farklı olanaklar açabilir. Dil öğrenmek eğlencelidir ama bazı dilleri öğrenmek zordur.

Çince

Çince, Çin’de ve çevresinde 950.000.000 kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen Mandarin dilidir. Çince dünyanın en çok konuşulan dilidir ve Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir.

Çince 3500 yılı aşan bir yazı sistemi sahip Çin dilindeki karakterler yan yana gelerek kelimeyi oluşturmaz her kelime için farklı karakterler vardır. Çincenin geleneksel ve Mao tarafından yaptırılan basitleştirilmiş karakterleri vardır. 1954 yılından önce Çince, geleneksel karakterler ile yazılıyordu. Çin Halk Cumhuriyeti bunları kolaylaştırmış ve basitleştirilmiş karakterlere dönüştürmüştür. İyi eğitim almış bir Çinli okuyucu 5.000 ilâ 7.000 karakter bilir. Çince bir gazete okuyabilmek için en az 3.000 karakter öğrenilmelidir. Bu yüzden Çince (Mandarin) dili Dünyada öğrenilmesi en zor diller listesinde birinci sırada.


Arapça

Arapça ilk olarak Demir çağında konuşulan Hami-Sami Dilleri Ailesi’nin Sami koluna mensup bir dildir.  Arapça Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar uzanan geniş bir yelpazede konuşulmaktadır. Arap alfabesi, Latin alfabesinden sonra Dünyanın yazı dili olarak kullanılan yazı sistemidir. 28 harften oluşur ve harflerin üzerine ya da altına koyulan işaretlerle (hareke) belirtilen sesli ya da sessiz harflerden oluşur. Ünlülerin yazıya dahil edilmemesi, dili daha da karmaşık hale getiriyor. Buna ek olarak, dilin konuşulduğu coğrafi bölgeye bağlı olarak birçok farklı lehçesi vardır. Fakat klasik Arapça olan Kuran dili, 7. yüzyıldan beri büyük ölçüde değişmeden kalabilmiştir.

عِ الأ يَّامَ تَفْعَلْ مَا تَشَ ءُ
وَطِبْ نَفْسَاً إِذَا حَكَمَ القَضَا ءُ
وَلأ تَخْزَعْ لِحَا دِثَةِ اللَّيَالِي
فَمَا لِحَوَا دثِ الدُنْيَا بَقَا ءُ

Bırak günler dilediğini yapsın 
Kader hüküm verdiğinde gönlünü hoş tut 
Gecenin olayı için sabırsızlanma 
Dünya olaylarının bakiliği yoktur


Japonca

Japoncada Hiragana, Katakana ve Kanji olmak üzere üç farklı yazı sistemi kullanılır:

Hiragana, kökeni Japonca olan kelimelerin ve ek, bağlaç ve edatların yazımında kullanılmaktadır.

Japoncaya diğer dillerden geçen sözcüklerin ve ses veya durum taklit eden yansımaların (şırıl şırıl, çatır çutur, vb.) yazımında ise Katakana alfabesi kullanılır.

Kanji ise kelime köklerini yazmakta kullanılır. .

Ayrıca, Ural-Altay Dil Ailesi’inden; yani aynı aileden olan Türkçe ve Japoncanın dil mantığı birbirine benzediği için Türklerin Japoncayı, Japonların da Türkçeyi öğrenmesi, Türkiye dışındaki diğer Avrupa ülkeleri ve Afrikalılara göre daha kolaydır.

SıraDilDünya Çapında Konuşmacı Sayısı (Milyon)
1Chinese1200
2Arabic221
3Japanese122
4Korean66
5Hindi182
6Russian144
7Vietnamese69
8Turkish51
9Polish40
10Thai21
11Serbian16
12Hebrew5
13Finnish5
14Albanian5
15Amharic36
16Armenian12
17Turkish88
18Tamil70
19Tagalog70
20Croatian6
21Kazakh15
22Macedonian3
23Lao25
24Latvian2
25Lithuanian3

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu