Öğrenci Gazetesi

Dünyada En Çok Kullanılan Diller Sıralaması 2024

Dünyada En Çok Kullanılan Diller Sıralaması 2024. Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var, ancak bunların sadece yüzde 6’sının her biri bir milyondan fazla konuşmacısı var. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, dil öğrenimi de artmaktadır. Pek çok farklı ülkedeki insanlar , uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini görüyorlar. Bu nedenle belirli dilleri konuşanların sayısı artmaya devam edecek.

Dünyada En Çok Kullanılan Diller Sıralaması 2024

Şu anda dünyaya hakim olan 10 dil var. Dünya çapında konuşulan en popüler 10 dilin bir listesi, dilin kurulduğu ülke sayısı ve bu dil için birincil veya ilk dili konuşanların yaklaşık sayısı:

  1. Çince / Mandarin – 37 ülke, 13 lehçe, 1.284 milyon konuşmacı
  2. İspanyol – 31 ülke, 437 milyon
  3. İngilizce – 106 ülke, 372 milyon
  4. Arapça – 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon
  5. Hintçe – 5 ülke, 260 milyon
  6. Bengal – 4 ülke, 242 milyon
  7. Portekiz – 13 ülke, 219 milyon
  8. Rusça – 19 ülke, 154 milyon
  9. Japon – 2 ülke, 128 milyon
  10. Lahnda – 6 ülke 119 milyon

Mandarin

Mandarin dünya üzerinde pek fazla konuşulmasa da Çin’e konuşulan ve resmi dili olarak kullanmaları üzerine en çok konuşulan dillerin başında geliyor. Ee şaşırmamak lazım Çin oldukça kalabalık bir ülke 1 milyardan fazla nüfusa sahip olması ile dünyada en çok konuşulan dil Mandarin oluyor.


 İspanyolca

İspanyolca oldukça yaygın bir dildir. Nerede ise Güney Amerika ile Orta Amerika ülkelerinde ana dil olarak kullanılmaktadır. İspanyolca İngilizce ile benzer kelimelere de sahiptir. İspanyolca dili konuşan ülkeler bu nedenle çoktur.


İngilizce

Dünya üzerinde birçok ülkede konuşulan diller arasında İngilizce yer alıyor. Üstelik resmi olarak ilan edilen birçok ülke vardır. İngilizce Resmi Dili olan ülkeler, Yeni Zelenda, Kanada, Amerika, Güney Afrika, İngiltere, Hong Kong, Avustralya, Zimbabve gibi oluyor.


Arapça

Arapça dili uzun yıllar boyunca birçok ülkeye hakim diller arasında yer alıyor. Özellikle orta doğuda Arapça dili konuşan ülkeler, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt Irak, Lübnan, Suriye ve Ürdün oluyor. Bununla birlikte Kur’an-ı Kerim Arapça olarak yazmaktadır. Bu nedenle farklı ülkelerde de Müslüman olan herkes Arapça bilmektedir.


Hintçe

Genel olarak Hindistan’da konuşulsa da Hindistan’da bulunan insan sayısının yüksek olması ile en çok konuşulan diller arasında yer alıyor. Üstelik Hintçe dilikonuşan Hindistan’da her geçen gün nüfus artıyor. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda ilk sıralardan iyi bir yer alabilir.


Bengal Dili

Biliyorsunuz ki Bangladeş 150 milyona yaklaşık nüfusu ile en kalabalık ülke olmaya aday ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle burada kalan herkesin Bengal dili konuştuğunu düşündüğümüzde ortalama rakam 211 milyonu buluyor.


Portekizce

Portekiz oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen dili oldukça yaygın olan diller arasında yer alıyor. İspanya ile arasında ki bağı kopararak 12 yüzyıldan itibaren bağımsız halde yaşıyorlar. Fakat Portekizce dili Denizci Prens Henry ve Vasco De Gama tarafından dünyanın dört bir tarafında ün sarmayı başardı. Tabi en çok Portekizce dili konuşan yerler Brezilya ana dili olarak konuşmak üzere, Mozambik, Macau, Venezuela ve Angola oluyor.


 Rusça

Gelişen teknoloji sayesinde ülkesinin dilini daha çok konuşulan diller arasına girmeyi başarmıştır. Bununla birlikte kalabalık bir nüfusa da sahiptir. Birleşmiş Milletlerin 6. Dili olarak da bilinen Rusça dili konuşan ülkeler, Amerika, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ukrayna dır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Popüler 10 Dil

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu