Bilgi Arşivi

En Popüler 10 Dil – Dünyada En Çok Hangi Diller Kullanılıyor?

En Popüler 10 Dil – Dünyada En Çok Hangi Diller Kullanılıyor?. Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var, ancak bunların sadece yüzde 6’sının her biri bir milyondan fazla konuşmacısı var. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, dil öğrenimi de artmaktadır. Pek çok farklı ülkedeki insanlar , uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini görüyorlar. Bu nedenle belirli dilleri konuşanların sayısı artmaya devam edecek.

En Popüler 10 Dil – Dünyada En Çok Hangi Diller Kullanılıyor?

Şu anda dünyaya hakim olan 10 dil var. Dünya çapında konuşulan en popüler 10 dilin bir listesi, dilin kurulduğu ülke sayısı ve bu dil için birincil veya ilk dili konuşanların yaklaşık sayısı:

  1. Çince / Mandarin – 37 ülke, 13 lehçe, 1.284 milyon konuşmacı
  2. İspanyol – 31 ülke, 437 milyon
  3. İngilizce – 106 ülke, 372 milyon
  4. Arapça – 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon
  5. Hintçe – 5 ülke, 260 milyon
  6. Bengal – 4 ülke, 242 milyon
  7. Portekiz – 13 ülke, 219 milyon
  8. Rusça – 19 ülke, 154 milyon
  9. Japon – 2 ülke, 128 milyon
  10. Lahnda – 6 ülke 119 milyon

Çin Dilleri

Bugün Çin’de 1,3 milyardan fazla insan yaşarken, Çince’nin en yaygın konuşulan dil olması şaşırtıcı değil. Çin’in alanı ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle, ülke birçok benzersiz ve ilginç dili sürdürebilir. Dillerden bahsederken, “Çince” terimi ülkede ve başka yerlerde konuşulan en az 15 lehçeyi kapsar.

Mandarin en yaygın konuşulan lehçe olduğundan, birçok kişi Çince kelimesini ona atıfta bulunmak için kullanır. Ülkenin kabaca yüzde 70’i Mandarin dilini konuşsa da, diğer birçok lehçe de konuşulmaktadır. Dillerin birbirine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, diller çeşitli derecelerde karşılıklı olarak anlaşılabilir. En popüler dört Çin lehçesi Mandarin (898 milyon konuşmacı), Wu (Şangay lehçesi olarak da bilinir, 80 milyon konuşmacı), Yue (Kantonca, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvanlı, 48 milyon).


Neden Bu Kadar Çok İspanyolca Konuşan Var?

İspanyolca, Afrika’nın çoğu yerinde, Asya’da ve Avrupa’nın çoğunda yaygın olarak duyulan bir dil olmasa da, İspanyolca’nın en çok konuşulan ikinci dil olmasını engellememiştir. İspanyol dilinin yayılması kolonizasyona dayanıyor. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Kuzey Amerika’nın Güney, Orta ve büyük bölümlerinin çoğunu kolonileştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ne dahil edilmeden önce, Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerlerin hepsi eski bir İspanyol kolonisi olan Mexico’nun bir parçasıydı. İspanyolca, Asya’nın çoğunda duymak için ortak bir dil olmasa da, Filipinler’de çok yaygındır çünkü bir zamanlar İspanya’nın bir kolonisiydi.

Çince gibi, İspanyolca’nın da birçok lehçesi var. Bu lehçeler arasındaki kelime dağarcığı, kişinin bulunduğu ülkeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksanlar ve telaffuz da bölgeler arasında değişir. Bu diyalektik farklılıklar bazen kafa karışıklığına neden olabilirken, konuşmacılar arasındaki çapraz iletişimi engellemezler.


Küresel Bir Dil Olan İngilizce

İngilizce de bir sömürge diliydi: İngiliz sömürge çabaları 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan ve Pakistan, Afrika ve Avustralya’ya kadar uzanan yerler de dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar sürdü. İspanya’nın sömürge çabalarında olduğu gibi, Büyük Britanya tarafından sömürgeleştirilen her ülkede bir miktar İngilizce konuşan var.

II.Dünya Savaşı’ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklerde dünyaya liderlik etti. Bu nedenle bu alanlarda çalışmalar yapan öğrencilerin İngilizce öğrenmelerinin faydalı olduğu düşünülmüştür. Küreselleşme meydana geldikçe, İngilizce ortak bir dil haline geldi. Bu, birçok ebeveynin çocuklarını iş dünyasına daha iyi hazırlama umuduyla İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmeye zorlamasına neden oldu. İngilizce, dünyanın pek çok yerinde konuşulduğu için gezginlerin öğrenmesi için de yararlı bir dildir.


Küresel Dil Ağı

Sosyal medyanın popülerliğinden bu yana, bir Küresel Dil Ağının gelişimi kitap çevirileri, Twitter ve Wikipedia kullanılarak haritalanabilir. Bu sosyal ağlar yalnızca hem geleneksel hem de yeni medyaya erişimi olan seçkinler tarafından kullanılabilir. Bu sosyal ağların kullanım istatistikleri, İngilizcenin Küresel Dil Ağında kesinlikle merkezi bir merkez olmasına rağmen, seçkinler tarafından iş ve bilim bilgilerini iletmek için kullanılan diğer ara merkezlerin Almanca, Fransızca ve İspanyolca’yı içerdiğini göstermektedir.

Şu anda Çince, Arapça ve Hintçe gibi diller, Almanca veya Fransızcadan çok daha popülerdir ve bu dillerin geleneksel ve yeni medyanın kullanımında artması muhtemeldir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Dünya’da Resmi Dili İngilizce Olan Ülkeler

👉 Dünyanın Öğrenmesi En Zor 30 Dili

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu