Bilgi Arşivi

Dünyanın Ağırlığı Ne Kadar? Dünyanın Ağırlığı Kaç Tondur?

Dünyanın Ağırlığı Ne Kadar? Dünyanın Ağırlığı Kaç Tondur?. Dünya uzayda asılı olduğundan, “tartmak”, teraziye bir nesne koymakla aynı şey değildir. Dünyanın ağırlığından bahsettiğimizde, onun oluştuğu madde miktarını kastediyoruz. Buna kütle denir. Dünya’nın kütlesi yaklaşık 5,976 sextillion tondur. Sayının neye benzediğini açıkça hayal edebilmeniz için, işte burada: 5,976,000,000,000,000,000,000 Bilim adamları Dünya’nın kütlesinin tam olarak bu olduğunu nasıl hesapladılar?

Dünyanın Ağırlığı Ne Kadar?

Bunu yapmak için, iki bedenin birbirini çekmesi ilkesini kullandılar. Yerçekiminin gücü buna bağlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, yerçekimi yasası, kütlelerine ve aralarındaki mesafeye bağlı bir kuvvetle iki cismin birbirine çekildiğini söyler. Nesneler ne kadar büyükse, onları birbirine çeken kuvvet o kadar önemlidir. Birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa, bu kuvvet o kadar azdır. Dünyanın ağırlığını ölçmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir: iplere küçük bir ağırlık asın, ardından bu ağırlığın tam konumunu ölçün. Ardından asılı yükün yanına bir ton kurşun yerleştirilmelidir. Yükün hafifçe yana doğru eğilmesinin bir sonucu olarak, bununla kurşun arasında bir çekim ortaya çıkacaktır. (Gerçekte, bu sapma 0.000 02 mm’den azdır, bu da ölçümün ne kadar doğru olması gerektiğini görebileceğiniz anlamına gelir.)

Bu ölçümlerden sonra, bilim adamları Dünya’nın ağırlığını hesaplamak için matematiği kullanabilirler. Ağırlığa göre yerçekimi kuvvetini ölçtüler ve bir ton kurşunun asılı bir yükü çektiği kuvveti ölçtüler. Göreceli fark hesaplanabilir ve Dünya’nın kütlesini anlatır. Bu kitle nasıl yaratılır? Bu, sert kayaların kabuğunu, ardından manto adı verilen bir tabakayı içerir. Bu da katı kayalardır ve 2880 km’nin derinliklerine iner, sonra iç kısım gelir – çekirdek (yarıçap olarak yaklaşık 3360 km). Çekirdek, Dünya’nın merkezindeki yüksek sıcaklık nedeniyle sıvıdır.


Dünyanın Ağırlığı Kaç Tondur?

Dünyanın kütlesi yaklaşık olarak 5.972 × 10^24 kilogramdır. Bu, yaklaşık olarak 5.972 × 10^21 ton veya 5.972 zettaton olarak ifade edilebilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu