Gündem

Dünyanın En Büyük 10 Şehri

İnsanlar, dünyanın en yüksek yerlerinden bazıları da dahil olmak üzere, yaşanamayacakları gibi görünen yerlerde yaşamak için inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Bu on büyük şehir (100.000’den fazla nüfus) deniz seviyesinden binlerce feet yukarıda gelişen topluluklara ev sahipliği yapıyor.

1. El Alto, Bolivya

Ortalama 4.150 metrelik etkileyici bir yüksekliğe sahip olan El Alto, dünyanın en büyük metropolüdür. Yeni demiryollarının bölgeyi erişilebilir kıldığı 20. yüzyılın başlarında kuruldu ve o zamandan beri büyüyor. Bu günlerde El Alto’nun nüfusu 975.000 civarındadır ve muhteşem açık hava pazarı ile her şeyi ve aklınıza gelebilecek her şeyi satmaktadır.


2. Potosí, Bolivya

Potosí, 16. yüzyılda İspanya’ya gümüş tedarikçisi olarak dünya çapında bir öneme sahipti ve bir zamanlar Amerika’nın en zengin ve en büyük şehriydi. Bugünlerde 4.090 metre yükseklikte dünyanın ikinci en yüksek şehri olma özelliğini taşıyor.


3. Shigatse, Tibet

Deniz seviyesinden 3.836 metre yüksekliğe sahip olan Shigatse, “Everest Kapısı” lakaplı ve dünyanın en yüksek zirvelerinden bazılarının muhteşem manzaralarına ve önemli bir figür olan Panchen Lama’nın evi Tibet Budizmi.


4. Juliaca, Peru

San Roman Eyaleti’nin başkenti Juliaca, rüzgârlı Collao Platosu’ndaki konumu nedeniyle bazen “Rüzgarlı Şehir” olarak bilinir. Deniz seviyesinden 3.825 metre yükseklikte, bu listedeki en yüksek Peru şehri.


5. Puno, Peru

1668 yılında kurulan Puno, dünyanın en yüksek gezilebilir gölü olan Titicaca Gölü’nün kıyısında oturuyor. Şehrin kendisi 3.819 metre yüksekliğe ve 120.229 nüfusa sahiptir. Çok az düz arazi olduğundan, şehrin bazı bölümleri o kadar dik sokaklara sahiptir ki araba ile erişilemez.


6. Oruro, Bolivya

Uru Uru olarak da bilinen Oruru, 3.706 metre yüksekliğe sahiptir. Geleneksel olarak bir madencilik şehri, son yıllarda popüler bir turizm merkezi haline geldi. Madenlerde çalışmaya gelen Alman göçmenlerin sayısı nedeniyle, Oruru hala önemli derecede Almanca konuşan bir nüfusa sahiptir.


7. Lhasa, Tibet

3.490 metre yükseklikte oturan ve 373.000 nüfusa sahip olan Lhasa, Tibet’in dini ve idari başkenti ve Tibet Platosu’ndaki en kalabalık ikinci şehirdir. Tibet Üniversitesi’nin yanı sıra çok sayıda önemli Budist bölgesinin evi.


8. La Paz, Bolivya

3.640 metre yüksekliğindeki La Paz, bu listedeki dört Bolivya şehrinden biridir. Cazibe merkezleri arasında antik Tiawanaku kültüründen eserler sunan Museo Nacional de Arqueología da dahil olmak üzere çok sayıda müze bulunmaktadır.


9. Cusco, Peru

Tarihi İnka İmparatorluğu’nun eski başkenti olan Cusco, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 3.399 metre yükseklikte bulunan şehir, büyüleyici İnka harabelerinin yanı sıra MS 12. yüzyılda yerli Killke kültürü tarafından inşa edilen bir kale olan Sacsayhuamán’a sahiptir .


10. Huancayo, Peru

Peru’nun Junín Bölgesi’nin başkenti olan Huancayo, 3.052 metre yüksekliğe ve 450.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehir 1572’de kuruldu ve bugün festivalleri, el sanatları ve modern ve geleneksel tarzın ilgi çekici karışımı ile dikkat çekiyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu