Bilgi Arşivi

Dünyanın En Büyük 10 Tehlikeli Kimyasalları

Dünyanın En Büyük 10 Tehlikeli Kimyasalları. Kimyasallar ve kimyasal elementler etrafımızdadır ve çok azı aslında yeterli dozda hayata zararsızdır. Tarihsel olarak, zehirler kasıtlı olarak ya da kazayla, milyonlarca insanın hayatını talep etmişlerdir. Evinizde birçok kişi bulunabilir. Doğru dozda, aşağıdakine maruz kalmak, yaşamınız arasındaki zamanınızı önemli ölçüde kısaltır. Kova listesini çalıştırmayı kolaylaştırmak veya bu kimyasallardan kaçınmak iyi bir fikir olabilir.

Dünyanın En Büyük 10 Tehlikeli Kimyasalları

İnsan yapımı veya doğal olarak bulunan, dünyanın en tehlikeli kimyasallarından on tanesini seçtik. Listemiz sadece karışması için moleküllerin ve elementlerin bir kombinasyonudur. Bazıları kendi evinizde bulabilir, bazıları ise elbette ki mesleğinizin gerektirmediği sürece “buluşmaz”.

Bu yüzden daha fazla uzatmadan ve özel bir düzen olmadan, dünyanın en tehlikeli kimyasallarından on tanesinin listesi burada.

1. Hidrojen peroksit

Formül: H2O2

Eski moda çamaşır suyu genellikle evinizde yüzde 3 ila 6 civarında bir konsantrasyonda bulunur. Bunun bir roket itici olduğunu biliyor muydunuz? Bu ev kimyasalları aşırı uçucudur ve yüzde 70 konsantrasyonlarda, laboratuar sınıfında en küçük dürtme bir patlamayı tetikleyebilir. Londra’daki saldırılarda, 2005 yılında 52 masum öldüren konsantre peroksit patlayıcı kullanıldı.


2. Digoksin

Formül: C41H64O14

Foxglove bitkisinden elde edilen ve saflaştırılan Digoxin, kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Uygun miktarlarda, kalbin verimliliğini büyük ölçüde artırır. “Ölüm Meleği” denilen Charles Cullen, 40’tan fazla hastasını öldürmek için farmasötik sınıfta Digoxin’i kullandı.


3. Nikotin

Formül: C10H14N2

Tütün, çoğu kişinin hemen tanıyacağı bir isim olan, geceleri yaşayan bitki ailesinin bir üyesidir. Kurutulmuş ve kıyılmış yapraklar, bir sigaranın toplam kütlesinin yüzde 0.6 ila 3’ünü oluşturur. Sıvı halde nikotin deriden emilebilir, kan dolaşımına girebilir ve tahribata yol açabilir. Yaklaşık 30-60 mg’ye maruz kalma saatler içinde ölüme neden olabilir. Sigarayı bırakmak isteyenler için, aynı anda sigara içmeye devam ederken yamalar üzerinde aşırı doz yapmadığınızdan emin olun.


4. Kurşun

Formül: Pb

Binlerce yıl boyunca kurşun boyadan boruya kadar her yerde kurşun kullanılmış ve binalarda ve hizmetlerde çok yaygındır. Ancak, insanlık nihayet yüksek derecede toksik olduğunu fark etti. Bu listedeki diğer kimyasallar kadar toksik değil, ancak modern dünyamızdaki prevalansı onu buraya layık bir giriş yapıyor. Hem İngiltere hem de ABD’de, liderin çok katı Sağlık ve Güvenlik Mevzuatı var.

İyi ol ‘Pb kusma, zayıflık, nöbet, koma ve ölüm gibi semptomlarla yüksek dozlarda öldürücüdür. Bununla birlikte, uzun süreli maruz kalma kurşun zehirlenmesinin en yaygın yoludur. Sinir gelişimini engelleyen ve geri dönüşü olmayan hasara neden olduğu için hamile kadınlar ve küçük çocuklar için özellikle tehlikelidir. Kurşun maruz kalması, doğmamış çocuğunuzun zihinsel gelişimini ve IQ’yu doğrudan etkiler.


5. Strychnine

Formül: C21H22N2O2

Bu kimyasal yaygın kemirgenler ve kuşlar için bir pestisit olarak kullanılır. Ölümcül bir doz için küçük miktarlar gerektiğinden, katil için gizlenme kolaydır. Bu kimyasalın Büyük İskender’den Robert Johnson’a kadar birçok tarihi şahsiyet öldürdüğü rivayet edilmiştir. Strychnine, Strychnos nux-vomica ağacının tohumlarından elde edilir.


6. Sodyum siyanür

Formül: NaCN

Siyanür içeriyorsa iyi bir şey olamaz. Yaygın olarak endüstriyel bir reaktif olarak kullanılır. Yanlışlıkla veya sinsi olarak, bu kimyasal maddeye maruz kalma, saniyeler içinde ölüme neden olur. Siyanür, sitokrom c’ye bağlanır ve mitokondrinizde oksidaz olur ve hücreyi etkili bir şekilde devre dışı bırakır. Siyanürden zehirlenme, ölen kişinin karakteristik badem kokusuna yol açma eğilimindedir, bildiğiniz gibi. Ölümcül dozlar yaklaşık 200–300 mg arasındadır.


7. Civa

Formül: Hg

“Şapkacı olarak delirmiş” ifadesini hiç duydun mu? Görünüşe göre, şapka yapımında Mercury’nin yaygın olarak kullanıldığı gerçeğinden geliyor. Bu uzun süreli maruz kalma, şapkacıları Merkür zehirlenmesinin kaçınılmaz sonuçlarına götürdü – demans. Diğer erken meslekler, dişhekimlerinin erken dönemlerinde bu talihsiz mesleki tehlikeye maruz kalmaktadır.

Oda sıcaklığında sıvı olan cıva, kolayca buharlaşabilir ve solunabilir. Fakat daha endişe verici bir şekilde, doğrudan cilt yoluyla emilebilir. Uçuculuğu nedeniyle, bu görünüşte masum olan metaller de besin zincirinde, özellikle deniz ürünlerinde birikme eğilimindedir.

Antik Çin İmparatoru Qin Shi Huang, bu kimyasal elementin ne kadar tehlikeli olduğunu keşfetti. Ona sonsuz yaşam vermek için sık sık Merkür içeren haplar alırdı – ne kadar ironik, diyebilirsiniz.


8. Batrachotoxin

Formül: C31H42N2O6

Apocalypto filmini hiç gördün mü? O zaman büyük ekranda bu kimyasalın ölümcülüğünü gördünüz. İnsanoğlunun bildiği en zehirli peptid olmayan kimyasaldır. Genellikle zehirli kurbağa derisi atılımlarından elde edilir. Kabileler, kimyasalları zehirli oklar için kullanırlar. İlginçtir ki kurbağalar doğrudan üretemezler. Onların yedikleri Melyrid böceklerini sindirmelerinden elde edilen bir iki üründür.


9. Arsenik

Formül: As

Uzun bir zehirlenme öyküsüne sahip, özellikle Victorialılar için, Arsenik ölüm uğraşının bir “klasik” i. İnanılmaz bir şekilde, Arsenik Viktorya döneminde duvar kağıtlarında ve pervasız terkedilmiş boyalarda kullanılmıştır. Sonuçta meydana gelen kazayla zehirlenme, nihayetinde Büyük Britanya’dan Kral George III’ü delirtti. Napolyon Bonapart’ın ölümüne de yol açtığı söyleniyor, ancak bu tartışmalı.

Kurşun gibi, Arsenik zehirlenmesi kademeli olarak küçük fakat sık maruz kalmadan meydana gelebilir ve çeşitli belirtilere neden olabilir. Yüksek dozlar elbette farklı bir hikaye. Yutma mide rahatsızlığına neden olur – kusma, ishal, kanama ve şiddetli ağrı. Ölüm hemen sonra takip edecek – gitmek için ne güzel bir yol!


10. Ajan Turuncu

Formül: C24H27Cl5O6

2,3,7,8-Tetraklorodibenzo-p-dioksin, Ajan Portakalındaki çok tehlikeli kontaminattı. Ajan Orange, savaş sırasında Vietnam’ın bölgelerini kirletmek için geliştirildi. Bu pis kirlenmenin varlığı, çocuklarda ağır doğum öncesi deformasyonlara ve maruz kalanlarda ağır cilt lezyonlarına yol açmıştır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu