Gündem

Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi. Bir tatil ya da güzel bir seyahat hayal ettiğinizde, deniz ya da okyanus üzerindeki sıcak ülkelere gelmeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, soğuk iklimlerine rağmen doğal güzellikleri ile öne çıkan ülkeleri keşfetmek size unutulmaz bir yolculuk verebilir. Beyaz büyüye yakalanabilir, eşsiz bir manzara görebilir veya bu ülkelerin insanlarının farklı kültürleriyle tanışabilirsiniz. Yolda olmanın zevkini ısıtın ve soğukta bir yolculuğa hazırlanın.

Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Dünyanın en soğuk ülkesi olarak Rusya’nın Sibirya bölgesi gösterilir. Özellikle Oymyakon ve Verkhoyansk gibi bölgeler, dünyanın en düşük sıcaklık rekorlarını kırmıştır. Bu bölgelerde kışın sıcaklık -50°C’nin altına kadar düşebilir. Ancak, Antarktika kıtası da dünyanın en soğuk yerlerinden biri olarak bilinir. Burada da sıcaklık -80°C’ye kadar düşebilir. Bu bölgeler, insanlar için aşırı zorlu koşullara sahip olduklarından, genellikle seyrek nüfuslu veya araştırma amaçlı kullanılan alanlardır. İşte Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi.

10. Moğolistan

Moğolistan, sonsuz nehirleri, sonsuz bozkırları ve sonsuz gökyüzü manzarasıyla ziyaretçilerini denize davet ediyor. Rusya ile Çin arasında bulunan Moğolistan’da, kışın hava sıcaklığı eksi 20 ila eksi 40 derece arasında değişmektedir. Doğu Asya ve Orta Asya göçebelerinin Moğollarının çoğu çadırlarda yaşamayı tercih ediyor çünkü genlerindeki göçebe kültürlerin bazıları normal binalardan daha kolay ısınabilir.


9. Estonya

Estonya, kuzey Avrupa’da, kış aylarında eksi 5 ila eksi 10 sıcaklığının, yazın Baltık Denizi’nin etkisiyle 17-22 derece ılıman bir havanın yerini aldığı bir ülkedir. Estonya aynı zamanda “Beyaz Geceler” olarak bilinen bir gecede havanın sadece 3-4 saat karanlık olduğu zamanlara tanık olmak isteyenler için uygun bir seyahat rotası olarak da bilinir. Soğuk ikliminin yanı sıra Estonya, Küba ile dünyanın en yüksek okuma yazma oranına sahip olduğu iki ülkeden biri olmasıyla da ünlüdür.


8. Finlandiya

Baltık Denizi kıyısındaki Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Finlandiya’nın güzelliğini çeken 188 bin göl, 180 bin ada ve adacık vardır. Finlandiya’nın güneyinde, kuzeyde eksi 30 santigrat derece, eksi 40 santigrat derece vardır. Yazları güneşte çok geç, kışın bile yüzün ısıyı yoksun bıraktığını gösterir. Finlandiya’da, buz yapılı oteller veya kuzey ışıkları gibi istenmeyen manzaralarla karşılaşabilirsiniz.


7. Kazakistan

Dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi olan Kazakistan, kışın eksi 19 olan sert karasal iklimi ile bilinir. Büyük Almatı Gölü ve başkent Astana’da bulunan 105 metrelik Baiterek Kulesi, görülmeye değer yerler arasında. At sütünden yapılan “Kımız” da Kazaklarla ünlüdür.


6. İzlanda

“Dünyaca ünlü dergilerin görülmesi gereken yerlerinde ilk sırada yer alan İzlanda, Kuzey Amerika ve Avrupa arasında bulunan bir ada ülkesi olan Atlantik Okyanusu’nun en kuzey kısmıdır. İzlanda, aynı zamanda İngilizce adı “buz ülkesi” olarak da bilinen soğuk bir ülke olarak biliniyor. Ancak, Körfez Çayı sıcak ülkedeki sıcak su akışının etkisi olduğuna inanılanın aksine, ülkenin hakimiyetinden biraz daha azdır, hava sıcaklığı eksi 8-9 derece fazla düşmez.


5. Amerika Birleşik Devletleri

Bu tüm Amerika eyaletleri için geçerli olmasa da, Alaska ve Washington gibi Kuzey Doğu’daki eyaletler soğuk. Eksi 25 derece soğukluğu ile bilinir ve Amerika’nın yüzü Alaska’daki en büyük eyalettir ve nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür. Alaska’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Alaska’daki soğuk havaya rağmen, iyi bir gezgin iseniz balinaları bile görebilirsiniz.


4. Kanada

Dünyanın en uzun sahil şeridine sahip ülkesi olan Kanada, uzun kış mevsimi ve eksi 30-40 derecelik soğukluğuyla ünlüdür. Kanada’nın bazı bölgelerinin iklimi İstanbul’unkine benzer ve Amerikan-Kanada sınırına yakın bölgelerde dört mevsimin etkilerini görmek mümkündür. Soğuk iklimine rağmen, Kanada ekonomik refahı ve cazip yaşam koşulları nedeniyle her yıl binlerce göçmen başvurusu alıyor.


3. Rusya

Rusya, yüzey ölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesidir. Ülke, sanat dalında edebiyat, müzik ve diğer birçok ünlü ismin yeridir. Ayrıca ülke, özellikle kış aylarında sıcaklık eksi 40 derece civarındadır ve insanları “Sibirya gibi soğuk” deyimiyle hazırlamaktadır. Güneşin sadece iki ay gördüğü ülkede ilkbahar ve sonbahar oldukça kısadır. Rusya’da gece hayatı da çok ünlüdür, daha az soğuk hissetmenin tek yolu votkadır.


2. Grönland

Grönland, Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan dünyanın en büyük adasıdır. Karla kaplı bu buz diyarında, kurt köpeklerinin kızaklarına binebilir ve kendinizi çocukken izlediğiniz film sahnelerinden birinde bulabilirsiniz. Grönland, kayak, dağ yürüyüşleri, kar motosikletleri, kuzey ışıkları ve beyaz gecelerin mükemmel dansı gibi etkinliklerle her yıl binlerce turisti ağırlayan doğal bir harikadır.


1. Antarktika

Güney Kutbu çevresinde Antarktika macerası, eksi 50 derecenin altına düşen soğuk algınlığı ile karşılaşmaya hazır olacaksınız. Antarktika sıcaklık tarihinin en soğuk günleri eksi 89 derece oldu. Soğuk havaya rağmen, eşsiz doğasıyla büyülenen ve dünyanın en soğuk kıtası olarak kabul edilen Antarktika’ya gittiğinizde buzulların inanılmaz ve unutulmaz bir manzarasının ortasında bulacaksınız.

Dünyanın en soğuk ülkelerine gidip, yaz güneşinin ısısı ile sıcak olmak yerine kar yanıklarıyla geri döneceğiniz bir seyahat fırsatı yaratarak, daha önce hiç görmediğiniz toprakları keşfedebilir ve doğanın eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu