Gündem

Dünyanın En Yüksek 10 Dağı

Dünyadaki en yüksek 10 dağ hangisidir? Dağlar, dağcıların vazgeçilmez tutkusudur. Birçok kayıp hayat, bu tepelerde pek çok duyum açıklanamayan zafer meydana geldi. Ne tür bir tutku, bazı dağcıların tırmanan her dört kişiden birinin öldürüldüğü K2 dağının% 25’ine kadar tırmanmaya çalıştığıdır. Dağcılık tarif edilemez bir tutkudur.

Peki dünyanın en zorlu parkurları nelerdir? En yüksek mesafeler nerede? Bu soruları bu galeride cevaplayacağız.

Öyleyse dünyanın en yüksek 10. dağını ve ilk dağcıları bulalım.

1. Everest Dağı, Himalayalar

Himalayalar’ın Everst Dağı 8842 m ile dünyanın en yüksek dağıdır. Çin Halk Cumhuriyeti’ni Nepal’den ayıran bu dağcıların başlıca hedefi. Zirve ilk olarak 29 Mayıs 1953’te saat 11: 30’da Yeni Zelanda’dan Edmund Hillary ve Nepal’den Tenzing Norgay ile görüldü.

Everest Dağı o kadar yüksektir ki troposferin 3’ten 2’sini geçer, bu nedenle yukarıda oksijen eksikliği vardır. Oksijen eksikliği, 100 km / saate kadar rüzgarlar ve sıcaklık -70 santigrat dereceye kadar düştüğü için Everest Dağı’nda hayvan veya bitkisel yaşam alanı yoktur. Alt kısımdaki buzullar, Everest’in tepesinde kar süpüren güçlü rüzgarların çığları ile besleniyor.

Everest Dağı’nın, yaklaşık 2.5 milyon yıl önce, Hindistan alt kıtasının Tibet platosuna yaklaştığı, hapsolmuş ve yukarı doğru bir toprak kütlesi olduğu varsayılmaktadır.

K2 Dağ, Himalayalar

Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti sınırında yer alan K2 Dağı, dünyanın 2. en yüksek dağıdır. 8611 metre yüksekliğiyle Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı “Godwin Austen (K2 Dağı)” dır. Yükseklik bakımından ikinci sırada olmasına rağmen, zorluk bakımından birinci sıradadır. Bu nedenle, K2 zirvesine dağcılar için “kutsal zirve” denir. K2 dağı o kadar acımasız ki, dışarı çıkmaya çalışan her dört kişiden biri öldü.

K2 dağının bu kadar zor olmasının temel nedeni çok dik olmasıdır. Diksiyon hem tırmanma zorluğu hem de daha fazla çiğ ve kaya düşmesi anlamına gelir.

31 Temmuz 1954’te İtalyan Lino Lacedelli ve İtalyan Achille Compagnoni ilk kez tırmanmayı başardı.


3. Kanchenjunga Dağ

Kanchenjunga Dağı, 8.586 m ile dünyanın üçüncü en yüksek dağıdır. 25 Mayıs 1955’te Joe Brown ve George Band, Hindistan ve Nepal arasındaki Himalayalar’da bu dağa ilk ulaşanlardı. Joe Brown ve George Band’tan önce, Kanchenjunga Dağı 50 yıl tırmanmaya çalıştı, ancak başarılı olmadı. Dağ çok diktir ve dağdaki dengesiz rüzgar hızı değişiklikleri hem çığ oluşumunu arttırır hem de tırmanışı çok zorlaştırır. 2013 yılında Kanchenjunga dağlarında bir felaket meydana geldi ve 5 dağcı çığ düştüğü için hayatını kaybetti.


4. Lhotse Dağı, Himalayalar

Himalayalar’daki Lhotse dağı, Everest, K2 ve Kangchenjunga’dan sonra dünyanın dördüncü en yüksek dağıdır. Lhotse dağının en yüksek zirvesi 8516 m’dir. Ancak 8.414 m alte ve 8.383 m altzir de vardır. Lhotse dağı genellikle kolay bir tırmanış noktası olmasına rağmen, bunu dağın güney kısmından başarmak oldukça zordur. Lhotse Dağı’nın güney yüzü dünyanın en dik tırmanma pistidir ve buraya tırmanmaya çalışanların çoğu başarısız olmuştur. Diğer taraftan tırmanmak Güney kısmından çok daha kolaydır.

18 Mayıs 1956’da İsviçre Fritz Luchsinger, Ernst Reiss, ilk önce Lhotse Dağı’na tırmandı.


5. Makalu Dağı, Himalayalar

Makalu dağı, 8.418 m yüksekliğiyle dünyanın beşinci en yüksek dağıdır. Himalayalar’da Çin Halk Cumhuriyeti sınırında Nepal’dedir.

İnsanlar çok zorlu bir parkur olan Makalu dağına birçok kez tırmanmaya çalıştılar, ancak başarılı olamadılar. Sonunda 15 Mayıs 1955’te Makalu dağı Fransız Lionel Terray ve Jean Couzy tarafından tırmandı. Bu Fransız dağcılar, Makalu Dağı’na tırmanmadan önce hiç denenmemiş bir rota denemişlerdi ve daha sonra bu rota dağcılar için standart rotaydı.


6. Cho Oyu Dağı, Himalayalar

Cho Oyu veya Cho Oyo, 8201 m ile dünyanın 6. en yüksek dağıdır. Everest’in 20 km batısında yer almaktadır.

Cho Oyu ilk olarak 19 Ekim 1954’te Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Sherpa Pasang Dawa Lama’nın Avusturyalı ekibi tarafından tırmandı.


7. Dhaulagiri Dağı, Himalayalar

Himalayalar‘daki Dhaulagiri Dağı, 8167 m yüksekliğiyle dünyanın 7. en yüksek dağıdır. Buzullarıyla ünlü Daulağırı dağına ilk tırmanış 1960’da gerçekleşti.


8. Manaslu Dağı, Himalayalar

Nepal’in Himalayaları’ndaki Manaslu Dağı, 8164 m yüksekliğiyle dünyanın 8. en yüksek dağıdır. Manaslu Dağı ilk kez 9 Mayıs 1956’da Japon Toshio Imanishi ve Gyalzen Norbu tarafından tırmanıldı. 1972’de bir felaket meydana geldi. Dağcılar 6500 metreden kamplardan çıktığında çığlar düştü ve birkaç dakika sonra 15 dağcı hayatını kaybetti.


9. Nanga Parbat Dağı, Himalayalar

Nanga Parbat Dağı, 8126 m yüksekliğiyle dünyanın 9. en yüksek dağıdır. Pakistan’ın Keşmir bölgesinde yer almaktadır. Hermann Buhl tarafından tırmanılan ve ilk kez 3 Temmuz 1953’te tırmanan dünyanın en tehlikeli dağlarından biridir.


10. Annapurna I, Himalayalar

Himalayalar’da bulunan Annapurna I, 8091 m yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağıdır. Annapurna dağına ilk tırmanış 1950’de gerçekleşti. 2014 yılında Nepal’deki en korkunç dağ felaketi Annapurna I’de yapıldı. I. kar fırtınası ve çığ nedeniyle mahsur kalan dağcıların 43’ü hayatını kaybetti ve hayatta kalanların çoğu donmuştu ve uzuvları kesin. 6 zirveye sahip bu dağda ölüm oranı% 40’ın üzerindedir. Bu aynı zamanda en yüksek ölüm oranının tehlikeli dağlar arasında olduğu dağ anlamına gelir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu