Gündem

Dünyanın Her Yerinden 10 Garip Yer Adı

Shakespeare, başka bir ismin gülünün tatlı kokacağını söylediğinde yanılmadı. Ancak bu yerlerin başka isimleri olsa, muhtemelen bu listeyi (veya birkaç durumda uluslararası başlıkları) yapmazlardı. Tazmanya’nın Yumurtaları ve Bacon Körfezi, Fransız Polinezyası’nın Hayal kırıklığı Adaları ve dünyanın diğer yerlerinden gelen garip bir şekilde adlandırılan diğer yerler arkasındaki büyüleyici detayları keşfetmek için okumaya devam edin.

1.LLANFAİRPWLLGWYNGYLLGOGERYCHWYRNDROBWLLLLANTYSİLİOGOGOGOCH, GALLER

58 karakterle, Anglesey’in adasındaki bu küçük Gal köyü, Avrupa’da en uzun yer adına sahip. İngilizceye tercüme edildiğinde, kasabanın konumunu tanımlayan bir cümle: Hızlı bir jakuzinin yakınındaki beyaz elaların oyuğundaki Aziz Mary Kilisesi ve kırmızı mağaradaki Aziz Tysilio Kilisesi. Atlas Obscura’ya göre , kasaba binlerce yıldır bir biçimde varlığını sürdürdü, ancak 1880’de bir tanıtım odaklı terzi, turistleri çekmek amacıyla adını Llanfairpwll’den şimdiki takma adına değiştirdi. Neyse ki bizim için, Llanfairpwll, Llanfair PG gibi hala kabul edilebilir bir takma addır. Hava muhabiri Liam Dutton’un burada profesyonel olduğunu söyledi.


2. YUMURTALAR VE BACON BAY, TAZMANYA

Tazmanya’nın Yumurtaları ve Domuz Eti Körfezi, yaprakları, yumurta sarısının güneşli sarı sarısı ve koyu kırmızı domuz pastırması karışımı olan, genellikle yumurta ve domuz pastırması olarak bilinen bölgesel bir kır çiçeğidir. Defne PETA zaman 2016 yılında ulusal haber yaptı dilekçe daha hayvan dostu adını değiştirmek için başarısız bir fikir hiç yerel belediye oylamaya yaptım gibi gözükmüyor “Elma ve Kiraz Bay.” Ve yetkililer vermedin istekli görünmüyor.


 3. WONOWON, BRİTANYA KOLUMBİYASI

Bu telaffuz Bu Kanada kasaba, “bir-sıfır-bir,” bir göstergesi tesadüf değil bulunan ABD Ordusu İkinci Dünya Savaşı sırasında 24 saatlik bir kontrol noktasını işletilen Alaska Otoyolu’nun Mile 101, üzerinde. Kasaba başlangıçta Blueberry Nehri’nden sonra Blueberry olarak adlandırıldı , ancak sonunda insanların güneydoğudaki Kootenay bölgesinde başka bir Blueberry ile karıştırılmasını önlemek için Wonowon olarak değiştirildi . Adı resmen Wonowon olarak değiştirildi, ancak uygun zaman net değil söz bir 1956 sayısında Kuzey Sentinel sakinleri hala Blueberry denir ederken, Ptt, Wonowon olarak tanıdı. Neden yabanmersini ilk etapta soruyorsun? Muhtemelen çünkü British ColumbiaKanada’nın ekili yaban mersini’nin yüzde 96’sını üretiyor.


4. SPA, BELÇİKA

Spa, Belçika, sesler rahatlatıcı ve iyi bir nedenle. Kaplıca kelimesi , 16. yüzyıldan beri şifalı maden kaynakları ziyaret edilen ve hatta Yaşlı Pliny’den bahseden bu doğu Belçika kasabasından geliyor . Spa kendisi olabilir türetilen espa , “bahar” veya “çeşme” veya Latince sözcük için Valon kelime spagere anlamına gelen “dağılım için, serpin. Nemlendirmek” Ya da Latince ifade için kullanılan bir kısaltmadır olabilir Aquas başına Sanitas , hangi uygun “su yoluyla sağlık” anlamına gelir.

1855’te Charles Kingsley, Westward Ho! Adlı bir kitap yayınladı , Hangi genç bir adam ünlü kaşif Sir Francis Drake ve vesayet altında macera denizci bir hayat sürdürmeye Bideford, İngiltere evinden çıkar. Kitap en çok satanlar oldu ve girişimci bazı insanlar 1863’te dikkatini yoğunlaştırmak amacıyla Northam Burrows Hotel ve Villa Building Company’yi kurdular. Westward Ho’yu kurarak başladılar! Otel, teras, zâviye, hamam, ahır ve golf kulübü kurarak alanı geliştirmeye devam etti. Gelişme ilerledikçe, otel çevresinde yayılan köy Westward Ho! Ayrıca.


5. OFİS KIZLARI, ANTARKTİKA

Ofis Kızları, Antarktika’nın Güney Okyanusu kıyısındaki Karşılama Dağı’ndan yaklaşık yedi mil uzakta, nunataks adı verilen iki buzul adasıdır. ABD bunları isim Antarktika Adları danışma komitesi sahip olduğunu Antarktika Haritaya arazi çok küçük parçalar var hepsi ve 1970 yılında onlar seçti idari ile destekli personelin tüm övgü olarak “Office Kızlar” kıta ABD’deki evden gelen görevlerin bir tarafı.


6. PUNKEYDOODLES KÖŞELERİ, ONTARİO

Bu küçük mezranın adının kökeni onlarca yıldır tartışılıyor. Bazı insanlar bir Alman lokali sahibinin peltekleşmiş ürünü olduğunu söylemek yorumuyla diğerleri söylerken “Yankee Doodle Dandy” nin Punkeydoodle bir edildi hakaret can sıkıcı bir komşusu tarafından mukim kabak yetiştiricisi John Burbrigg atılan ve daha sonra arazi onun arsa denirdi üzerinde “Punkeydoodle’ın Köşeleri.” Büyüleyici Kanada kasabası, bir zamanlar büyüleyici bir Kanada suçuna ev sahipliği yapıyordu: Yaramazlık yapanlar , 1982’de Kanada Günü’ne kadar, topluluk üyelerinin neredeyse bir ton ağırlığında beton bir anıtla yer değiştirdiklerinde, kentin tabelasını sık sık çaldılar.


7. MALPELO ADASI, KOLOMBİYA

İspanyolca kelime mal pelo İngilizce’de “kötü kıllara ” dönüşür, bu adanın bir şekilde kabarık, arı kovanı ve patlamalar için bir kabus olduğunu ima eder. Dünyanın yarısını ve birkaç yüzyılları kapsayan metaforik bir telefon oyununun sonucu daha olasıdır. Latin malveolustan türetilmiş olabilir , yani “ kaçınılmaz ” veya “spiteful” anlamına gelir, bu da malbolo ve daha sonra mal pelo olmuş olabilir [ PDF ]. Bu bir seviyededir dünya haritasında olarak 1550 ye mallabry muhtemelen demektir Malabrigo , İspanyol haritacı bazı adalar ve koylar işaretlemek için kullanılan “Evsizler” için bir kelime. Malabrigo gibi seslermal pelo, en azından adanın diğer tarafında birine bağırıyorsanız.


8. HOTAZEL, GÜNEY AFRİKA

Cehennem gibi sıcak olan Hotazel’e hoş geldiniz – ya da en azından 1915’de bir grup arazi müfettişinin Güney Afrika’daki bir çiftliği değerlendirdiği ve “Ho Aszel” adını verdiği yer olan “Hotazel” adını verdiği yerdi. iklim aslında oldukça makul, yaz sıcaklıkları bazen 90’lara (Fahrenheit’te) ve kış sıcaklıkları bazen 30’lara dalıyor.


9. HAYAL KIRIKLIĞI ADALARI, FRANSIZ POLİNEZYASI

1765 yılında, Lord Byron’ın dedesi John Byron, uzaklardaki küçük bir adaya geçtiğinde Güney Amerika’nın ucunda yelken açıyordu . Ona ve ispirto basan mürettebatı cennete benziyordu, ancak kısa sürede yüksek sörf ve mercan resiflerinin güvenli demirlemenin önlendiğini fark etti. Kıyı boyunca yer alan mızrak koruyan yerlilere ek olarak, umutlarını o kadar ciddiye aldılar ki, Byron adayı (ve yakındaki kız kardeşi karalarını) Adsızlık Adaları olarak adlandırdı. Bu, adaları yüzyıllarca takip eden kaşiflerden korumuş olabilir, ancak kelimenin tam anlamıyla onlara kötü bir isim veriyor. Gerçekte, BBC Travel’ın Andrew Evans’ı, “zamansız” olduklarını söylüyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu