Gündem

Duygusal Sağlığınızı Korumak İçin Bu 7 Kişi Türünden Kaçının

Hayat söz konusu olduğunda hepimizin bağlantılara ihtiyacı vardır, bizi önemseyen ve bizimle vakit geçirmek isteyen insanlara sahip olmalıyız ve birçok yönden sorun yaratır. Bizi sıklıkla kullanmak isteyen insanlar bizi iç çemberimizde olmayı hak ettiklerini ve duygusal olarak yıkıcı olabileceğini düşünmeleri için kandırırlar.

Birçok insan, onları hayatınızdan çıkarmanın kötü bir karar veya yanlış bir karar olduğunu söylemeye çalışacaktır, ancak gerçek şu ki, hayatınızı gerçekten kendiniz yapmak istediğinizde, bağları nasıl keseceğinizi öğrenmek zorundasınız. Toksik insanlar birçok şekilde gelir ve geri kalanından kurtulmak oldukça kafa karıştırıcı olabilir, ancak şüphesiz tüm yaşamlarımızda mevcutturlar. Genel olarak duygusal durumunuzu iyileştirmeye gelince, saçmalığı bırakmak ve sorunu ortadan kaldırmak her zaman en iyi seçeneğiniz olacaktır.

Aşağıda, yaşamımıza izin vermememiz gereken daha yaygın olarak fark edilen ancak tanımlanması zor olan toksik insanları tanımlayacağım. Bunlar doğduğumuzdan beri hayatımızda bulabileceğimiz insanlar ya da zaman zaman konuştuğumuz iş arkadaşları, her biri farklı. SİZİN kararlarınızı veren tek kişi sizsiniz ve eğer gerçekten istiyorsanız daha fazla pozitifliği kucaklamak için tüm olumsuzlukları kaldırmayı seçebilirsiniz.

1. Manipülatörler

Manipülatif insanlar bazen yakın arkadaş hatta aile olabilir. İyi şansımızı beslemek ve yaptığımız şeylerin onlara fayda sağlamak için kullanırlar. Bizi her zaman yaptığımız şeyleri neden yaptığımızla uzlaşmaya varamadan etrafta dolaşmaya zorlarlar. Bir noktada, yeter yeterlidir ve her şeyden ziyade kendi çıkarlarımız için bir şeyler yapmaya başlamalıyız.


2. Kendini Takıntılı Pislikler

Sadece kendilerini önemseyen insanlar zamanımızın israfıdır. Bizi veya duygularımızı umursamıyorlar. Onlara tavsiye için geldiğimizde söyleyeceklerimizi dinlemeyecekler. Bu tür insanlar her zaman onlar için orada olmamızı beklerler ve yine de kendileri dışında herhangi bir şeye bakmayı reddederler.


3. Saatli Bombalar

Duygularıyla başa çıkamayan insanlar birçok yönden saatli bombaları işaretliyorlar. Hayatınızdaki bir kişi size bir şeyler atarak kapıya cevap verecek birine eve gelip gelmediğinizi merak ettiğinde, ayrılmak isteyip istemediğiniz konusunda bir sorun olduğunu bilirsiniz. Bu hoş görülmemelidir ve ortaklarınızla ve hayatınızdaki diğer insanlarla duygusal olarak aynı sayfada olduğunuzdan emin olmalısınız.


4. Kıskanç İnsanlar

Kıskanç insanlar sadece hayatta başarısız olduğumuzu görmek isteyeceklerdir. Başarılı olduğumuzu görmek veya herhangi bir destek sunmak istemiyorlar. İç çemberimizin yakınında hiçbir yeri hak etmiyorlar.


5. Yalancılar

Yalancılar, hayal edebileceğinizden daha fazla şekilde size gelecek. Cehennem için bir şeyler söyleyecekler ve daha çok onları daha kötü şeylerden çıkarmaya çalışacaksınız. Bazıları bunu bir nedenden ötürü yapıyor, bazıları ise hiçbir sebepten ötürü yapıyor.


6. Dedikodular 

Dedikodular, herkese kir bulaştıklarından emin olmak için ellerinden geleni yaparlar. Eğer insanlar hakkında konuşacaklarsa, sizinle başkaları hakkında konuşacaklar. Bu hepimizin farkında olması gereken bir şey. Hiç hoşunuza gitsin ya da sevmesin, çevrenizdeki insanlara kötü bir şekilde bakmaktan hiçbir şey gelmez.


7. Debbie Downers

Her zaman pozitif insanlarla çevrili olmak iyi bir fikir değildir, ancak çok fazla olumsuzluk da kötü bir şeydir. Debbie downers asla söyleyecek olumlu bir şey olmayan insanlar, her zaman daha da kötüleştiriyorlar ve etrafta olmak eğlenceli değil. Küçük patlamalarla yüzleşmek kolay olabilir, ancak genel olarak ellerinden gelen herkesi karanlıkta sürüklerler.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu