Öğrenci Gazetesi

E-YDS Nedir? E-YDS Nerede Yapılıyor?

E-YDS Nedir? E-YDS Nerede Yapılıyor? Elektronik Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (E-YDS) sınavı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. E-YDS içeriği, soru tipleri, puanlama yöntemi, soru sayısı ve konu dağılımı ile YDS ile aynıdır. E-YDS’nin farklı bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmesidir.

E-YDS Nedir?

E-YDS, ÖSYM tarafından İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan e-sınav merkezlerinde bilgisayar üzerinden neredeyse her ay yapılan ve YDS ile eşdeğer olan Elektronik Yabancı Dil Sınavıdır. E-YDS’nin YDS’den tek farkı bilgisayar üzerinden gerçekleşmesidir. e-YDS puanı, YDS’nin geçerli olduğu her yerde kullanır. E-YDS’den alınan puanın geçerlilik süresi YDS ile aynıdır.

E-YDS’de 80 soru sorulmaktadır ve sınav süresi 180 dakikadır yani 3 saattir. E-YDS sınav sonuçları sınav günü açıklanmaktadır. e- YDS’de yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmemektedir. e- YDS’de her doğru cevabınız 1.25 puan getirmektedir.

e-YDS ve YDS Arasındaki Farklar:

  • YDS kağıt üzerinde E-YDS bilgisayar üzerinden yapılır.
  • YDS yılda 3 kez, E-YDS neredeyse her ay (10-11) kez yapılır.
  • YDS ülkemizin 81 ilinde, E-YDS ise sadece Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir’de bulunan elektronik sınav merkezlerinde yapılır.
  • YDS başvurularında herhangi bir kontenjan sınırlaması bulunmuyor. e-YDS başvurularında ise kontenjan bulunmaktadır.
  • YDS sonuçları ortalama olarak 20 gün sonra açıklanır. e-YDS sonuçları ise aynı gün içerisinde açıklanmaktadır.
  • e-YDS sınav ücreti YDS’den daha fazladır. Ücretlendirme yıldan yıla değişiklik gösterdiği için sınav ücretleri için ÖSYM web sitesi üzerinden inceleme sağlanabilir.

E-YDS Nerede Yapılıyor?

E-YDS neredeyse her ay olmak üzere Ankara, Adana, İzmir ve İstanbul olmak üzere 4 e-sınav merkezinde yapılmaktadır. e-YDS puanı, YDS’nin geçerli olduğu her yerde kullanır. E-YDS’den alınan puanın geçerlilik süresi YDS ile aynıdır.

👉 E-YDS Sınavı Ankara’da:  Esenboğa/ Balıkhisar Mahallesi Ankara Bulvarı No:11 (Çubuk Yolu) Akyurt/ANKARA adresinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS Sınavı Adana’da: Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi Sarıçam/ADANA adresinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS sınavı İzmir’de: ÖSYM İzmir Kuzey/Güney İl Sınav Koordinatörlüğü: Alsancak Mahallesi,1480.Sk.,No:12,KONAK/İZMİR adresinde bulunan ÖSYM e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS sınavı İstanbul’da: Emniyetevler Mah. Eskibüyükdere Cad. No:3/1 4.Levent Kağıthane/İSTANBUL adresinde yapılmaktadır.


E-YDS Hangi Dillerde Yapılıyor?

E-YDS, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca olmak üzere 10 dilde yapılmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yüksek Lisans İçin YDS Kaç Yıl Geçerli?

👉 Doktora İçin YDS Kaç Yıl Geçerli?

👉 YDS Dokümanları PDF İndir

👉 YDS’de En Çok Çıkan Kelimeler PDF İndir

👉 YDS’de En Çok Çıkan Sıfatlar ve Fiiller


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu