Bilgi Arşivi

EBA Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır? EBA Öğrenci Şifre Alma 2024

EBA Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır? EBA Öğrenci Şifre Alma 2024. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı başlaması ile birlikte EBA kullanımı da tekrarda aktif hale geldi. Tüm yıl boyunca Eğitim faaliyetlerinin ulaşılır olmasını sağlatan EBA Öğrenci Şifresi nasıl alınır? merak edilmekte. Özellikle İlk kez EBA‘ dan şifre almak isteyen Veli yada Öğrenci TC ile EBA Şifresi Alma hakkında araştırma yapmakta. Gelin birlikte EBA Öğrenci Şifre Alma 2024 öğrenelim…

EBA Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır?

Tüm öğretmen, öğrenci ve veliler tarafından eğitim dönemi boyunca aktif olarak kullanılan EBA için yeni şifre nasıl alınır? merak edilmeye başlandı. 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi başlaması ile birlikte EBA Şifresi unuttum Veli, Öğrenci için EBA şifresi nasıl alınır? araştırılmaya başlandı. e-okul bilgileri ile EBA ya giriş yapmak isteyenler ve EBA tek kullanımlık şifre almak isteyenler öğrenciler öğretmenleri ile iletişime geçti bile. Gelelim EBA Öğrenci ve Veli Şifre almaya. Bu yazımızın devamında EBA üye olma ve EBA şifre alma 2024 hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.


EBA Öğrenci Şifre Alma 2024

Okulların açılması ile öğrenciler de EBA’ yı aktif kullanmaya başladı. Hem öğretmenler, hem öğrenciler hem de veliler tarafından tüm eğitim faaliyetlerin paylaşımı ve öğrencilerin bilgileri yer aldığı EBA platformuna yeni giriş yapacaklar için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İlk olarak e-okul yardımıyla tek kullanımlık şifre alabilirsiniz. www.eba.gov.tr adresine giriş yapınız ve sağ yukarıda yer alan öğrenci butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen EBA Hesabı Oluştur(E Okul) butonuna tıklayınız.

Karşınıza gelen ekranda; güvenlik kodu, TC kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası ya da, cilt numarasını yazarak giriş yapınız. Ardından ise sizden kullanmak üzere şifre belirlenmeniz istenecek. İster mail adresi ister telefon numarası yazarak şifre unutma gibi durumlarda kolay bir şekilde şifrenizi değiştirebilir ve EBA hesabınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte  velilerde EBA’ ya aktif bir şekilde girebilirler.


Veli Aracılığıyla EBA İçin Nasıl Şifre Oluşturulur

Öğrenciler velileri aracılığı içinde EBA’ ya kayıt olabilirler. EBA’ ya diğer kayıt olma yöntemi olan veliler aracılığıyla EBA kaydı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

EBA ya kayıt olmanın diğer bir yolu olan Veli TC ile EBA’ ya kayıt olmak isteyenler; www.eba.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan veli butonuna tıklanır. Ekranda açılan e-devlet kapısı aracılığıyla e-devlet şifresi ile EBA’ ya giriş yapılabilir. Tek kullanımlık bir şifre oluşturulabilir ya da öğretmeniniz EBA’ ya giriş yaparak sizlere tek kullanımlık şifre de vermelerini sağlayabilirsiniz.

Daha sonra bu aldığınız tek kullanımlık şifren ile EBA’ ya giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirmeniz için gerekli olan ekran karşınıza çıkar ve bu şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kısaca EBA’ ya giriş yapmak için kendiniz E-okul bilgileri ile giriş yapıp daha sonra kendi şifrenizi oluşturabilir ya da veli ve öğretmenlerinizden geçici tek kullanımlık şifre aldıktan sonra EBA platformuna girip kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.


Öğretmenden EBA Şifresi Alma

Öğretmenlerden de EBA şifresi alarak da EBA ya kayıt olmak isteyenler in en çok merak ettiği soru da Öğretmen EBA şifresi nasıl verir? Öğretmen hesabınızla yani MEBBİS şifreniz ile ya da E devlet hesabınız ile EBA ya giriş yapınız daha sonra üst köşede yer alan menüden öğrenci şifre verme bölümüne tıklayınız.

Daha sonra sizlerden öğrencinizin TC Kimlik numaranızı girmenizi isteyecek.  Öğrencinizin TC kimlik numarasını girerek , öğrencinin  şifresini veriniz. Öğrenciniz şifreyi aldıktan sonra 5 gün içerisinde EBA ya giriş yapıp şifresini değiştirmek zorunda. Bu önemli bilgiyi de öğrencinize vermeye unutmayınız.


EBA Nedir?

2012 yılından beri dijital ortam üzerinden zengin eğitim içerikleri sunmasının yanı sıra sosyal ağlar üzerinden bilgi alışverişi yapmaya imkan sağlayan EBA, bilgiyi yeniden yapılandırarak bilginin sürekli üretilmesi amacı taşıyor. Farklı öğretim metotlarıyla (sözel, sayısal, görsel sanatlar…) çok sayıda öğrenciye hitap edebilen EBA, içerik üretebilmeleri ve etkileşime girebilmeleri için öğretmenlerin de kullanabileceği ortak bir platform olma özelliği gösteriyor. Bu sayede öğretmenler tarafından üretilen eğitsel içerikler öğrencilerle paylaşılabiliyor. Aktif katılım ile sosyal bir ders ortamı sunan Eğitim Bilişim Ağı, aynı zamanda öğretmenler tarafından öğrencilerin düzenli olarak takip edilmesine olanak sağlıyor.

Öğrenciler ise öğretmenler tarafından platforma aktarılan içerikleri ve ödevleri oluşturulan kişisel takvimlerinden takip edebiliyor. Öğrencilere sınıf arkadaşları ile ortak çalışabilme imkânı sunan EBA, anlık internet bağlantısı ile öğrencinin dilediği dersten ve dilediği konudan anında faydalanabilmesine olanak tanıyor. Okul dışında da hizmet veren EBA, birçok öğrencinin derslerdeki başarısının artmasına yardımcı oluyor.


İlginizi Çekebilir 👇

Ödev Kontrol Artı Eksi Listesi PDF İndir

Öğretmen Karne Görüşleri 2024


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu