Gündem

Ek Tercih KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman? 2022 YKS Ek Tercihle Yerleşenler İçin KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

ÖSYM tarafından bugün açıklanan YKS 2022-2. ek tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra bir Yükseköğretim Kurumuna yerleşen öğrenciler ek tercih ile Üniversiteye yerleşen öğrenciler için KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Peki YKS 2022-2. ek tercih KYK yurt başvuruları ne zaman? 2022 YKS ek tercihle yerleşenler için KYK yurt başvuruları ne zaman? İşte son gelişmeler….

Ek Tercih KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

KYK’dan yapılan açıklamaya göre, “Yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ülkemize kendi imkânları ile gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları, daha sonra duyurulacak bir tarihte alınacak.” denildi.

DGS ve YKS 2. ek tercih sonuçları açıklandığına göre geçmiş yıllara dayanarak KYK ek tercih yurt başvurularının 2 hafta içinde başlayacağını tahmin ediyoruz.


Ek Yerleştirme İle Yerleşen Adayların KYK Yurt ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek tercihlerle üniversiteye yerleşen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Müdürlüğünün yurt ve burs imkanlarından faydalanabilmektedir. İlk olarak KYK burs başvuruları her yıl Ekim ayında başlamaktadır. Ekim ayına kadar 1. ve 2. ek yerleştirme sonuçları açıklanmaktadır. Bu neden le ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrenciler ilk yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrenciler ile birlikte KYK burs / kredi başvurularını yaparlar.

Ek tercihlerle üniversiteye yerleşen öğrencilere KYK tarafından belirli bir kontenjan ayırılır. Ekim ayı içerisinde ek tercihlerle yerleşen adaylar için ek yerleştir yurt başvurusu açılır. Ek tercih KYK yurt başvuru tarihleri KYK resmi web sitesi üzerinden duyurulur.

Ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen adayların normal yerleştirme ile üniversiteye yerleşen adaylar arasında hiçbir fark yoktur Kredi ve Yurtlar Müdürlüğünün tüm imkanlarından faydalanabilirler.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu