Gündem

Elektrik Faturası Nasıl Düşük Gelir? Bu Saatlere Dikkat, Değiştiren Az Ödüyor!

Küçük değişikliklerle elektrik faturalarını düşürmek isteyenler için tasarruf yollarını paylaşatık.

Elektrik faturalarına yeni yıl ile gelen zam sonrası Ocak ayında gelen yüksek faturalar vatandaşların tepkine neden oldu. Yüksek faturalar sonrası elektrik tasarrufu yapıp faturalarını düşürmek isteyenler teknik tasarruf yolları aramaya başladılar. Küçük değişikler yaparak elektrik tüketiminin yoğun olduğu saatlerden düşük olduğu saatlere kaydırarak ciddi miktarda düşük fatura gelmesine imkanı veriyor. Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektriğin en ucuz olduğu zaman diliminin 22.00-06.00 saatleri arası olduğunu söyledi. Peki Elektrik Faturası Nasıl Düşük Gelir? Elektrik Faturasının Az Gelmesi İçin Ne Yapmalıyız? Elektrik Faturasını Yükselten Şeyler Neler? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Elektrik Faturası Nasıl Düşük Gelir?

Elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00 – 06.00 saatleri arası:

Elektrik faturasını düşürmek isteyenler için öneri sunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli elektrik tasarrufuna yönelik açıklamalarda bulundu. Evde çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8 ila yüzde 14 arasında tasarruf sağlanıyor. Prof. Dr. Fertelli, 500 kWh’ın üstünde tüketimi bulunan aboneler üç zamanlı tarifeye geçip, elektrik tüketimlerinin bir bölümünü gece döneminde gerçekleştirebilirlerse, elektriği puant dönemine göre yüzde 65 ucuza kullanarak toplam tüketim değerlerine bağlı olarak faturalarını yüzde 8-14 arasında azaltabileceğini dile getirdi.

Elektriğin En pahalı olduğu zaman dilimi 17.00 ila 22.00 saatleri arası: 

Prof. Dr. Fertelli, elektrik faturalandırmalarında tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki farklı tarife uygulandığını, 1 Şubat 2022 tarihli yeni düzenleme ile meskenlerde 3 zaman dilimine bölündüğünü ve her dilim için ayrı elektrik fiyatı uygulandığını belirterek, “06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir. Az önce söylediğim bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler” şeklinde konuştu.


Elektrik Faturasını Yükselten Şeyler

Elektrik tüketimini azaltmak ve enerjiyi daha verimli kullanabilmek için neler yapılabilir? İşin uzmanlarının bazı önerileri var. Bu önerilere baktığımda bazıları bana yeni gelse de bir çoğunu daha önce duymuştum. Bunların bir kısmı yıllardır duyduğumuz öneriler olsa da elektriğin böylesine pahallandığı bir dönemde hatırlamakta fayda var.

Fişleri prizden çekin

– Kullanmadığınız lambaları kapatın.

Ampul alırken alıştığımız akkor ampul yerine LED ampul seçin.

– Enerji verimliliği sağlayan cihazlar kullanın.

– Kullanılmayan cihazların fişlerini prizden çekin, çünkü fişi prize takılı olan aletler, az da olsa elektrik tüketmeye devam eder. Ya da tasarruflu prizler kullanın. Dimmer priz ve anahtarlar da daha az elektrik tüketilmesine yardımcı olabilir.

– Yalıtımda da enerji verimliliğine uygun malzeme ve teknoloji kullanın.

– Sıcak su deponuzun ve borularınızın yalıtımını da ihmal etmeyin.

– Hayatınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde düzenleyin.

– Radyatörlerin önünü her daim açık tutun. Klimaları doğrudan güneş ışığı almayan yerlere yerleştirin.

Boş odaları ısıtmayın

– Kullanmadığınız odaları ısıtmayın. Isıttıklarınız için ideal ısı seviyesi 21 – 22 derecedir. Klimaları da buna göre çalıştırabilirsiniz.

– Çatıya yerleştirilecek güneş enerji panelleriyle elektrik faturası aşağı çekilebilir. Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.
– Buzdolabınızı 3 – 5 derece aralığında çalıştırın ama öncelikle arkası ve yanları hava alabilecek bir yere koyun. Derin dondurucu için ideal ısı ayarı ise eksi 18 derecedir. Buzdolabının kapağını çok sık açıp kapatmaktan kaçının.

Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın.

– Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin.

Sık sık açıp kapamayın

– Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme kullanın. Fırında pişen yemeği kontrol etmek için sürekli fırının kapağını açıp kapatmayın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz. Fırının lambasını kullanarak bu işi yapmayı çalışın.

– Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi azaltın.

– Tencere ve tavanızın genişliği ocak ile aynı boyutta olsun, boş yere havayı ısıtmayın. Ocakta yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

– Ütü yaparken kıyafetleri toplu ütülemeye dikkat edin. Ütünüzü ısıtırken harcadığınız enerji daha fazla malzemeyi ütülemeye yarasın.

– Çamaşır ve bulaşık makinelerini dolmadan çalıştırmayın. Makineleri ‘eko program’ modunda kullanmayı tercih edin.

– Telefonlarınız şarj olduktan sonra şarj aletini prizden çıkarın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu