Kimdir

Elif Eda Güneş Kimdir, Kaç Yaşında? Elif Eda Güneş Hayatı ve Biyografisi

Elif Eda Güneş Kimdir, Kaç Yaşında? Hangi Okuldan Mezun? Dünya basınında adından söz ettiren Elif Eda Güneş Hangi üniversiteden mezun? araştırılıyor. Üstün başarısı ile Yozgat‘ tan Mars‘ a uzanan hayat hikayesi ile dikkatleri üzerine çeken Elif Eda Güneş Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Elif Eda Güneş Kimdir?

2001 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı Curali köyünde doğan Elif Eda Güneş, ilk okulu doğduğu köyün okulunda okudu. Birleştirilmiş sınıfta okuyan Elif’in köyde kendisi gibi hemen hemen hiç arkadaşı olmadı. Okuma yazma bilmeyen bir anne ve babanın kızı olarak dünyaya gelen Elif Eda, bilgisayar sahibi olamadan kodlama eğitimi aldı ve kodlamayı başarılı bir şekilde öğrendi.

Elif, okuma yazmayı öğrendikten sonra ilk iş olarak annesine de okuma yazmayı öğretti. Daha sonra Kayseri’de girdiği sınavları kazanarak liseyi burada okudu. Kendi gayretleriyle yazılımda ilerledi. Mars için keşif aracı tasarladı. Bu başarılarıyla Ancha Space Uzay teknolojileri ekibinde yer almayı başardı. Güneş’in bu başarılı hayat hikayesi NETAŞ tarafından ödüllendirildi. Kodlama yapan kızlara ilham olması için İstanbul’a davet edildi.

Köyünde ve çevresinde yaşanan olaylara duyarsız kalmayan Eda, babasının çiftçi olduğunu, annesinin ise ona sık sık öğretmen, hemşire veya doktor olmasını arzuladığını; ancak kendisinin daha büyük hedeflere odaklandığını söylüyor. Kayseri’de lisede okurken üniversitenin laboratuvarına giderek burada kendisine de eğitim vermelerini istediğini aktardığını ancak oraya temizlikçi olarak başladığını söylüyor.

👉 İbrahim Kahveci Kimdir, Kaç Yaşında?


Elif Eda Güneş Nasa’ dan Kabul Aldı

Uzay teknolojilerine daha küçük yaşlarda ilgi duyan Elif Eda Güneş, kendi imkanlarıyla internet üzerinden ulaştığı NASA Astrofizikçisi Umut Yıldız ile iletişim kurmayı başarıyor. NASA’nın uzay için genç bir ekip kurduğun öğrenen Elif Eda, 6 kez buraya mektup yazarak bu ekipte yer almak istediğini iletti. Elif’in ısrarları işe yaradı ve sonunda Ancha Space tarafından kabul aldı.

Avrupa Uzay Vakfı tarafından düzenlenen European Rover Challenge yarışmasına yeni teknolojiler geliştirmek için girdi. 17 kişilik Türk ekibin içinde yer aldı. 65 takım arasından Türk takımı 38’inci oldu.  Daha sonra Kayseri’de teknoparkta bir bilişim şirketinde işe başlayan Eda şimdilerde Onkoloji alanında çalışmalar yapıyor. Onkolojiye ilgisi ise küçük yaşlarda kendisine yanlışlıkla lösemi teşhisinin konması ve ailesinin bu nedenle büyük bir korku yaşamasından geliyor.

Eda şimdilerde matematik ve yapay zeka alanında kendini geliştirmek istediğini söylüyor.


Elif Eda Güneş Hayatı ve Biyografisi

2001 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı Curali köyünde doğdu. Yozgat’ın Çayıralan ilçesindeki bir köyde dünyaya gelen Elif Eda Güneş, 15 yaşındayken kağıt ve kalemle kodlamayı öğrendi… Hazırladığı proje ile Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasına katılan Güneş, Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine dahil olmaya hak kazandı.

Kendi imkanıyla yazılım geliştiren Elif Eda Güneş, köy köy gezip, çocuklara bilim ve teknoloji konusunda eğitim vermesiyle de gündeme gelmişti. Daha sonra Kayseri’de teknoparkta bir bilişim şirketinde işe başlayan Eda şimdilerde Onkoloji alanında çalışmalar yapıyor. Onkolojiye ilgisi ise küçük yaşlarda kendisine yanlışlıkla lösemi teşhisinin konması ve ailesinin bu nedenle büyük bir korku yaşamasından geliyor. Eda şimdilerde matematik ve yapay zeka alanında kendini geliştirmek istediğini söylüyor.


Twitter 👉 Elif Eda Güneş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu