Gündem

En Uzun Kıyı Şeridine Sahip İlk 10 Ülke

Aşağıdaki on ülke kilometre olarak en uzun kıyı şeridine sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi, listedeki ülkelerin çoğu ya çok büyük ya da adadır.

10. Çin – 14.500 km

Resmi olarak Çin Halk Cumhuriyeti olarak adlandırılan sahil şeridi 14.500 kilometredir ve beş binden fazla adaya sahiptir. Doğu Asya’daki Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alır. Çin, yaklaşık 1,3 milyar nüfusa sahip, dünyanın en kalabalık ülkesidir, ancak aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. En uzun sahil şeridinden birine sahip olmasına rağmen, Çin’deki çoğu insan denizde yaşıyor ve sahil şeridi listedeki çoğu ülkeninkine kıyasla yoğun nüfuslu değil.


9. Yeni Zelanda – 15,134 km

9 numarada 15.134 kilometre sahil şeridi ile Yeni Zelanda geliyor. Pasifik Okyanusu’nun güney batısında yer alan bir ada ülkesidir. Ülke, Okyanusya’daki bir grup adadan oluşuyor. Nüfusunun çoğunun kıyı şeridine yakın yaşaması nedeniyle, ülke büyük miktarlarda balık ve diğer deniz ürünlerini ihraç etmektedir.


8. Amerika Birleşik Devletleri – 19,924 km

Amerika Birleşik Devletleri, en uzun sahil şeridi olan ülkeler listesinde 8 numaraya giriyor. Kıyı şeridi 19.924 km’dir ve eyaletlerinin çoğu kara ile çevrili olmasına rağmen, hala Hawaii ve ABD Virgin Adaları’ndaki gibi dünyanın en ünlü plajlarından bazılarına sahiptir.


7. Norveç – 25,148 km

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Norveç sahil şeridi 25.148 kilometredir. Kıyı şeridi Atlantik Okyanusu ve Barents Denizi’ne yatılıdır. Norveç’in kıyıları derinden girintili (fiyortlar) ve dik uçurumlarla karakterizedir. Büyük kasaba ve şehirlerinin çoğu fiyortlarda. Oslo’daki plajları yıl boyunca turist çekmektedir.


6. Avustralya – 25.760 km

Resmi olarak Avustralya Topluluğu olarak bilinen, 25,760 kilometrelik dünyanın en uzun 6. sahil şeridine sahiptir. Kıyı şeridinin on binden fazla plajı var, en ünlüsü dünyanın dört bir yanından sörfçü çektiği bilinen Bondi plajı. Avustralya, Pasifik ve Hint okyanusları arasında yer alır ve büyük ölçüde çöl topraklarından oluşmasına rağmen, büyük biyolojik çeşitliliğe sahiptir ve dünyanın diğer zehirli yılan ve sürüngenlerine ev sahipliği yapar.


5. Japonya – 29.751 km

Japonya’nın uzunluğu 29, 751 kilometre olan ve 6.852 adadan oluşan bir takımada olan bir sahil şeridine sahiptir. Ülke dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahiptir. Mart 2011’de Japonya’yı sarsan depremin, Japonya’nın ana adasını yaklaşık 2,4 metre hareket ettirerek Japon kıyı şeridini değiştirdiği bildirildi.


4. Filipinler – 36.289 km

Filipinler dördüncü sırada ve yaklaşık 36, 280 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip. Pasifik Okyanusu‘nun batı kesiminde yer almaktadır. Endonezya gibi, ülke 7.000’den fazla adadan oluşan ve çok sayıda deniz canlısı türüne sahip bir takımadadır. Ülkenin ana ekonomik faaliyeti, sakinlerinin çoğu kıyı şeridine yakın yaşadığı için balık tutmaktır.

Filipinler’in en ünlü plajlarından biri olan Boracay Plajı, 2012 yılında uluslararası seyahat dergisi-Travel + Leisure tarafından Dünyanın En İyi Adası olarak adlandırıldı.


3. Rusya – 37.653 km

Rusya’nın yaklaşık 37.653 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridi vardır. Ülke topraklara göre dünyanın en büyüğü olduğu için bu hiç de şaşırtıcı değil. Kıyıları çoğunlukla Pasifik ve Arktik Okyanusu boyuncadır. Kuzey ve doğu kıyıları buzla kaplıdır.


2. Endonezya – 54.716 km

Endonezya ikinci sırada ve 54.716 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip. Ülke, 17000’den fazla ada ile çevrili bir takımadadır. Geniş kıyı şeridi ve karadan ve denizden erişilebilirliği, bölgedeki önemli bir ticaret noktası konumuna büyük katkıda bulunmaktadır. Kıyı şeridi çoğunlukla mangrov ormanları ve bataklık alanlarından oluşmaktadır. Ayrıca, güneyde Hint Okyanusu’na maruz kalan Bali ve Java gibi sahiller, yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir.


1. Kanada – 356.000 km

Kıyı şeridi yaklaşık 356.000 kilometredir. Kanada Sahil şeridi üç Okyanus tarafından tanımlanır: Atlantik, Pasifik ve Kuzey Kutbu okyanusları. Dünyada bulunan tüm tatlı suyun yaklaşık dörtte biri, iki milyona yakın göl ve çok sayıda nehre sahip olduğu için Kanada’da bulunmaktadır. Ülkenin kıyı şeridindeki en önemli koylarından biri, dünyanın en yüksek gelgitlerine sahip 270 km’lik bir streç olan Fundy Körfezi’dir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu