Blog

Erasmus Sınavını Kazanmak İçin Küçük İpuçları

Erasmus Sınavını Kazanmak İçin Küçük İpuçları. Erasmus sınavı , writing, reading, speaking gibi bir çok bölümden oluşur. Sizler, sınavı geçmek için aylarca çalışsanız bile, heyecan faktörü veya kendinizi yetersiz hissetmek istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı zorlaştırabilir. Erasmus sınavını kazanmak, o kadar da zor değildir. Önemli olan planlı ve aktif çalışmaktır. Size verebileceğimiz en büyük tavsiye, pratik yaparak her bölüm için farklı yöntemler bulmaktır.

Erasmus sınavını kazanmak için çok çalışıyor, ama kendinizi yetersiz hissediyorsanız writing,reading ve speaking bölümleri için hazırladığımız tüyolara göz atabilirsiniz.

Erasmus Sınavını Kazanmak İçin Küçük İpuçları

Erasmus sınavını kazanmak ve bir Erasmus değişim programına katılmak için hazırlık sürecinde dikkate almanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

Writing

Writing bölümünde en çok korkulan şeylerden biri Essay yazmaktır. Aslında Essay için yapmanız gereken şey kalıp ezberlemektir. Kompozisyon ya da makale yazdığınızı düşünerek giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Erasmus sınavı, genellikle bir konu üzerine yapıldığı için yani reading bölümünde işlenen konu ile writing bölümünde işlenecek konu aynı olur. Reading bölümünde bu konuyla ilgili cümle kalıplarını ya da kelimeleri kullanarak writing bölümünü tamamlayabilirsiniz. Essay yazarken anlaşılır cümleler kurmaya ve uzun cümleler kullanmamaya özen göstermelisiniz.


Reading

Reading kısmında bazı öğrenciler çok zorlanıyor. Doğru cevabı metin içinde bulmak çok zor oluyor ama klasik öğrenci davranışları vardır. Sorunun içerisindeki anahtar kelimeyi metinde arayarak soruya en uygun cevabı verebilirsiniz. Kelimelerin anlamını bilmiyorsanız dahi bu konuda önyargılı olmayın. Kısa cevaplar verirken edatları kullanmayı unutmayın.

Örneğin cevabınıza sadece “France” yazmayın. “In France” olarak yazmaya özen gösterin. Sınavdan bir hafta önce okulunuzun kütüphanesinden İngilizce Reading örnekleri barındıran bir kitap bulup, buradan biraz egzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde sınavın Reading kısmında çok vakit harcamazsınız. Her Reading parçasının kırılma noktası vardır. Okurken bu noktaları fark edip işaretleyebiliriniz. Diğer bir yandan vakit kazanmak için önce Reading sorularını okuyup öyle parçada hızlıca göz gezdirirseniz çok daha doğru yanıtlara ulaşmanız mümkün olur.


Speaking

Erasmus sınavının Speaking kısmı en önemli bölümlerden biridir… Heyecanlanabilirsiniz. Halbuki kimse sizden yerli bir İngiliz aksanı beklemez. Ya da mükemmel bir İngilizce bilgisi… Dolayısı ile speaking sınavına girerken ilk olarak kendinizi ifade edecek kolay kelimelere odaklanın. İşinizi kolaylaştıracak kalıplara göz atın. Speaking kısmında birebir mülakata alınıyorsunuz.

Sınav öncesinde bu ortama girerken söyleyeceğiniz muhtemel cümleleri düşünebilirsiniz. Kısaca sizi tanımak isteyeceklerini varsayarak ayna karşısında ufak çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle sesinizi kaydederseniz bu esnada konuşmanızın yetersiz olduğu noktaları da fark edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Erasmus Nedir? Neden Erasmus Yapmalıyız?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu