Yaşam

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Erkeklerin Memesi Neden Var?

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Erkeklerin Memesi Neden Var? Kadınların bebekleri beslemek için memesi olduğu biyolojik bir gerçek peki erkeklerin memesi neden var? Birçok kişi bu konuda düşünmüştür ama tam olarak sonuca varamamıştır. İşte olayın bilimsel açıklaması.

Erkeklerin Memesi Neden Var?

Embriyogenez sırasında (döllenmeden sonra bir embriyonun gelişimi), dişiler ve erkekler tabiri caizse aynı genetik temelden başlayacaklardır.

Bebeğin dişi mi yoksa erkek mi olacağını cinsiyet genleri – X ve Y kromozomu olarak adlandırılan – ancak ilk sekiz haftanın son bölümünde belirleyecektir. Y kromozomu, (bir X ve bir Y kromozomuna sahip olan) erkekleri (iki X kromozomuna sahip olacak olan) kadınlardan ayıran kromozomdur.

Gebeliğin ilk dört ila beş haftasında, embriyonik hücreler bölünmeye ve uzmanlaşmaya devam ederken bile cinsiyetler arasında hiçbir fark yoktur. Bu noktada meme uçları zaten gelişiyor.

Y kromozomu, testislerin ve erkek cinsiyetin gelişmesine yol açan değişiklikleri (SRY geni yoluyla) yalnızca altı veya yedinci haftalara kadar tetikleyecektir.

Buna karşılık, Y kromozomunun etkisi altında olmayan dişi embriyolar, her bir meme ucunun merkezinde bir çukur oluşmasıyla başlayarak meme hücrelerinde değişikliklere uğrayacaktır. Bu çukur yavaş yavaş süt veren (süt üreten) bir kanala bağlanan bir çöküntü oluşturacaktır. Bu erkeklerde bir dereceye kadar olsa da, çok daha az derin ve gelişmiştir.

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar?

Erkek meme uçlarının bazen körelmiş olduğu düşünülse de – yani evrim sırasında işlevsiz hale geldiler (apandis veya yirmi yaş dişleri gibi) – bu büyük ölçüde doğru değildir. Daha doğru bir şekilde fetal gelişimin kalıntıları olarak tanımlanabilirler, ancak bu bile gerçek bir amaca hizmet etmediklerini gösterir.

Aslında meme başı, hem erkeklerde hem de kadınlarda önemli bir uyarıcı organ olarak işlev gören yoğun bir sinir kaynağı içerir. Bu nedenle, kadınlarda kasık kılları, genişlemiş göğüsler ve genişlemiş kalçalar, erkeklerde yüz kılları ve Adem elması ile birlikte ikincil bir cinsiyet özelliği olarak kabul edilebilir.

Erkek meme başı, kadın meme ucundan daha az hassas değildir ve uyarıldığında cinsel uyarılmaya önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Bununla birlikte, erkek meme ucundaki sinir ağı çok daha yoğun, yani duyusal yanıt daha sağduyulu olma eğilimindedir. Erkeklerde ve kadınlarda bu tepki, insan türüne özgü görünüyor.

Erkek Meme Ucu Anormallikleri

Erkek meme ve meme ucunda da anormal şekilde oluşabilen kadın meme ve meme başı ile ilişkili özellikler vardır. Bazıları hormonların düzensizliğinin bir sonucudur, diğerleri ise genetik tarafından tetiklenebilir.

Galaktore

Erkekler olağan koşullar altında emzirmezken, erkek memesi prolaktin hormonunun etkisi altındaysa süt üretebilir.

Erkek galaktore olarak bilinen durum, genellikle erkek hormonlarında (esas olarak testosteron) bir düşüşü ve kadın hormonlarında ilişkili bir artışı tetikleyen bir ilaç veya tıbbi durumun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Böyle bir örnek, sadece kadınlarda emzirme sorunlarını tedavi etmekle kalmayan, aynı zamanda erkeklerde mide bulantısı, kusma, gastroparezi ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılabilen ilaç Motilium’dur (domperidon).

Diğer nedenler arasında yetersiz beslenme, hipofiz bezi bozuklukları, hipotiroidizm (düşük tiroid fonksiyonu) ve sık meme başı uyarımı bulunur.

Jinekomasti

Jinekomasti , testosteron seviyeleri yaşla birlikte kademeli olarak düştüğü için yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülen erkek memelerinin büyümesidir. Genel meme dokusunun şişmesine ek olarak jinekomasti meme uçlarının ve çevresindeki areolaların büyümesini tetikleyebilir .

Jinekomasti, birçok nedenden ötürü erkekleri ve genç erkekleri de etkileyebilir. Bazı durumlarda, özellikle ergenlik çağına giren ergen erkek çocuklarda durum geçici olacaktır.

Diğer yaygın nedenler şunları içerir:

  • Adrenal veya hipofiz bezi tümörü
  • Anabolik steroid kullanımı
  • Kanser kemoterapisi
  • Hipotiroidizm
  • Böbrek yetmezliği
  • Propecia (finasteride) ve Aldactone (spironolakton) gibi prostat ilaçları
  • Trisiklik antidepresanlar

Jinekomasti, erkeklerde artmış meme kanseri riski ile ilişkilidir . Nadir olmakla birlikte, erkeklerde meme kanseri en çok meme başı ve areola altında sertleşmiş bir yumru oluşumuyla tespit edilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Küçük Dil Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu