Din

Evvabin Namazı Fazileti Nedir? Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

Nafile namazlardan biri olan Evvabin Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır Diyanet? soruları merak edilmekte. Hanefi Mezhebine göre Evvabin namazının faziletlerini bilenler, Evvabin Namazın da Hangi Dualar Okunur? araştırmaktalar. Evvabin Namazı 2 yada 4 rekat kılınır mı? sorusu da merak edilenler arasında. Gelin birlikte Evvabin Namazı Ne Zaman Kılınır ve Ne Okunur? tüm ayrıntıları öğrenelim…

Evvabin Namazı Fazileti Nedir?

Evvabin Namazı Faziletinden ve bu ibadetin hayırlarından nasiplenmek isteyenler için Evvabin Namazı Ne Zaman Kılınır ve Ne Okunur? tüm bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Evvâb “tevbe eden, sığınan” anlamına gelir. Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, tevbe ve istiğfar ederek Allah Teâlâ’ya çokca yönelen kişi demektir. Bu namaz altı rekât olup akşam namazından sonra, bir iki veya üç selâmla kılınır.

Ammâr b. Yâsir (r. anhümâ)’den şu hadis rivayet edilmiştir: “Her kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar da olsa Allah Teâlâ onun günahlarını mağfiret eder.”

Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da “evvabin” denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: “Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir” (el-İsrâ, 17/25 ; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri’l-İzah, İstanbul 1984. s.74)

👉 Hülle Ne Demek, Nasıl Yapılır? İslam Dininde Hülle Var mı?


Evvabin Namazı Nasıl ve Ne Zaman Kılınır?

 

Evvabin namazı akşam namazı sonrasında kılınması gereken bir namazdır. Evvabin namazı toplam 6 rekat olarak kılınması gereken bir namazdır. Tek seferde 6 rekat ya da 2 şerli şekilde 3 seferden 6 rekat kılmak mümkündür. Evvabin namazı şu şekilde kılınır:

1.Rekat: İlk olarak ‘Niyet ettim Allah rızası için altı rekat evvabin namazı kılmaya’ şeklinde niyet edilir. Niyetten sonra ‘Allah-u Ekber’ denerek eller bağlanarak evvabin namazına başlanır. İlk olarak Subhaneke okunur ve daha sonra besmele çekerek ardından Fatiha suresi okunur. Arkasından Kur’an’dan bir sure okunur ve rükua gidilir. Rükudan sonra secdeye gidilir, secdeden doğrulur ve tekrar secdeye gidilir. Ayağa kalkılır ve sonrasında ikinci rekata geçilir.

2.Rekat: Besmele çekip Fatiha suresi okunarak evvabin namazının ikinci rekatı kılınmaya başlanır. Sonra Kur’an’dan bir sure okunur ve rükua gidilir. Rüku’nun ardından secdeye gidilir ve secdeden doğrulup tekrar secdeye gidilir. İkinci rekat oturuşunda Ettahiyyatu okunur ve üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

3.Rekat: Besmele çekere Fatiha okunur ve ardından Kur’an’dan bir sure okunarak rükua gidilir. Sonra secdeye gidilir ve doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilir. Ayağa kalkılır ve dördüncü rekata geçilir.

4.Rekat: Besmele çekilir ve sonrasında Fatiha ile Kur’an’dan bir sure okunur. Sonrasında secdeye gidilir ve secdeden doğrulup tekrar secdeye gidilir. Daha sonra oturulur ve Ettehiyyatu okunur ve beşinci rekat için ayağa kalkılır.

5.Rekat: Besmele çekilir ve Fatiha, ardından Kur’an’dan bir sure okunur. Secdeye gidilir ve secdeden kalkıldıktan sonra tekrar secdeye gidilir. Daha sonra son rekata geçmek için ayağa kalkılır ve 6.rekata geçilir.

6.Rekat: Besmele çekilerek Fatiha suresi ve arkasından Kur’an’dan bir sure okunur. Rüku’nun ardından secdeye gidilir ve oturulur. Tekrar secdeye gidilir ve oturulur. Son oturuşta Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Son olarak sağa ve sola ‘Es selamu aleyküm ve rahmet’ullak’ diyerek selam verilir ve evvabin namazı tamamlanır.

👉 Dileklerin Kabul Olması İçin Hangi Dua Okunur? Peygamber Efendimizin Dilek Duası


Evvabin Namazı Kaç Rekattır?

Akşam namazına müteakiben kılınan evvabin namazı toplam 6 rekat olarak kılınmaktadır. Evvabin namazının tek seferde 6 rekat ya da ikişerli şekilde üç seferden 6 rekat kılınması gerekmektedir. Evvabin namazını kişiler istedikleri şekilde akşam namazından sonra kılabilmektedir.


Evvabin Namazın da Hangi Dualar Okunur?

Evvabin namazında okunan sureler ve dualar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Toplam 6 rekat olarak kılınan evvabin namazı akşam namazından sonra kılınan bir nafile namazıdır. Evvabin namazında ilk rekatta fatiha duası ve zammı bir sure okunur daha sonra rüku ve secde yapılır. İkinci rekatta yine fatiha ve zammı bir sure okunur rüku ve secde yapıldıktan sonra oturularak Ettahiyyatu okunur.

Eğer evvabin namazı ikişerli şekilde kılınacaksa burada Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Sonra selam vererek aynı işlem üç kez daha tekrarlanarak evvabin namazı 6 rekata tamamlanır. Eğer evvabin namazı tek seferde 6 rekat olarak kılınırsa oturmadan önce 6 rekat aynı şekilde tamamlanır ve 6.rekattan sonra oturunca Ettahiyyatu, Allhümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Sonra sağa ve sola ‘Es selamu aleykü ve rahmet’ullah’ selamı verilerek evvabin namazı tamamlanır. Evvabin namazının akşam namazında müteakiben kılınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu