Gündem

Fahiş Fiyat Artışına Karşı Şikayet Hattı Alo 175

Gün geçmiyor ki uyandığımızda yeni biz zam haberi ile uyanmayalım. Son günlerde kurların ani yükselmesi sebebi ile her ürüne yeni bir zam gelmekte. Bu zamlar üstüne birde kötü niyetli kişiler yapılan zamları fırsat bilmesi ile satış fiyatından daha da fazlaya ürünlerin etiket fiyatlarını artırmakta. Tam da bu sırada imdadımıza yetişen Alo 175 hattı, fahiş fiyatla satış yapanları şikayet etmek için yapılan bir uygulama. Peki ama Fahiş Fiyat Ne demek? Haksız fiyat alo 175 Nasıl Şikayet ederim? Fahiş Fiyat Ceza Listesi gibi soruların cevapları ve tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz…

Fahiş Fiyat Artışı Şikayeti İçin Alo 175

son zamanlarda özellikle de kur artışı sebebiyle fiyatlardaki orantısız artış, hem insanları hem de esnafı zor durumda bıraktığını görüyoruz.  Birbirinden bağımsız birçok üründe alım fiyatları artması sebebi ile normal olması beklenen zamların çok üzerinde daha fazla zamlar yapıldığı görülmekte. Bunun üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken:

“TESK olarak esnafımızı da mağdur eden bu fırsatçılara asla müsamaha göstermeyeceğiz. Vatandaşımız da gördüğü fahiş zamları Alo 175‘i arayarak ya da Bakanlığın haksız fiyat artışı bildirim uygulamasına girerek bildirmeli. Devletimiz de akaryakıt, doğal gaz, elektrik gibi en çok kullanılan temel girdilerin fiyatlarını belirli bir süre sübvanse ederek fırsatçıların bahanesini ortadan kaldırmalıdır.”

yine aynı şekilde bir görüş bildiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal yaptığı açıklamada:

vatandaşlar alış-veriş sırasında fahiş fiyat uygulandığı düşündüğünde veya doğrudan alıcı olmaması rağmen konu ile ilgili belli kurumlara şikâyette bulabilecekleri dile getirdi. Vatandaşın şikâyetleri bir ihbar nitelikte olduğu aktaran Başkan Bakal, ihbarların ispat yükümlüğü olmadığını söyledi. Bakal, zaman zaman bize de fahiş fiyat uygulanması ilgili şikâyetler geliyor. Bize gelen ve tüm tüketicilere fahiş fiyatlarla ilgili şu tavsiyelerde bulunuyoruz. İlki, söz edilen fahiş fiyatlarıyla ilgili şikâyetlerini ALO 175’e arayarak bildirebilir. İkinci olarak Ticaret Bakanlığı tarafından sunulduğu Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA-BİLDİRİMİ) uygulaması var. Vatandaş haksız bir fiyatla karşı karşıya geliyorsa, bu uygulama üzerinden Ticaret Bakanlığına iletebilir ve bu uygulamadan gelen şikâyetler doğrultusunda yetkililer hemen harekete geçer. Üçüncü olarak; bilinçli tüketicinin, haksız fiyat uygulandığı inandığı marketten bir daha alış-veriş yapmamalı ve çevredekilere bu konuda uyarmalı. Bu şeklide tüketimden gelen gücünü kullanılmalı. Daha sonra reklamda kullanım kılavuzunda belirten özellikleri karşılamayan veya yanıltıcı reklam olan ürünler hakkında yine ALO 175 veya Ticaret Bakanlığının reklamlarla ilgili birime şikâyet edilmeli” şeklinde konuştu.

Alo 175 ihbar hattı aranarak yapılacak şikayetlerde her şikayet ihbar olarak değerlendirilir ve ihbarı alan yetkililer şikayeti kontrol ederler. Tabi bu durumda ihbar edildiği satıcıya bildirilmemeli satıcı bu durumu bildiği takdirde hem fiyatı düşürebilir hem de reklam panosu vb. kullanmış ise bunları kaldırabilir. Ayrıca bu ihbarı yapmak için illa ki alıcı olmak zorunda değilsiniz. Kanuna göre şikayetin ispat zorunluluğu yok yani şikayet etmek istenen ürünü almak zorunda değilsiniz. Ama tabi ki eğer fahiş fiyat şikayeti için ürünü alınıp elinize fatura olur ve bu faturayı ibraz ederseniz sonuç almak hem daha hızlı hem de daha kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu