Gündem

Fencebir Anadolu Lisesi Öğrencileri Obeziteye Karşı Kültür Elçileri Oldular!

Ankara Fencebir Anadolu Lisesi öğrencileri Polonya’nın koordinatörlüğünde İspanya, Romanya, ve Portekiz’in katılımlarıyla yürütülen ‘Sağlıklı Beslenme ve Sportif Yaşam Projesi’ kapsamında Türkiye’nin kültür elçileri oldular. Lise müdürü İzzet Tuna Bilginoğlu, Biz projede, her ülkeye farklı öğrenci seçerek ülkemiz adına kültür elçileri olmalarını istedik” dedi.

Obeziteye Karşı Türkiye’nin Kültür Elçileri Oldular!

Fencebir Anadolu Lisesi öğrencileri, 4 Avrupa ülkesiyle ortaklaşa düzenlenen Sağlıklı Beslenme ve Sportif Yaşam Projesi çatısı altında bir araya geldi. Liseli gençler, obeziteye karşı fast-food’dan uzaklaşıp, geleneksel yemeklere dönülmesi, hareketin arttırılması gibi konulara karşı farkındalık yaratmak için programlar hazırladı.

Polonya’nın koordinatörlüğünde İspanya, Romanya, Türkiye ve Portekiz’in katılımıyla yürütülen projeye, Türkiye adına Ankara’dan Fencebir Anadolu Lisesi katıldı. Liseden öğrenci ve öğretmenler, Polonya, İspanya, Romanya ve Portekiz’den öğrencilerle buluşarak, sağlıklı beslenmeye yönelik seminer ile atölye çalışmalarına katıldı, yöresel yemekleri tanıma fırsatı yakaladı. Fencebir Anadolu Lisesi Müdürü İzzet Tuna Bilginoğlu, 30 Mayıs’ta 4 ülkeden misafirleri bu sefer Ankara’da ağırlayacaklarını belirterek, “Biz projede, her ülkeye farklı öğrenci seçerek ülkemiz adına kültür elçileri olmalarını istedik” dedi. Bilginoğlu, şöyle devam etti:

Önemli Kazanımlara İmza Attık

“Biz bu projeyle gençlerimize kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazının sağlıklı beslenme ve hareketlilik olduğunu anımsatmayı, bunu yaparken de 5 ülke öğrencilerinin birbirini yakından tanımalarını istedik. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, Avrupa Biriliği Projesi kapsamında Ulusal Ajans’a sunduk projemizi. Ajans’tan kabul gördük. Programın sonuçlarını da görmeye başladık. Sağlıklı beslenmeye yöneldiler, tencere yemeklerine burun kıvırırken artık onları tercih etmeleri, daha çok hareket etmeye çalışmaları önemli kazanım oldu.”

Polonya, İspanya, Romanya ve Portekiz’deki programlara katılan Fencebir Anadolu Lisesi öğrencileri 30 Mayıs’ta ise ev sahibi olarak Ankara’da yaşıtlarıyla buluşacak.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu