Blog

Feynman Tekniği Daha Hızlı Öğrenmek İçin Nasıl Kullanılır?

“Basitçe açıklayamazsanız, yeterince iyi anlamazsınız. ”Bir şeyi iyi anlamak istiyorsanız, basitçe açıklamaya çalışın. Bir kavramı basit terimlerle açıklamaya çalışarak, bu kavramı iyi bir şekilde anladığınız yeri hızlıca göreceksiniz. Çünkü bu Feynman Tekniği’nin ardındaki fikir.

Nobel Ödüllü fizikçi Richard Feynman bir bilim adamı olmasının yanı sıra, karmaşık fikirleri basit, sezgisel yollarla başkalarına aktarma kabiliyeti nedeniyle “Büyük Açıklayıcı” olarak da adlandırıldı – Feynman Tekniği bir yöntemdir. Basit bir dilde açıklayarak bir kavramı hızlıca öğrenmek veya incelemek için.

Öğrenmeye çalıştığınız kavramdaki bu problem alanlarını belirlemenize yardımcı olmasının yanı sıra, Feynman Tekniği size hedefli öğrenmeyi kullanarak bu alanların üstesinden gelmenin hızlı ve etkili bir yolunu sunar . Bu basit bir teknik, ancak eyleme geçtiğinizde çok daha verimli çalışmanıza yardımcı olacak.

Feynman Tekniği Nasıl Kullanılır?

Bu tekniğin kökü kavramı açıklamayı içerdiğinden   kelimenin tam anlamıyla bir arkadaşınızı kapmak ve onlara ne öğrendiğinizi açıklamak da dahil olmak üzere birkaç şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak, her zaman elinizin altında istekli arkadaşlarınız yoktur, bu yüzden işte sadece bir sayfa kağıt içeren daha basit bir yöntem.

  • Adım 1:

Bir kağıt yaprağı alın ve kavramın adını en üste yazın. Herhangi bir kavram veya fikri hemen hemen kullanabilirsiniz – teknik Feynman’dan sonra adlandırılsa da, yalnızca matematik ve fen ile sınırlı değildir.

  • Adım 2:

Konsepti kendi kelimelerinizle başkasına öğretiyormuş gibi açıklayın . Sade, basit bir dil kullanmaya odaklanın. Açıklamanızı basit bir tanımla ya da genel bir bakışla sınırlandırmayın; Kavramı eyleme geçirebilmenizi sağlamak için bir veya iki örnek üzerinde çalışmak için kendinize sorun.

  • Adım 3:

Açıklamanızı gözden geçirin ve bir şey bilmediğiniz alanları veya açıklamanızın titrek olduğunu düşündüğünüz alanları belirleyin . Onları belirledikten sonra, kaynak materyale, notlarınıza ya da anlayışınızı arttırmak için bulabileceğiniz herhangi bir örneğe geri dönün .

  • Adım 4:

Açıklamanızda, çok fazla teknik terim veya karmaşık bir dil kullandığınız herhangi bir alan varsa, bu bölümleri daha basit terimlerle yeniden yazmak için kendinize sorun . Açıklamanızın zaten sahip olduğunuza inandığınız bilgi tabanı olmayan biri tarafından anlaşıldığından emin olun.

Örnek  – Pisagor Teoremi

Çok basit bir örnekle başlayacağız. Pisagor Teoremi, herhangi bir üçgenin hipotenüsünün uzunluğunu nasıl bulabileceğinizi gösterir:

İlk başta bu açıklamayı yazmaya başladığımda, cümleyi en üstüne yazdım ve daha sonra formülü ekledim.

Ancak, son sayfanın birkaç eklemenin nasıl olduğunu not edin:

  • Sağ üçgenin ne olduğunu gösteren küçük resim
  • Formül içindeki C’nin yapısını açıklayan bir ok

Bu benim geri dönme ve açıklamayı daha da basitleştirmeye çalışan girişimdi. Bunun gibi temel bir matematik teoreminde bile,% 100 net olamayacağınız fikirleri içeren varsayımlar ve terimler var. Bu şeyleri tanımlamak ve tanımlamak için kendinize sorun.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu