Gündem

Fırsatçılar Gıda Fiyatlarını Önce Yükseltip Üstünden KDV İndirimi Yaptı!

Temele gıda ürünlerinde KDV indirimi yüzde 1' inince fırsatçılar yağ ve yumurta gibi gıdaların fiyatlarını arttırıp yüzde 7 indirdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu temel gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8 ‘den yüzde 1’e indirilmesini fırsata çevirmek isteyen marketler, KDV indirimi öncesi çat, yumurta ve yağ gibi gıda ürünlerinin önce fiyatını yükseltip sonra yüzde 7 indirdi. Fırsatçıların yaptığı bu oyunu fark eden vatandaşlar isyan etti.

Tesadüfün Böylesi Olmaz Dedirtti

KDV indirimi öncesi fiyat artışında en çok dikkat çeken ürünler yumurta, yağ ve çay oldu. 1-6 Şubat haftası 109 TL’den satılan, market markalı 5 litrelik yağın fiyatı KDV indiriminin yapılacağı günden önce 119 TL’ye yükseldi. Ardından bu ürünlere gelen yüzde 7’lik KDV indirimiyle ürün fiyatı 111 TL’ye düştü.

Yine aynı şekilde KDV indirimi öncesi 38 TL’den satışa sunulan M boy 30’lu yumurta, indirimden bir gün önce 45 TL’ye çıkarıldı. 7 puanlık indirimle söz konusu fiyat 42 TL oldu. Benzer bir durum da çayda yaşandı. 38 TL’den satışa sunulan 1 kilogramlık çayın fiyatı 46 TL’ye yükseltilerek, indirimle birlikte 43 TL’den raflarda yerini aldı.

KDV indirimiyle birlikte fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlar, yapılan fırsatçılığın ardından anqrtan fiyatlara sosyal medyada isyan etti. Fiyat artışının nedenini sorduğumuz market ve markaların açıklamaları ise “tesadüfün böylesi” dedirtti. Öyle ki maliyet artışından dolayı fiyatları zaten artıracaklarını, bunun KDV indirimi öncesine denk gelmesini tamamen tesadüf olarak yorumladılar.


Vatandaşlar Denetim Elemanı Olmalı

Piyasada binlerce ürün olduğunu ve her markete birer denetim elemanın konulamayacağını anlatan Aydın Ağaoğlu, “Burada vatandaşlarımıza görev düşüyor. Bilinçli tüketici olarak onlar gördükleri usulsüzlükleri Ticaret Bakanlığı’nın Alo 178 hattına iletebilirler.

Ya da mobil tüketici uygulamasıyla bu durumu ihbar edebilirler. Böylece bakanlık nokta atışı yapar. Özellikle son dönemde vatandaşlarımızda bu bilinç çok arttı. Bu fırsatçılarla el birliğiyle mücadele edeceğiz” diye konuştu.


Fırsatçılara Dur Demek Lazım

Özellikle temel gıda ürünlerinde üretici markaların zamlarda en çok ithal girdileri bahane ettiklerini anlatan Ağaoğlu, “Diyelim ki 100 liraya mal edilen bir ürünün döviz kurundaki artış nedeniyle maliyeti 115 liraya çıktı. Arada yüzde 15 fark var, ancak firma bunu bahane edip 150 liraya çıktığını söylüyor.

Bu işin kökten çözümü olmalı. Devlet tüm ithal girdileri firmalara kendi satmalı. Aradaki farkı da sübvanse etmeli. Yani firma ‘Maliyetim arttı’ gibi bir bahane sunamamalı. Marketlerde de her ürün kalem kalem takip edilmeli ve fiyat artışının nedeni anlık sorgulanmalı. Böylece bataklık kurur. Aksi takdirde herkes işi kendine yontar. Olan da vatandaşa olur” dedi.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, KDV indiriminin ardından binlerce ihbar maili aldıklarını belirterek, “Çok büyük bir zincir marketin çalışanı, KDV indiriminden bir gün önce 15 bin etiketin değiştirildiğini, ürünlere zam yapıldığını yazdı. Sonrasında da KDV indirimini etiketlere yansıttılar. Bazı ürünlerde KDV indirimi vatandaşın değil marketlerin cebine girdi” dedi.

Betül ALAKENT


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu