Blog

Fransa’daki En İyi Üniversiteler

Fransa’da eğitim görmeyi umuyorsanız, hangi üniversitelerin en iyi olduğunu bilmek istersiniz. Paris’teki üniversiteler ilk beş sırayı alırken, Lyon, Marsilya, Grenoble ve Toulouse’daki kurumlar da ilk 10’da yer almaktadır.

1. Paris PSL Araştırma Üniversitesi

Paris Sciences ve Lettres – PSL Araştırma Üniversitesi Paris , Paris bölgesindeki 25 yüksek öğretim kurumundan ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Nisan 2010’da, önde gelen beş Fransız kurumu tarafından kuruldu:  École Normale Supérieure , Fransa Collège de, Paris Gözlemevi, Chimie ParisTech ve  ESPCI ParisTech .

Üniversite şemsiyesi altındaki kurumlar, Aydınlanma döneminde kurulan eski kurumlarla yeni kurumların bir karışımıdır.

Üniversitenin asıl amacı, dünyadaki en iyi araştırma kurumlarından biri olarak kendisini kurmaktır. Kurum ayrıca , Cambridge Üniversitesi , UCL, Pekin Üniversitesi ve Ulusal Tayvan Üniversitesi de dahil olmak üzere dünyadaki diğer üst düzey kurumlarla bağlantılar geliştirmiştir .

Üniversiteden araştırmacılara fizik, kimya, edebiyat, fizyoloji, tıp ve ekonomi alanlarında toplam 26 adet Nobel ödülü verilmiştir.


2. Sorbonne Üniversitesi

Sorbonne Üniversitesi Paris’te bir kamu araştırma üniversitesidir. 2018 yılında Paris- Sorbonne Üniversitesi , Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nin birleşmesi ve daha küçük kurumlar aracılığıyla kurulmuştur.

Üniversitenin üç fakültesi var: beşeri bilimler, bilim ve tıp. Hukuk Panthéon-Assas Üniversitesi (Paris 2) tarafından verilmektedir .

Sorbonne, Paris’te bir çok kampüse ve Abu Dabi’de bir uydu kampüsüne sahiptir.

Üniversite, araştırmacılara açık sekiz önemli bilimsel koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonlardan bazıları mineraller, paleontoloji ve zooloji koleksiyonları gibi halka açıktır.


3. École Politeknik Üniversitesi

École Polytechnique özellikle bilime ve teknolojiye odaklanır. Okulun sloganı “Vatan, Bilim ve Zafer İçin” dir.

Palaiseau banliyösünde bulunan ve Paris’in merkezine 10 mil uzaklıktaki üniversitede 3.000’den az öğrenci var.

Küçük girişe rağmen, öğrenci vücudunun yaklaşık yüzde 30’u uluslararası, uluslararası öğrencilerin özel ilgi ve hazırlık programları aldığını açıklayan bir İspanyol öğrenci ile uluslararası.

École Polytechnique, lisans disiplinini lisansüstü araştırmalarla bir dizi disiplinde birleştiren bir müfredat sağlayan disiplinlerarası bir yaklaşım sunmaktadır.

Altı fen ve mühendislik konularına ek olarak, lisansüstü bir beşeri konu ve spor almak için gerekli.

Lisans derecesine kabul, lise boyunca bir haftalık bir yazılı sınav ve bir sözlü sınavdan önce iki yıllık hazırlık gerektirir.

Fransız vatandaşları, üniversite resmi olarak Savunma Bakanlığı tarafından yönetildiği için ilk yıllarında sekiz ay askerlik yapmak zorundadırlar.


4. Paris Üniversitesi

Paris Üniversitesi sadece 2019 yılında kurulmuş olan 2020 Dünya Üniversite Oylamaya içine yeni bir giriş vardır.

Paris Diderot Üniversitesi, Paris Descartes Üniversitesi ve Paris’teki fiziki du Institut de birleşmesiyle kuruldu .

Üniversite, sanat, beşeri bilimler, diller, sosyal bilimler, ekonomi, bilim ve teknoloji, tıp, dişçilik, eczane ve hemşirelik gibi akademik yelpazede eğitim vermektedir.

Üniversite, gotik Latin Mahallesi de dahil olmak üzere 14 kampüsü ve araştırma tesisini kapsamaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu